Pogoda. Wichura uderzy w Polskę. Wiatr nawet 100 km/h, opady i burze. Na południu będzie blisko 20°C
Nie ustaje cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej. Wiele wskazuje, że w czwartek na krótki okres czasu napłynie wyjątkowo ciepłe powietrze z południa i południowego-zachodu. W południowej części kraju termometry pokażą nawet 19 stopni w Małopolsce.
Interesująco wyglądają prognozy modeli numerycznych na czwartek, gdy nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego ciepłego wycinku niżu związanego z niżem o imieniu „HANNA”, który przemieszczać ma się znad Morza Północnego przez południową Skandynawię w kierunku Rosji.
Początkowo cały nasz kraj znajdzie się ciepłym wycinku niżu, ale modele prognozują szybkie wypieranie cieplejszego powietrza z południa Starego Kontynentu przez aktywny, zbudowany na dużym kontraście front chłodny. Front przemieszczać będzie się z północnego-zachodu na południowy-wschód, w obrębie mocno pogłębionej zatoki niżowej. Niewykluczone są burze, które wzmocnić mogą potencjał wiatrowy. Możliwa linia szkwału.
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Prognoza sytuacja synoptycznej na dzień 12.03.2020, 12 UTC
Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na wysokości 2 metrów w czwartek i nocy z czwartku na piątek na obszarze Starego Kontynentu i północną Afryką.
Najwyższa temperatura jest prognozowana w południowej części Polski, gdzie na termometrach zobaczymy ponad 19 stopni. Rzadko jest tak dobrze widoczna granica frontu w dolnych warstwach troposfery. Z biegiem godzin ciepły wycinek niżu ulegać będzie zwężeniu wraz z wędrówką frontu chłodnego.
Najdłużej ciepły sektor będzie zalegał na południu Polski.
Front chłodny przemieszczać będzie się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Tuż za nim zacznie napływać wyraźnie chłodniejsze powietrze polarno morskie, co ukazują ryciny poniżej.
Duża różnica ciśnienia sprzyjać będzie wietrznej aurze. Porywy wiatru w centrum i na północy osiągną od 70 km/h – 90 km/h. W przypadku rozwoju chmur Cumulonimbus i burz prędkość wiatru może osiągnąć, a nawet przekroczyć 100 km/h.
Wichura szczególnie groźna będzie częściowo na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza w północnej części tego obszaru oraz na polskim wybrzeżu.
W całym kraju będzie wietrznie, ale szczególnie mocno powieje na północy, częściowo na zachodzie, centrum i wschodzie. Na południu wystąpi wiatr fenowy, czyli halny podnoszący temperaturę do blisko 20 stopni.
Burze prawdopodobne są zwłaszcza w północnej, częściowo zachodniej i centralnej części Polski już od drugiej części dnia. Może uformować się na froncie chłodnym linia szkwału, co ukazują symulowane echa radarowe na czwartek.
Przemieszczać będzie się prawdopodobnie z północnego-zachodu na południowy-wschód Polski, obejmując m.in centrum kraju.
W kolejnych dniach czeka nas ochłodzenie, ale więcej informacje wkrótce na www.fanipogody.pl.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC