Silne wichury blisko Europy. Wiatr do 130-140 km/h. Czy cyklony zagrożą Polsce?

Obecnie nad Polską mamy znów okres stabilnej, wyżowej pogody. Zacznie zmieniać się to za kilkanaście godzin, gdy przez kraj przechodził będzie front atmosferyczny. Przyniesie on zmiany w pogodzie, jednak nie będą to zmiany silne. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach wichury nam nie straszne. Wystąpią lokalne burze, jednak niezbyt aktywne. Tymczasem bardzo dynamiczna pogoda występuje na zachód od Europy. Zobaczmy, czy cyklony, które jeden po drugim powstają na Atlantyku mogą zagrozić pogodzie w Europie i Polsce.

Zobacz również: Wybuch ciepła w Polsce, ale czy na długo?

Wichury blisko kontynentu. Uderzą w ląd?

Popatrzmy z jak ciekawą, dynamiczną pogodą mamy do czynienia na zachód od Europy. Na Atlantyku szaleją kolejne wichury związane z niżami barycznymi. Do weekendu niże te nie będą miały większego wpływu na pogodę w Europie. Jednak już w niedzielę pierwszy z cyklonów zbliży się do Wysp Brytyjskich.

Pierwsze wichury pojawią się na Wyspach Brytyjskich już w weekend

Na powyższej mapie widać, że do Wysp Brytyjskich zbliży się głęboki niż baryczny. Ciśnienie w jego centrum spadnie w okolice 990 hPa, co w połączeniu z ciśnienie 1030 hPa w centrum wyżu nad Danią da dość spory gradient ciśnienia. Wiemy, że im wyższy gradient baryczny tym silniejszy wiatr. Wichury w weekend nad Wyspami Brytyjskimi mogą być silne. Zobaczmy animację prognoz wiatru na najbliższy czas dla Europy i regionu.

Wichury ocierają się o kontynent

Na powyższej animacji widać, że kolejne niże i związane z nimi wichury tylko ocierają się o kontynent od strony zachodniej. Oczywiście, w taką choćby niedzielę wiatr w Irlandii, czy na zachodzie Anglii wiał będzie naprawdę mocno. Prędkość wiatru w porywach przekraczać może 100 km/h.

Wichury na zachodzie Europy w niedzielę 17 kwietnia

Widać, że w tym czasie w Europie Centralnej wiatr praktycznie nie występuje. O sytuacji w kraju i najbliższym regionie napiszę w dalszej części wpisu. Tutaj wróćmy do tego co działo będzie się na zachodzie. Okazuje się, że w kolejnych dniach drugiej połowy dla krańców zachodnich kontynentu prognozowane są kolejne wichury. To już dość odległe prognozy. Jednak wszystko wskazuje na to, że najbliższy czas nie przyniesie nam poważniejszych incydentów pogodowych związanych z cyklonami atlantyckimi. Bardzo głęboki niż atlantycki widać w prognozach w okolicach 22 kwietnia (GFS).

Wichury daleko na Atlantyku. Raczej nie przyniosą załamania pogody w regionie

Pomijam już, że to dość odległa data prognozy. Jednak obecne wyliczenia modeli nie przewidują, że wichury z nim związane dotrą choćby nad Wyspy Brytyjskie. Tak jak wspominałem, będziemy obserwowali dalszy rozwój tej sytuacji w prognozach numerycznych. Wiatr w regionie oddziaływania tego niżu sięga momentami 140 km/h, więc to już pogoda groźna. Jeśli tylko prognozy zaczną wskazywać, że niż ten może wpłynąć na dynamikę pogody w Europie, niezwłocznie o tym poinformuję. Przejdźmy teraz do pogody w najbliższych dniach dla Polski.

Czy dynamiczna pogoda dotrze również do Polski

Sprawdźmy teraz co czeka nas w pogodzie dla Polski na najbliższe dni. Nie grożą nam wichury, jednak najbliższe kilkadziesiąt godzin będzie w pogodzie bardzo ciekawe.

Dynamiczna pogoda w Polsce i regionie w czwartek

Już dziś po południu od zachodu do kraju wkroczy zokludowany front atmosferyczny. Nie przyniesie on wichury, czy silnego wiatru. Jednak może przynieść bardziej dynamiczną pogodę. U naszych zachodnich sąsiadów prognozowana jest większa wartość energii CAPE, co w połączeniu z bliskością frontu może doprowadzić to powstania burz. Zjawiska burzowe już w bardziej rozwiniętym stadium dojść mogą do północno zachodniej Polski. Jeśli do tego dojdzie, to podczas przechodzenia burz wiatr może wiać z większą siłą. Front przechodził będzie przez Polskę z zachodu na wschód. Jego efektem będą nie tylko opady, ale również ochłodzenie, które zostanie z nami do końca weekendu. O pogodzie w Polsce w przyszłym tygodniu napiszę w kolejnych wpisach. Ten jest o wietrze, więc mogę jasno określić, że wichury Polsce w najbliższych dniach nie grożą. Silniejszy wiatr pojawić może się dziś po południu jeśli nad kraj dotrą burze znad Niemiec.