Pogoda. Wichura nadciąga. Burze na południu. Nadal dynamiczna pogoda w Europie. Prognoza pogody na 6 stycznia 2020

W Europie nadal panuje sytuacja baryczna sprzyjająca niebezpiecznej pogodzie na północy i południu kontynentu. W Europie Centralnej rozciąga się silny wał wyżowy, który skutecznie blokuje strefową cyrkulację powietrza. Ośrodki niskiego ciśnienia przynoszące dynamiczną pogodę wpływają na regiony północne i południowe kontynentu.

Wał wyżowy rozciąga się od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, Niemcy, po Polskę i Kraje Bałtyckie. Po północnym i wschodnim krańcu wyżu “ślizgają” się kolejne fronty atmosferyczne. Tak jest między innymi nad Polską, gdzie w dzień Święta Trzech Króli przechodzi ciepły front atmosferyczny.

Dużo groźniejsza pogoda panuje na krańcach północno-zachodnich Europy. W Wyspy Brytyjskie oraz Islandię, a następnie w Norwegię uderzy dość silna strefa wiatru. W przypadku dzisiejszego wiatru, który pojawi się na północy spokojnie możemy mówić o wichurze. Wiatr, zwłaszcza podczas nadchodzącej nocy na terenach nadmorskich wspomnianych regionów osiągać może nawet 120 km/h. Na Islandii siła wiatru może być jeszcze wyższa.

Drugim ośrodkiem dynamicznej pogody będzie południowy-wschód. Ośrodek niskiego ciśnienia, kropla chłodu w wyższych partiach atmosfery. Te czynniki doprowadzą do powstania licznych burz w regionie Turcji, Grecji, czy na Bałkanach. Wiele z ośrodków konwekcyjnych może dodatkowo przynosić tam opady śniegu i krupy śnieżnej. Dzisiejsze burze na wschodzie basenu Morza Śródziemnego mogą być groźne. Już teraz pomimo wczesnej pory mocno grzmi w regionie.

Kropla chłodu przyniesie niskie temperatury w regionie zagrożonym. W Ankarze w dniu dzisiejszym termometry wskażą zaledwie 3 stopnie Celsjusza. W Grecji, we Włoszech temperatury w okolicach 12 stopni. Półwysep Iberyjski to 14 stopni i to będzie najcieplejsze miejsce w Europie. Niewiele chłodniej będzie na Wyspach Brytyjskich, gdzie wichura prócz silnego wiatru przyniesie również bardzo ciepłe powietrze. Ta sama wichura wpłynie na silne ocieplenie w Skandynawii. Na północy Europy będzie dziś nawet 7 stopni ciepła. To dużo powyżej styczniowej normy z lat ubiegłych.