Pogoda długoterminowa na maj 2022. Zróżnicowane prognozy modeli. Możliwe przymrozki, okresy gorąca i upały oraz gwałtowne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na maj 2022. Różnią się miedzy sobą prognozy modeli numerycznych. Oczekiwane przymrozki, jak i też dni gorące, zdarzyć może się również pierwszy upał. Burze będą bardziej liczne i silniejsze niż w kwietniu.

Pogoda długoterminowa. IMGW-PIB sugeruje miesiąc w normie klimatycznej

Według IMGW-PIB. Maj 2022 r. całym kraju przyniesie prawdopodobnie średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północnym zachodzie i południowym wschodzie możliwa suma w normie.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2022 według Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych – Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

pogoda długoterminowa na maj 2022 według imgw-pib

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na maj 2022 r. dla wybranych miast w Polsce

pogoda długoterminowa. trend w pogodzie na maj 2022

Od wielu tygodni przyglądamy się orientacyjnym prognozom modeli klimatycznych na maj 2022. Wygląda na to, że miesiąc ten zapisze się w normie wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Spodziewane są opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu. Mogą się zdarzyć przejściowo opady śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach. Nie przewiduje się jednak trwałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi.

Pogoda długoterminowa. Znacznie cieplejszy CFS. Jednak nie wyklucza to chłodnych okresów w pogodzie

Z prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w maju kształtować będzie się powyżej normy wieloletniej. Większość aktualizacji modelu amerykańskiego sugeruje miesiąc powyżej normy. Spodziewamy się jednak większej korekty w kolejnych aktualizacjach modelu. Najprawdopodobniej w kierunku temperatury w normie, bądź poniżej normy termicznej w skali miesięcznej. Pojedyncze dni gorące, a nawet sporadyczny krótki upał są jednak możliwe. Szczególnie przy adwekcji z południa. Wkrótce przedstawimy bardziej szczegółowe prognozy na ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny.

ciepły maj 2022 według CFS

Pogoda długoterminowa. Możliwy wilgotny i burzowy maj

Miesięczną prognozę opadów na maj 2022 traktujmy orientacyjnie, gdyż jest to jeden z najsłabszych elementów prognoz klimatycznych. Widzimy jednak na mapie opady powyżej normy wieloletniej w południowo-wschodniej i zachodniej oraz częściowo wschodniej części kraju. W wielu regionach powinny być to opady w normie. Aczkolwiek będziemy zmuszeni w kolejnych dniach zweryfikować prognozy tego modelu w oparciu o najnowsze dane brzegowe, które zostaną użyte przez modele. Ponieważ spodziewamy się wyraźnej korekty. Spodziewamy jednak okresami dużej aktywności burzowej. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Niewykluczone są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. Pojawić mogą się też burze adwekcyjne spowodowane spływem masy arktycznej morskiej. Aktywność burzowa będzie wyższa niż w kwietniu 2022 z uwagi na docieranie znacznie cieplejszych i niestabilnych mas powietrza z kierunków południowych.

Wstępna miesięczna anomalia opadów na maj 2022 dla Polski według CFS

pogoda długoterminowa na maj 2022. wilgotny miesiąc w Polsce

Wyliczane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na maj 2022 sugerują dominacje pola niżowego. Dlatego w takiej sytuacji często przez naszą część Europy przemieszczać mają się układy niżowe, przynosząc opady i burze. Z południa dotrzeć mogą niże śródziemnomorskie, przynosząc obfite opady atmosferyczne.

Zobacz również: Upał w Europie już w ten weekend?

Wstępna prognoza anomalii ciśnienia atmosferycznego na maj 2022 według amerykańskiego modelu CFS

dominacja pola niżowego

Pogoda długoterminowa. Prognozy ECMWF zbliżone do wyliczeń IMGW

Według modelu ECMWF, maj 2022 zapisze się w normie klimatycznej. Na południu i południowym-wschodzie lekko powyżej normy klimatycznej. Jest więc to prognoza znacznie chłodniejsza od CFS, natomiast zbliżona do prognoz IMGW-PIB.

chłodniejszy ecmwf dla Polski

Prognozowana anomalia opadów na maj 2022 według ECMWF sugeruje miesiąc w normie, a miejscami nawet powyżej normy w Polsce

ecmwf i wilgotny miesiąc

Już niedługo podamy więcej informacji o sytuacji pogodowej w maju 2022. Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Prawdopodobne są zjawiska o charakterze ekstremalnym, które trudno prognozować na kilka tygodni do przodu. Atmosfera jest bardzo złożonym chaotycznym, nieliniowym systemem. Prognoza obrazuje pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić.