Pogoda. Wichura na zachodzie. Burze występują na południu. Dominacja wyżu coraz mniejsza

Nad południową częścią Europy nadal dominują ośrodki wysokiego ciśnienia. Wał wyżowy rozciąga się Od Iberii, przez południową Francję, Grecję, aż po Bałkany. Na wschodzie Morza Śródziemnego wciąż stacjonuje niż, który przynosi pogorszenie pogody w regionie. Północ kontynentu to już dominacja ośrodków niskiego ciśnienia znad Atlantyku.

Zacznijmy od południowo-wschodniej Europy. Tutaj widać spływ chłodnym mas powietrza z północy. W wielu miejscach na Bałkanach, w Grecji, czy Turcji pada śnieg. Dziwnych dożyliśmy czasów, gdy zima rozgościła się na południu Europy, gdy w tym samym czasie w Polsce mamy temperatury wysoko ponad normę wieloletnią. Na wschodzie Morza Śródziemnego, chłodne powietrze napotyka to bardziej rozgrzane nad wodami morza. Dodatkowo bliskość frontu wymusza konwekcję. Stąd w regionie występują liczne burze. Niektóre z nich mogą mieć dynamiczny przebieg.

Idąc dalej na północ mamy pas spokojnej, wyżowej pogody. Widać go doskonale na poniższej mapie opadów nad Europą. Widać, że pogodnie będzie dziś na Półwyspie Iberyjskim, na południu Francji, czy we Włoszech.

Sytuacja zmienia się w regionach, które znajdują się pod wpływem ośrodków niżowych, które wędrują po północnej „krawędzi” wału wyżowego. Fronty atmosferyczne i deszcz przechodzą w pasie od Wielkiej Brytanii, przez północ Francji, Niemcy, aż po Polskę.

Uwagę w dniu dzisiejszym należy zwrócić na wiatr. Ten może być silny na południu Wysp Brytyjskich oraz na zachodzie Francji i w krajach Beneluksu. W regionach nadmorskich wiać może z prędkością nawet do 100 km/h.

Na koniec mamy dla Was pogodową ciekawostkę związaną z temperaturą. Otóż wspominany wyżej spływ chłodnych mas powietrza powoduje, że dziś najchłodniejszym miejscem w Europie będzie…. Turcja. W Ankarze zaledwie 2 stopnie powyżej zera. Europa Centralna to 3-6 stopni. Skandynawia od 2-5 stopni na plusie. Ciepło na zachodzie kontynentu. W Londynie słupki rtęci wskażą dziś nawet 14 stopni ciepła. Podobne wartości temperatury w Hiszpanii, południowej Francji, czy Włoszech.