Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na Wielkanoc 2022. Najnowsza prognoza na sobotę, niedzielę i poniedziałek

Pogoda na Wielkanoc 2022


Przed nami najważniejsze święto religijne w polskim kalendarzu. Sprawdzamy jaka pogoda w Wielkanoc czeka nas w tym roku. W ostatnich latach pogoda w te święta nie rozpieszczała w Polsce. Sprawdzimy jak będzie w tym roku. Czy czeka nas kontynuacja ciepłej, wiosennej aury, czy jednak załamanie pogody i ochłodzenie, które trwa obecnie nad Polską utrzyma się również w następnych dniach. Zapraszam na szczegółową analizę pogodową na najbliższe dni.

Pogoda na Wielkanoc. Sytuacja baryczna

Zacznijmy od sytuacji barycznej jaka czeka nas w kolejnych dniach. Jeszcze dziś nad krajem przemieszcza się front atmosferyczny przynosząc opady deszczu i burze. Również w sobotę musimy spodziewać się, że na pogodę w kraju wpływał będzie niż ze wschodu przynosząc opady deszczu (w górach śniegu).

Pogoda na Wielkanoc. Sytuacja baryczna nad Europą w niedzielę 17 kwietnia

Jednak wpis nosi tytuł pogoda na Wielkanoc, więc sprawdźmy co czeka nas w Niedzielę Wielkanocną. Na powyższej mapie przedstawiam sytuację baryczną na niedzielę 17 kwietnia. Widać tu, że nad Danią powstaje coraz silniejszy antycyklon. Ciśnienie w jego centrum w niedzielę to już 1030 hPa. Pogoda na Wielkanoc w znacznym stopniu zależna będzie od właśnie tego ośrodka barycznego. Wyż zapewniał nam będzie stopniową poprawę pogody już w niedzielę od zachodu kraju.

Opady śniegu będą możliwe jeszcze w górach. Zanikający deszcz pojawiał będzie się jeszcze na wschodzie, zwłaszcza południowym wschodzie Polski. Niedziela przyniesie już chwile ze słońcem na zachodzie, północy i w centrum Polski. W poniedziałek 18 kwietnia centrum wyżu przesunie się nad Polskę. Jednak wyż zacznie słabnąć. Nie można wykluczyć przelotnych opadów w Polsce wschodniej w Lany Poniedziałek. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że poniedziałek nie przyniesie opadów w całym kraju. W tym miejscu zachęcam do zapoznania się z wpisem o wichurach, które pojawiają się na zachód od Europy. Tam również analizuję sytuację baryczną w regionie na najbliższy okres.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatury powietrza

Podczas, gdy jeszcze w czwartek w Polsce notowaliśmy temperatury powyżej 20 stopni, piątek przyniesie już gwałtowne ochłodzenie niemal w całym kraju. Ciepło będzie jeszcze w Polsce południowo wschodniej. Niestety nie pozostanie tak na dłużej. Pogoda na Wielkanoc przyniesie nam zatem ochłodzenie. I to dość znaczne. Prześledźmy animację temperatury na najbliższe dni.

Już w Wielką Sobotę chłodno będzie w całej Polsce. Temperatury to zaledwie 4-7 stopni Celsjusza. W wyższych partiach gór możliwy będzie całodobowy mróz. Najchłodniej w sobotę na wschodzie kraju, gdzie słupki rtęci pokazywać będą zaledwie 2-4 stopnie Celsjusza. Podczas gdy ostatnie noce w kraju były ciepłe, noc z soboty na niedzielę przyniesie znów przymrozki w wielu regionach kraju. Pogoda na Wielkanoc widać wpisze się w trend ostatnich lat, czyli czekają nas chłodne świąteczne dni. Co prawda już w niedzielę na zachodzie kraju słupki rtęci przekroczą 10 stopni, jednak na wschodzie Polski nadal zaledwie do 8 kresek powyżej zera. Dodatkowo znajdowali będziemy się w chłodnych masach powietrza. To będzie czuć na świeżym powietrzu. Poniedziałek względem temperatury będzie analogiczny do niedzieli. Delikatnie powyżej 10 stopni na zachodzie kraju. Tylko w okolicach 6-8 stopni pokażą termometry we Wschodniej Polsce.

Ocieplenie w przyszłym tygodniu

Wiem, że tytuł wpisu to pogoda na Wielkanoc jednak warto na koniec przekazać garść pozytywnych wiadomości. Już od wtorku czeka nas ocieplenie w Polsce. Z zachodu i południowego zachodu nad region napływać zaczną cieplejsze masy powietrza. Już we wtorek na południowym zachodzie będzie powyżej 15 stopni.

Ocieplenie w przyszłym tygodniu. Nawet do 20 stopni

W środę, jeśli wyliczenia modeli sprawdzą się czeka nas powrót wiosennych temperatur powietrza. Słupki rtęci w wielu miejscach wskazywać będą powyżej 15 stopni Celsjusza. Na zachodzie termometry zbliżać mogą się do dwudziestek. Na ten moment wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że ocieplenie potrwa dłużej od tego ostatniego. Temperatury w okolicach 20 widać w prognozach również przez przyszły weekend. Szkoda, że pogoda na Wielkanoc podobnie jak w ostatnich latach sprawi nam psikusa. Widać, że krótkotrwałe ochłodzenie wypadnie akurat w świątecznie dni. Dodatkowo początek świątecznego weekendu przyniesie nam sporo opadów. Niestety, to już chyba jest tradycja wielkanocna.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk