Pogoda. Wiosenne, rozproszone burze nad Polską. Lokalnie pada grad. Gdzie jest burza 20.04.2021?

Pogoda. We wtorek Polska znajduje się na skraju niżu, który znad Morza Czarnego przesuwa się nad południową Ukrainę, w dość ciepłym i wilgotnym oraz chwiejnym powietrzu polarnym morskim. Natomiast w środkowej i górnej troposferze dalej dominuje górna zatoka w polu geopotencjału, co skutkuje występowaniem stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą i występowaniem niestabilności. Ciśnienie wolno spada.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Burze we wtorek 20 kwietnia 2021.

Niżowa pogoda i burze w Polsce

Widoczna górna zatoka w polu geopotencjału na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Najbardziej wychłodzona jest środkowa troposfera we wschodniej połowie kraju. Dlatego występuje też tam stromy gradient temperatury, skutkując największą ilością chmur kłębiastych.

Pogoda. Górna zatoka w polu geopotencjału

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 20.04.2021, 18 UTC według modelu GFS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Pogoda. Zatoka niżowa.

Chwiejna masa napływa do nas ze wschodu

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 20.04.2021, 12 UTC zdradzam nam, że masa, która charakteryzuje się pewną niestabilnością napływa do nas ze wschodu. Nie jest to już „czysty” napływ z rejonu Morza Czarnego, tylko z rejonów Rosji. Przepływ mas powietrza nie jest wzmożony, dlatego chmury konwekcyjne przemieszczają się powoli z północy na południe, południowy-zachód. Ponadto ze względu niewielkie pionowe ścinanie wiatru charakteryzują się krótką żywotnością, jak i też słabym zorganizowaniem.

Pogoda. Masa ze wschodu.

Rozproszone burze nad Polską

Wyładowania atmosferyczne zanotowane we wtorek przez sieć profesjonalnych detektorów w drugiej części dnia na obszarze Polski

Pogoda. Burze w Polsce 20 kwietnia 2021

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym obrazujące, gdzie występują chmury kłębiasto-deszczowe oraz rozproszone, wiosenne burze w drugiej części dnia.

Burze we wtorek

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski przez sieć amatorskich detektorów Blitzortung.

Wyładowania atmosferyczne w Polsce.

Poniższa animacja satelitarna obrazuje wędrówkę chmur kłębiastych w drugiej części dnia z północy na południe. Najbardziej wypiętrzone chmury Cumulonimbus wygenerowały wyładowania atmosferyczne. Burze są na ogół krótkotrwałe. Szczególnie aktywne elektrycznie komórki burzowe obserwuje się w Wielkopolsce.

Pogoda. Chmury kłębiaste w Polsce

Burze generują także porywy wiatru do około 50-70 km/h, występujące także w pewnym oddaleniu od samych burz. Na granicy odpływu wychłodzonego powietrza (outflow boundary). Największa aktywność burzowa jest obserwowana w drugiej części dnia. Podwyższona aktywność burzowa jest spodziewana przez najbliższe 2-3 h. Pod wieczór na skutek zaniku operacji słonecznej atmosfera zacznie się stabilizować. Chociaż pojedyncze ośrodki burzowe mogą utrzymać się w pierwszej część nocy.

Bieżące położenie burz

Aktualna temperatura