Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda wyżowa w Polsce. Przekroczone 25°C na stacji IMGW. Przymrozki coraz bliżej naszego krajuPogoda wyżowa w ostatni dzień maja 2023. Przekroczony został kolejny raz w tym roku próg dnia gorącego. Jednak na początku czerwca będą powszechne nocne i poranne przymrozki przez kilka nocy.

Wyżowa i stabilna pogoda pod koniec meteorologicznej wiosny. Już jutro rozpocznie się meteorologiczne lato

Wczoraj nasz kraj był w zasięgu układu wyżowego o imieniu Wiola znad Atlantyku, powodując w większości pogodną i słoneczną pogodę nad krajem. Aczkolwiek nastąpiła adwekcja chłodnych mas powietrza polarnego znad Skandynawii i Morza Norweskiego. Nad północną częścią Europy znalazł się płytki niż, powodując spływ chłodu w swojej tylnej części.

W ostatni dzień maja pogoda w Polsce kształtowana jest przez klin układu wysokiego ciśnienia, który znajduje się w rejonie Wysp Brytyjskich. Dzisiaj do kraju docierało ciepłe powietrze polarne o niskiej zawartości wilgoci, przynosząc przeważnie pogodną aurę.

Już na początku czerwca na pogodę wpływać ma płytką niżowa oraz strefa mało aktywnego frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym, wraz z płytkim niżem, który ulokuje się w pobliżu naszego kraju. W pierwszy dzień meteorologicznego lata znaczny obszar Polski znajdzie się w dość ciepłej masie powietrza polarno-morskiego o niskiej zawartości wilgoci. Od północy do naszej części Europy zbliżać ma się powietrze pochodzenia arktycznego, które przyniesie wyjątkowo późne przymrozki. Modele prognozują jednak znacznie więcej chmur. Szczególnie w pasie dzielnic północnych, a ponadto rejonach północno – wschodnich miejscami możliwe są śladowe opady deszczu.

Zobacz też: Przymrozki uderzą na początku czerwca 2023 w Polsce. Temperatura może spaść do -4°C. Kiedy pierwszy upał?

Wysokie temperatury w Polsce i dzień gorący

Ostatni dzień mijającego miesiąca przyniósł zachmurzenie małe i umiarkowane. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczyliśmy maksymalnie od 21°C na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich do około 19. Natomiast na zachodzie do 23°C/24°C na zachodzie i południowym wschodzie. Niższe wartości w rejonach podgórskich Karpat oraz nad morzem około 20°C. Najcieplej było dziś na stacji synoptycznej w Gdańsku, gdzie odnotowano ponad 25°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany. Jednak nad samym morzem wzrastający do dość silnego i porywistego, z kierunków przeważnie północnych i zachodnich, jedynie na Dolnym Śląsku wschodni.

Temperatura maksymalna, 31.05.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według danych z sieci pomiarowej IMGW-PIB

wyżowa pogoda w Polsce
Wysoka temperatura w Polsce. Na północy dzień gorący. Pogoda zaskoczyła. Dane: IMGW-PIB

Noc ze środy na czwartek bezchmurna lub zachmurzenia małe. Głównie na północnym zachodzie miejscami zachmurzenie umiarkowane. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od około 4°C na północnym wschodzie, cieplej w centrum 9°C, do aż 12°C na północnym zachodzie. Najniższe wartości w rejonach podgórskich, około 3°C. Wiatr będzie słaby, na wybrzeżu umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz