Od kilku dni ostrzegamy Was przed bardzo głębokim niżem Sabine, który uderzył w Europę już w sobotę po południu. Wichura przyniosła bardzo groźne zjawiska pogodowe. Najpierw na Wyspach Brytyjskich, później w krajach Beneluksu i Niemczech. Dziś, 10 kutego wichura ochrzczona imieniem Ciara dotarła do Polski. W naszym kraju pogoda również jest już niebezpieczna.

Wichura swą niszczycielską wędrówkę rozpoczęła w sobotę po południu na Wyspach Brytyjskich. W zachodni brzeg Irlandii i Szkocji uderzyły fale przekraczające 15 metrów wysokości.

Mocno wiało w Europie Zachodniej

Porywy wiatru przekraczały 180 km/h. Wiatr wiejący z taką siłą z łatwością przewraca samochody. Poniżej pomiar z 10 stacji z najsilniejszym wiatrem w Europie za sobotę.

Widać, że prócz Wielkiej Brytanii mocno wiało również w Norwegii. W niedzielę wichura kontynuowała swoją wędrówkę. W niedzielę bardzo silne porywy wiatru notowane były już w Holandii (140 km/h na jednym z lotnisk wojskowych), Francji (165 km/h w Berfleur Point). Mocno wiało również w Niemczech (Brocken – 169 km/h, Kiel 140 km/h). W niedzielę ruch lotniczy nad Europą był znacznie utrudniony. Praktycznie wszystkie linii lotnicze notowały opóźnienia spowodowane silnym wiatrem.

W nocy z niedzieli na poniedziałek Ciara wkroczyła do Polski przynosząc nadal niszczące porywy wiatru. W Polsce zachodniej mamy już sporo zniszczeń spowodowanych silnym wiatrem. O pogodzie w Polsce pisali będziemy w kolejnych dzisiejszych wpisach.

Ciara (Sabine) to nie tylko wiatr. Silne burze w Europie

Prócz bardzo silnego wiatru nad Europą prognozowano również silne burze. Stowarzyszenie ESTOFEX wydało nawet 2 stopień ostrzeżenia przed burzami dla zaznaczonego poniżej obszaru Europy.

Weryfikując powyższą prognozę na detekcji wyładowań z ostatniej doby widać, że prognoza burzowa wydana została w sposób bardzo trafny. Burze występowały dokładnie w regionach zaznaczonych w prognozie. Dziś burzowo będzie w Niemczech, w Polsce i Czechach.

W dniu dzisiejszym na bieżąco informowali będziemy o przebiegu wichury w Polsce. Całkiem prawdopodobne jest uruchomienie, znanej z miesiąców letnich relacji burzowej live, gdzie opisywali będziemy gdzie w danym momencie spodziewać się możecie burz.

Michał Kołodziejczyk

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.