Pogoda. Wichura na początku jesieni pojawi się w Polsce. Możliwe burze, wiatr ponad 100 km/h

Pogoda. Wichura może pojawić się pod koniec bieżącego tygodnia w Polsce. Niewykluczone burze, wiatr ponad 100 km/h. Sprawdzimy, co prognozują europejskie oraz amerykańskie ośrodki na drugą połowę przedostatniego tygodnia września.

Pogoda. Jesienna wichura pojawi się w Polsce

1 września rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Natomiast astronomiczna jesień rozpocznie się 22 września o godzinie 21:21. Pierwszy dzień jesieni przypadnie na 23 dzień miesiąca. Pomiędzy północą a południem w okresie jesiennym zwiększają się kontrasty termiczne, co prowadzi do zaostrzania się przepływu mas powietrza. W półroczu chłodnym prąd strumieniowy jest dużo silniejszy niż w lecie. Jest to związane z wychładzaniem obszarów na dalekiej północy i utrzymywaniem się wysokich temperatur w obszarach podzwrotnikowych. Światowa Organizacja Meteorologiczna określa, iż prądem strumieniowym nazywamy prądy powietrza o prędkości przekraczającej 90 km/h

Niejednokrotnie to właśnie na początku jesieni obserwujemy silne uaktywnienie się cyrkulacji strefowej. Tak też będzie w rozpoczynającym się tygodniu. Gdy w pierwszych dniach jesieni atlantycka cyrkulacja ma dyktować warunki pogodowe w naszej części Europy. Szczególnie dynamiczne warunki pogodowe są prognozowane przez różne modele numeryczne na okres od 23.09.2021 do 25.09.2021.

Prędkość wiatru przekroczy 72 km/h. Spełnione zostaną miejscami kryteria dla wichury

Wraz z początkiem jesieni pojawi się nieprzyjemny i silny wiatr. Mogą zostać spełnione kryteria dla wichury, czyli prędkość wiatru w porywach przekraczająca 72 km/h. Przez cały rok obserwujemy okresowe przechodzenie niżów związanych m.in z cyrkulacją zachodnią. Jednak to właśnie na jesieni i zimą są one najgroźniejsze. Co związane jest z nasilonym prądem strumieniowym, który napędza cyklogeneze układów niżowych. Szczególnie groźne okazują się wtedy niże wtórne, które występują na peryferiach rozległych niżów o rodowodzie atlantyckim.

Groźne prognozy na drugą połowę bieżącego tygodnia

Najbardziej interesujące prognozy są na okres czwartku i piątku, gdy blisko Polski będzie przechodzić głęboki jak na początek jesieni niż baryczny. Po jego południowej stronie dojdzie do zaostrzenia gradientu barycznego, co skutkować ma występowaniem silnego wiatru z gradientu, który może osiągnąć nawet 80-110 km/h, jaki może spowodować szkody. Na Morzu Bałtyckim pojawi się sztorm, a fale mogą przekroczyć 5-9 m.

Z niżem związane będą fronty atmosferyczne, dlatego możliwe są opady atmosferyczne. Niewykluczone, że pojawią się jesienne burze, co w warunkach nasilonego przepływu mas powietrza i bliskości niżu nawet jesienią nie jest niczym nadzwyczajnym. Burze na ten moment najbardziej prawdopodobne są w piątek na Morzu Bałtyckim i północy Polski. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną, prognozy mogą ulec jeszcze zmianie. Siła oraz obszar największych porywów wiatru zależny będzie od położenia i głębokości układu niżowego.

Model GFS zakłada, że centrum niżu znajdzie się na północ i północny-wschód od Polski. Najprawdopodobniej w rejonie państw bałtyckich. Po jego południowej stronie występować będzie duży gradient baryczny, jaki spowoduje wystąpienie silnego wiatru w naszej części Europy w okolicach czwartku i piątku.

pogoda. silny wiatr w polsce, 24.09.2021

Prędkość wiatru zależna będzie od głębokości oraz ulokowania względem Polski niżu. Prognozy wskazujące ciśnienie atmosferyczne w centrum niżu są różne. GFS np. zakłada, że ciśnienie spadnie w ścisłym centrum poniżej 980 hPa, nieco inną prognozę ciśnienia, ale z podobną lokalizacją centrum układu niżowego zakłada europejski ECMWF, jaki prognozuje ciśnienie w okolicach 986 hPa.

Prognoza ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 24.09.2021, 00Z

wichura w Polsce

Pogoda. Bliskość prądu strumieniowego napędzać ma cyklogeneze niżu, który przyniesie silny wiatr w Polsce

Siła wiatru spowodowana będzie występowaniem dużego gradientu barycznego. Różnica ciśnienia między północą a południowym-wschodem kraju sięgnie około 15-20 hPa, zatem wpłynąć może to na występowanie silnych gradientowych porywów wiatru, gdyż dojdzie do gęstego zagęszczenia izobar na stosunkowo niewielkim obszarze. Jeśli uwzględnimy do tego konwekcje, to prędkość wiatru może być większa. Szczególnie w obszarze przechodzenia chmur kłębiasto-deszczowych, a także burz. Musimy jednak poczekać na kolejne aktualizacje modeli numerycznych, gdyż mogą one wprowadzić istotne korekty w głębokości i położeniu niżu. Prąd strumieniowy będzie miał tendencje do schodzenia na niższe wysokości, a być może będziemy mieli do czynienia nawet z LLJ (ang. Low Level Jet), który potrafi dochodzić do ziemi.

Prognozowany kierunek, obszar i prędkość prądu strumieniowego na wysokości 300 hPa, który skutkować będzie pogłębianiem niżu barycznego, który przyniesie pierwszą jesienną wichurę we wrześniu. Prąd strumieniowy jest polem dodatniej wirowości, co zazwyczaj przyczynia się do pogłębiania układów niżowych.

wietrzna aura i prąd strumieniowy

Prędkość, kierunek wiatru na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na 24.09.2021, 00Z

wiatr i wichura w polsce 2021

Pogoda. ECMWF prognozuje szczególnie silną wichurę na północy oraz groźny sztorm na Bałtyku dla jednostek pływających

Prognozy wskazujące na prędkość i obszar największych porywów wiatru są jeszcze rozbieżne. Wraz ze zbliżaniem się do omawianego terminu różnice w prognozach zaczną się zacierać. ECMWF zakłada, że silny wiatr zacznie wiać w Polsce już w czwartek popołudniu. Kulminacyjna faza silnego wiatru powinna przypaść na godziny nocne z czwartku na piątek. Wietrzny okazać może się również piątek, a być może również sobota ze znaczną dynamiką w pogodzie.

Wstępna prognoza porywów wiatru według modelu ECMWF na 24.09.2021, 18 UTC

silny wiatr w polsce

Szczególnie silne porywy wiatru prognozuje europejski model ECMWF na Wybrzeżu, gdzie prędkość wiatru w nocy z czwartku na piątek może przekroczyć 90-110 km/h. Na Morzu Bałtyckim spodziewany jest wtedy silny sztorm, a wysokość fal może sięgnąć 5-9 m.

pogoda. wichura w kraju

Incydent wiatrowy w naszej części Europy prognozują również inne wiodące modele numeryczne. Jest to zarówno GFS, jak i też ICON. Wietrzna okazać może się również sobota z uwagi na występowanie znacznego gradientu barycznego w naszej części Starego Kontynentu.

Wstępna prognoza prędkości wiatru na 24 września 2021, 9 UTC według ICON

pogoda. groźny wiatr w polsce

Orientacyjna prognoza porywów wiatru na czwartek, 23.09.2021, 21Z według modelu GFS

wiatr i wichura w polsce według ecmwf

AKTUALNA TEMPERATURA

POŁOŻENIE OPADÓW

Wkrótce więcej informacji o nadchodzącej wichurze do Polski. Z uwagi na dynamiczną sytuacje baryczną na przełomie pór roku wyliczenia modeli z różnych ośrodków mogą ulec zmianie. Jednak groźny wiatr powinien pojawić się w okolicach weekendu w naszej części Europy.