Pogoda na wtorek 21.05.2019 r. Kolejne lokalne burze z gradem, wiatrem do 90 km/h, możliwe zalążki trąb powietrznych

We wtorek Polska pozostaje w obszarze obniżonego ciśnienia. Do naszego kraju napływa w dalszym ciągu bardzo ciepła i wilgotna oraz niestabilna masa powietrza znad południowej i południowo-wschodniej części Starego Kontynentu. Istotny jednak pod kątem inicjacji zjawisk konwekcyjnych będzie płytki niż „AXEL”, który jeszcze wczoraj był nad Niemcami, natomiast dziś będzie nad Polską wraz z systemem frontów atmosferycznych. Prognozowane są gwałtowne burze, zwłaszcza w obrębie układu niskiego ciśnienia i stref zbieżności wiatru. Wzmocni on wyraźnie przepływ mas powietrza, pionowe uskoki wiatru.

Inicjacja zjawisk konwekcyjnych zachodzić zacznie już od godzin południowych, ale szczytowa aktywność konwekcyjna przypadnie na godziny popołudniowe. Na poziomach izobarycznych 500 hPa i 700 hPa z powodu obecności niżu przepływ mas powietrza będzie bardziej nasilony i wyniesie od 12 m/s do 20 m/s.

Prawdopodobna jest inicjacja aktywnych burz, nie tylko w formie pojedynczych komórek burzowych, ale także struktur wielokomórkowych. Podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, punktowa akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 30, punktowo, powodując podtopienia.

Niski poziom kondensacji, istotnie podwyższona wilgotność w dolnych warstwach troposfery może sprzyjać schodzeniu lejków kondensacyjnych tak jak w poniedziałek. Nie można całkowicie wykluczyć 1-2 przypadków słabej trąby powietrznej, która może być krótkotrwała.

Najsilniejsze burze prognozowane są na północy, centrum i częściowo w pasie wschodnim. Na południowym-wschodzie prognozowane są zarówno opady pochodzenia konwekcyjnego, jak i też wielkoskalowego.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 21.05.2019 r.

Prognozowany obszar najgroźniejszych burz przez IMGW-PIB

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzień 21.05.2019 r. od godziny 8 czasu lokalnego do 22.05.2019 r. 8 czasu lokalnego

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ

(fot. tytułowe Fani Pogody)