Pogoda. Eksplozja ciepła w czwartek. Nawet 23°C i pył saharyjski. Następnie gwałtowne ochłodzenie, opady i burze oraz przymrozki w Polsce

Pogoda. Eksplozja ciepła w czwartek. Termometry pokażą nawet 23°C, oczekiwana spora koncentracja pyłu saharyjskiego. Potem gwałtowne ochłodzenie, opady i burze oraz przymrozki w Polsce. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli pogodowych.

Pogoda. Czeka nas wysoka temperatura w czwartek

Od wtorku obserwowaliśmy napływ coraz cieplejszego powietrza polarno morskiego. Temperatura wzrastała od zachodu, południowego-zachodu. Obserwujemy wyraźne zmętnienie nieba za sprawą obecności pyłu saharyjskiego. Imponująco wyglądać mogą wschody i zachody słońca. Następnie pył opadnie wraz z deszczem, brudząc karoserie samochodów i okna. Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na czwartek, gdy termometry pokażą nawet 20°C-23°C. W drugiej części dnia na północnym-zachodzie zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Od piątku wyraźne ochłodzenie w całym kraju, więcej chmur i opadów atmosferycznych. Możliwe są nawet zjawiska burzowe.

Prognoza burz na okres od 14.04.2022, 8:00 CEST do 15.04.2022, 8:00 CEST według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Burze powinny wystąpić popołudniem i pod wieczór, jednak nie powinny być liczne. Największa szansa na rozwój zjawisk wystąpi na Pomorzu Zachodnim, a także w północnej części woj. lubuskiego. W pierwszej części nocy z czwartku na piątek wszystkie aktywne ośrodki burzowe powinny zaniknąć – poinformował Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognozowana temperatura na 14.04.2022, 15 UTC według modelu GEM

Pogoda. Wyraźnie chłodniej w piątek na obszarze Polski. Opady na przeważającym obszarze Polski, a nawet lokalne burze

Dziś termometry w kraju pokażą od 14°C do 23°C. Niższe wartości zostaną odnotowane wzdłuż gmin nadmorskich, jak i też w górach i na obszarach podgórskich oraz gdzieniegdzie na Pomorzu Zachodnim i Mazurach. Ocieplenie jest więc maksymalnie dwudniowe. Koniec tygodnia z wyraźnym napływem chłodniejszej masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Wyliczana temperatura na 15.04.2022, 15 UTC według kanadyjskiego modelu GEM

Z prognoz numerycznych wynika, że dziś w drugiej części dnia na północnym-zachodzie zaznaczy się front atmosferyczny. Z biegiem godzin przemieszczać ma się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Przechodzeniu frontu towarzyszyć mają głównie opady atmosferyczne, miejscami nieco silniejszy wiatr. Mogą pojawić się słabe burze. Prawdopodobieństwo niebezpiecznych zjawisk ma być wyraźnie obniżone. Większa aktywność burzowa spodziewana jest w piątek, kiedy dynamika w pogodzie będzie większa.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14.04.2022, 18 UTC według europejskiego modelu ECMWF

Podczas nadchodzącej nocy wymiana masy powietrza postępować ma w dalszym ciągu na południowy-wschód, obejmując całą zachodnią i centralną część Polski. Opady nie powinny być intensywne oraz długotrwałe. Będą związane głównie ze schodzącym frontem o charakterze okluzji chłodnej.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 15.04.2022, 03 UTC według europejskiego modelu ECMWF

pogoda. front i opady

Front chłodny definitywnie opuści Polskę w piątek. Tuż za nim przemieszczać może drugorzędny front chłodny front atmosferyczny, na którym pojawić mogą się następne opady i burze. Czeka nas w wielu miejscach załamanie pogody.

Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 15.04.2022, 12 UTC według ECMWF

zmiana pogody

Prognoza opadów, ciśnienia i zachmurzenia na 15.04.2022, 15 UTC według europejskiego modelu ECMWF

pogoda. opady w piątek

Pogoda. Święta będą chłodne i z opadami na południu, częściowo centrum i wschodzie. Najlepsza pogoda na zachodzie

Wygląda na to, że święta będą chłodne. Najniższe wartości zostaną odnotowane na południu i wschodzie. Pojawić mogą się opady mieszane, śniegu i krupy, a nawet lokalne burze. Możliwe są nawet lokalne burze. W naszej części Europy ulokuje się odcięty układ niżowy. Najcieplej ma być na zachodzie. Na większe i dłuższe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do trzeciej dekady kwietnia, kiedy to temperatura powinna wzrosnąć powyżej 20 stopni. Trend w pogodzie może ulec jeszcze zmianom.

Zaleganiu chłodnego powietrza w okresie nadchodzących świąt sprzyjać ma rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Nad Skandynawią znajdzie się silny wyż, natomiast w rejonie Polski, a dokładnie nad Ukrainą i Rosją ulokuje się odcięty układ niżowy. Taka konfiguracja pola barycznego sprzyjać ma adwekcji chłodniejszej i wilgotnej masy powietrza. Najchłodniej ma być w dzielnicach wschodnich, południowo-wschodnich oraz na południu. Tam też często przechodzić mają przelotne opady atmosferyczne. Najładniej będzie na zachodzie i południowym-zachodzie powyżej 10°C. Należy mieć na uwadze, że nocami i w godzinach porannych z uwagi na zaleganie strumienia chłodniejszego powietrza, w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możliwe są spadki temperatury poniżej zera.

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ