Pogoda: Wybuch wiosny i silne burze mogą nadejść wcześniej w 2019 roku do Polski

Luty może zapisać się jako bardzo ciepły. Dużo wskazuje na to, że podobny może być marzec i kwiecień. Mamy już najnowszą prognozę sezonową na najbliższe kilka miesięcy.  Sprawdź, jaki trend w pogodzie może być w kolejnych miesiącach.

Na początku nadchodzącego tygodnia przejściowo napłynie chłodniejsze powietrze. Na szczęście spływ powietrza arktycznego, morskiego nie będzie bardzo odczuwalny przy ziemi. Główny strumień lodowatego powietrza napłynie do wyższych poziomów izobarycznych. Objawi się to wystąpieniem stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Więcej o trendzie w pogodzie w ciągu najbliższych 16 dni.

Zmiany klimatu postępują coraz bardziej. Zeszły rok zapisał się jako jeden z najcieplejszych w historii. Ocieplenie klimatu przyczynia się również do zanikania standardowych pór roku. Widać to już na przykładzie ostatnich zim. Należy mieć na uwadze, że postępujący zmiany klimatu nie wykluczają przejściowych spływów chłodnego powietrza, jak i też obfitych opadów śniegu.

Luty może zapisać się jako rekordowy ciepły

Według prognoz modelu CFS luty może zapisać się powyżej normy wieloletniej. Analizując prognozy innych modeli, istotnych spływów chłodu nie widać do końca miesiąca. Dużo wskazuje na to, że drugi miesiąc 2019 roku może upewnić nas o postępujących zmianach klimatu.

Luty może zapisać się powyżej normy wieloletniej. Powyżej rycina z modelu CFS na luty 2019

Marzec może zaskoczyć w pogodzie

Marzec może być nieco chłodniejszy niż luty. Odchylenie temperatury względem ostatnich lat może wynieść około 1 °C. 1 marca rozpocznie się meteorologiczna wiosna, ta astronomiczna nadejdzie w drugiej dekadzie.

Kwiecień z dużą anomalią temperatury

Od kilku aktualizacji modelu CFS na 4 miesiąc nadchodzącego roku. Prognozowane jest duże odchylenie temperatury względem normy wieloletniej. Niewykluczone, że zrobi się bardzo ciepło już na początku kwietnia. W zeszłym roku tak było, również wystąpiły wyjątkowo silne burze jak na początek wiosny.

Spodziewane odchylenie temperatury względem ostatnich lat

Wybrane orientacyjne prognozy modelu CFS na kwiecień z temperaturą powietrza

Wpis jest oczywiście orientacyjny. Prognozy będą ulegać dalszym zmianom, jednak kolejne miesiące zapiszą się najprawdopodobniej w okolicach normy wieloletniej, bądź nawet powyżej. O wszelkich zmianach będziemy informować Was na łamach portalu.