Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Morderczy upał 41 coraz bliżej. Wiemy kiedy kolejny wybuch ciepła w Polsce

Upał wleje się do Europy

Jesteśmy w okresie ochłodzenia w znacznej części Europy. Jednak nie załamujmy rąk, bo przyszły tydzień przyniesie nam powrót ciepła również w Polsce. Na południu Europy coraz śmielej radzi sobie upał. Gorące powietrze dociera nad kontynent zarówno z nad Afryki, jak i Bliskiego Wschodu. Przyjrzyjmy się zatem co czeka nas w pogodzie w nadchodzącym tygodniu pod kątem temperatur powietrza.

Silny upał coraz bliżej Turcji

Tak jak wspomniałem we wstępie. Do Europy upał zbliża się z dwóch kierunków. Pierwszym z nich jest Bliski Wschód. Już obecnie blisko Turcji panują bardzo wysokie temperatury, a przyszły tydzień jeszcze to zjawisko pogłębi.

Upał coraz bliżej Turcji

Wygląda na to, że to Turcja będzie pierwszym krajem Europy w którym w tym sezonie pojawi się upał, czyli temperatury powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Warto dodać, że w graniczących z Turcją Syrii, czy Iraku temperatury powietrza sięgały będą w przyszłym tygodniu nawet 40-42 stopni Celsjusza. Tak wysokich temperatur w przyszłym tygodniu jeszcze w samej Turcji nie uświadczymy. Jednak widać, że szanse na trzydziestki będą z każdym dniem wyższe.

Pogoda na Wielkanoc 2022

Upał również coraz bliżej Iberii

W poprzednim akapicie pisałem, że prawdopodobnie to w Turcji pojawi się pierwszy w tym sezonie upał. Przeglądając mapy z prognozą temperatury dla Półwyspu Iberyjskiego wychodzi mi na to, że mogłem się mylić.

Upał możliwy jest w weekend w Hiszpanii

Już dziś na południu Portugalii i na południowym zachodzie Hiszpanii prognozowany jest wzrost temperatury w okolice 29 stopni. Jak wspominałem, by użyć słowa upał w naszym regionie temperatura przekroczyć musi 30 stopni Celsjusza. Jak widać na powyższej prognozie modelu ECMWF zabraknie niewiele. Jednak jak to często w przypadku napływów powietrza zwrotnikowego bywa, temperatury będą wyższe niż prognozowane. Gdyby się tak zdarzyło to pierwszy upał w sezonie pojawiłby się na południowo zachodnich krańcach kontynentu. Warto dodać, że na Półwyspie Iberyjskim po weekendzie nastąpi ochłodzenie. Można więc rzec, że jak nie teraz to i nie w najbliższych kilku dniach. Po weekendzie to znów Turcja będzie faworytem do trzydziestek na termometrach.

Kiedy kolejne ocieplenie w Polsce?

No dobrze, sprawdziliśmy gdzie w Europie w najbliższym czasie pojawić może się upał. Wiemy również, że blisko Europy temperatury przekraczają już 40 stopni Celsjusza. Zobaczmy teraz kiedy ciepło powróci do Polski. Poniżej animacja prognoz temperatury na kolejny tydzień. Animację wykonałem na podstawie map z wizualizacją wyliczeń modelu ECMWF.

O tym, że do poniedziałku nie mamy co szukać ciepła w Polsce to wiemy już z poprzednich naszych wpisów. Ponad 10 stopni będzie w niedzielę na zachodzie kraju, jednak w drugiej połowie kwietnia takie temperatury to nie powód do wspominania o nich w kontekście ciepła. Jeśli o cieple to musimy w prognozach przenieść aż w okolice środy 20 kwietnia. Wtedy to w Polsce prognozowane są już temperatury powyżej 15 stopni na znacznym obszarze. Również kolejne dni oraz weekend 23-24 kwietnia zapowiadają się już bardzo ciepło. Upał z pewnością jeszcze nie wystąpi, ale temperatury powyżej 20 stopni są bardzo prawdopodobne.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk