Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zaskakuje. Przymrozek w Polsce możliwy, jednak postępuje adwekcja coraz cieplejszego powietrza. Burze nadchodząPogoda przyniesie wiosenne wartości. Przymrozek w Polsce, jednak postępuje adwekcja cieplejszego powietrza. Spodziewane burze w niedzielę na zachodzie i północnym zachodzie.

W sobotę nasz kraj znalazł się pomiędzy ośrodkami niżowymi znad zachodniej i północnej części Europy. Zaczynają w coraz większym stopniu wpływać na warunki pogodowe wiry niżowe. We wschodniej połowie kraju kształtował aurę klin wyżowy rozciągający się znad Rosji nad Białorusią i Ukrainą, aż po Rumunię i Bułgarię, a nawet Chorwację. Stopniowo jednak ustępujący w kierunku na wschód i południe kontynentu. Napływa do kraju dość ciepła masa pochodzenia polarnomorskiego.

Zobacz też: Amerykańska pogoda na wiosnę 2023. Będą gwałtowne burze i groźna aura oraz pierwszy upał w Polsce

Pogoda zacznie się zmieniać

Pod koniec weekendu aura w Polsce ma być kształtowana zarówno przez płytką zatokę niżową znad zachodniej Europy, jak i rozległy obszar wyżowy ze wschodnich obszarów kontynentu europejskiego. Do naszego kraju z południowego – zachodu będzie postępować adwekcja ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Głównie na zachodzie oraz północy przyniesie przelotne opady deszczu z lokalnymi zjawiskami burzowymi.

W sobotę występowało w południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. Głównie w regionach nadmorskich słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C/ 12°C na wschodzie i w dolinach karpackich, około 11°C, 13°C w centrum i nad morzem, do 16°C na południowym zachodzie i krańcach północno zachodnich. Wiatr był słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na północy miejscami porywy do 55 km/h, południowy i południowo-wschodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 18.03.2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

pogoda w Polsce zaskoczy. Najcieplej w Świnoujściu
Pogoda przyniosła przyjemną niespodziankę w sobotę

Noc z soboty na niedzielę przyniesie na południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy umiarkowane i duże. Na wybrzeżu spodziewane są słabe opady deszczu. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od -1°C, 0°C na wschodzie, około 2°C, 3°C w centrum do 5°C na północnym zachodzie; w rejonach podgórskich miejscami od -2°C do 0°C. Dlatego, że różnica ciśnienia ma być niewielka. Wiatr ma być słaby. Jednak na wybrzeżu okresami umiarkowany, początkowo na północnym wschodzie kraju oraz w rejonie podgórskim Sudetów porywisty, przeważnie południowy.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 19 marca 2023, 06 UTC według modelu ECMWF HRES

pogoda w Polsce
Pogoda przyniesie dodatnią temperaturę w Polsce

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz