Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wichura szaleje nad Europą. Ciara przyniosła zniszczenia. Fale miały 15 metrów. Wichurze towarzyszą burze

Od kilku dni ostrzegamy Was przed bardzo głębokim niżem Sabine, który uderzył w Europę już w sobotę po południu. Wichura przyniosła bardzo groźne zjawiska pogodowe. Najpierw na Wyspach Brytyjskich, później w krajach Beneluksu i Niemczech. Dziś, 10 kutego wichura ochrzczona imieniem Ciara dotarła do Polski. W naszym kraju pogoda również jest już niebezpieczna.

Wichura swą niszczycielską wędrówkę rozpoczęła w sobotę po południu na Wyspach Brytyjskich. W zachodni brzeg Irlandii i Szkocji uderzyły fale przekraczające 15 metrów wysokości.

Huge wave smashing the Ilfracombe harbour, England last night, Feb 9th. Thanks to Darren Bolton for the report. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Niedziela, 9 lutego 2020

Mocno wiało w Europie Zachodniej

Porywy wiatru przekraczały 180 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą z łatwością przewraca samochody. Poniżej pomiar z 10 stacji z najsilniejszym wiatrem w Europie za sobotę.

Widać, że prócz Wielkiej Brytanii mocno wiało również w Norwegii. W niedzielę wichura kontynuowała swoją wędrówkę. W niedzielę bardzo silne porywy wiatru notowane były już w Holandii (140 km/h na jednym z lotnisk wojskowych), Francji (165 km/h w Berfleur Point). Mocno wiało również w Niemczech (Brocken – 169 km/h, Kiel 140 km/h). W niedzielę ruch lotniczy nad Europą był znacznie utrudniony. Praktycznie wszystkie linii lotnicze notowały opóźnienia spowodowane silnym wiatrem.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Ciara wkroczyła do Polski przynosząc nadal niszczące porywy wiatru. W Polsce zachodniej mamy już sporo zniszczeń spowodowanych silnym wiatrem. O pogodzie w Polsce pisali będziemy w kolejnych dzisiejszych wpisach.

Impact of the powerful storm Ciara at the Isle of Wight, UK, today.Thanks to Richard Cooper for the report. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Niedziela, 9 lutego 2020

Ciara (Sabine) to nie tylko wiatr. Silne burze w Europie

Prócz bardzo silnego wiatru nad Europą prognozowano również silne burze. Stowarzyszenie ESTOFEX wydało nawet 2 stopień ostrzeżenia przed burzami dla zaznaczonego poniżej obszaru Europy.

Weryfikując powyższą prognozę na detekcji wyładowań z ostatniej doby widać, że prognoza burzowa wydana została w sposób bardzo trafny. Burze występowały dokładnie w regionach zaznaczonych w prognozie. Dziś burzowo będzie w Niemczech, w Polsce i Czechach.

W dniu dzisiejszym na bieżąco informowali będziemy o przebiegu wichury w Polsce. Całkiem prawdopodobne jest uruchomienie, znanej z miesiąców letnich relacji burzowej live, gdzie opisywali będziemy gdzie w danym momencie spodziewać się możecie burz.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk