Pogoda. „Eksplozja ciepła” nadchodzi do Polski. Temperatura przekroczy 22°C. Sprawdź, kiedy wystąpią wysokie temperatury w kraju.
Wstępna prognoza temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar
Pogoda. Pierwsza dekada kwietnia zgodnie z prognozami wilgotna i chłodna. Zmiana dopiero w drugiej dekadzie kwietnia
Pierwsza dekada kwietnia zapisze się poniżej normy termicznej. Krótkie, ale znaczne ocieplenie zaznaczy się tylko w środę i czwartek. Na południu i zachodzie temperatura może wzrosnąć do 18 stopni. Pod koniec tygodnia znów się ochłodzi, nie zabraknie opadów, silnego wiatru, jak i też zjawisk burzowych. Na bardziej trwałe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do drugiej dekady kwietnia.
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że temperatura w kulminacyjnym momencie ocieplenia przekroczy 20-22°C. Adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza z południowego-zachodu będzie związana z obecnością głębokiego atlantyckiego niżu w rejonie Wysp Brytyjskich. Ocieplać zacznie się od zachodu już w poniedziałek. Główna faza ocieplenia przypadnie na okres od 12.04.2022 do 15.04.2022. Wtedy też dodatnie odchylenie temperatury sięgnie nawet 6/12°C powyżej normy klimatycznej. Silną zmianę w pogodzie zaczynają widzieć zarówno modele europejskie, jak i też amerykańskie.
Prognozowana średnia anomalia tygodniowa na okres od 11.04.2022 do 17.04.2022 według modelu ECMWF względem 20-letniej normy klimatycznej
Pogoda. Duże ocieplenie i wiosenne wartości na termometrach widzą modele z różnych ośrodków meteorologicznych
Wyliczana wstępnie maksymalna temperatura na 13.04.2022 według modelu ECMWF
Tak jak wspominaliśmy, głęboki niż pochodzenia atlantyckiego lokujący się w pobliżu Wysp Brytyjskich zacznie zaciągać po swojej stronie bardzo ciepłe powietrze z południowego-zachodu. Z uwagi na jeszcze dość odległy termin, korekcie może ulec zasięg oraz skala oczekiwanego ocieplenia w Polsce. Najwyższe wartości na termometrach powinniśmy zanotować w okresie od 13.04.2022 do 15.04.2022.
Wyliczana temperatura na 14.04.2022 według modelu ECMWF
Najświeższe prognozy różnych modeli sygnalizują w wielu regionach temperaturę na poziomie od 21°C do 25°C. Przy czym najcieplej powinno być w dzielnicach południowych, gdzie może pojawić się zjawisko fenowe, które podniesie temperaturę powietrza.
Wstępna prognoza temperatury na 15.04.2022 według modelu ECMWF
Prognoza ciśnienia na 11.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Pogoda. Ocieplenie przyniesie niż atlantycki we współpracy z wyżem ze wschodu
Z prognoz modeli europejskich i amerykańskich wynika, że w drugiej dekadzie kwietnia możemy spodziewać się dłuższego okresu ciepła, które obejmie nie tylko Polskę, ale także przeważający obszar Starego Kontynentu. Anomalia tygodniowa w wyliczeniach modeli na ten okres jest wyraźnie dodatnia i przekracza normę klimatyczną.
Opady atmosferyczne w związku ze zmianą sytuacji barycznej staną się rzadsze, pojawi się więcej dni pogodnych. Za sprawą adwekcji bardzo ciepłego powietrza z kierunków południowych, nie powinny występować już tak powszechne nocne i poranne przymrozki. Temperatura przez całą dobę ma być na ogół dodatnia, czasem lokalnie się zachmurzy i spadnie deszcz. Opadów ma być jednak wyraźnie mniej niż na początku czwartego miesiąca roku.
Pogoda. Opóźniona może być wegetacja w wielu regionach
Niewykluczone, że pojawią się kolejne w tym roku wiosenne burze w drugiej dekadzie kwietnia. Po mokrym i chłodnym początku kwietnia, wegetacja może być opóźniona. Zacznie się stopniowo zazieleniać dopiero w drugiej dekadzie mijającego miesiąca, mając na uwadze więcej dni słonecznych z coraz wyższą temperaturą i wystarczająca ilością wody w glebie po opadach w formie stałej i ciekłej w pierwszej dekadzie miesiąca.
Wyliczane ciśnienie na 12.04.2022, 00Z dla Europy i rejonów przyległych według ECMWF
Zmianie ulegać ma rozkład pola ciśnienia i geopotencjału w drugiej dekadzie kwietnia. Przejściowo znajdziemy się na początku przyszłego tygodnia pod wpływem wędrownego wyżu przesuwającego się z zachodu na wschód. Znad Atlantyku nad Wyspy Brytyjskie nasuwać ma się głęboki atlantycki cyklon. Pomiędzy wyżem migrującym z zachodu na wschód a głębokim wirem niżowym nasuwającym się nad Europę, utworzy się korytarz do napływu coraz cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Wschód kraju ma być w zasięgu klina wyżu znad Ukrainy w okolicach wtorku i środy, natomiast zachód pod wpływem zatoki atlantyckiego niżu.
Orientacyjna prognoza ciśnienia na 15.04.2022 według modelu ECMWF dla Europy i rejonów przyległych
Prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia rozbuduje się rozległy obszar podwyższonego ciśnienia nad Starym Kontynentem, który rozciągać ma się z zachodu, przez centrum aż po wschód. Na północy Europejskiego Obszaru Synoptycznego zaznaczą się niże baryczne, natomiast w Polsce jest szansa na więcej dni pogodnych. Prognozy stale monitorujemy i o każdych zmianach będziemy informować na bieżąco.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC