Pogoda będzie groźna pod koniec czerwca 2022. Męczące upały okażą się długotrwałe, zdarzą się noce tropikalne i silne burze

Pogoda groźna pod koniec mijającego miesiąca da się we znaki. Czeka nas kontynuacja męczących upałów. Zdarzą się również silne burze.

Pogoda długoterminowa. Bardzo gorący, a nawet upalny przełom czerwca i lipca 2022

Według modelu ICON w ostatnich dniach czerwca oraz na początku lipca temperatura w całej Polsce będzie powyżej średniej wieloletniej. Najcieplejszy okres w pogodzie przypadnie na ostatnie dni szóstego miesiąca roku. Poniższa anomalia jest liczone względem okresu bazowego 1991-2020.

Pogoda. Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 25.06.2022 do 1.07.2022 według modelu ICON, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020

Pogoda groźna pod koniec czerwca 2022 da się we znaki Polskę. Męczące upały będą częste, zdarzą się silne burze

Pogoda długoterminowa. Czerwiec zapisze się jako miesiąc powyżej średniej wieloletniej, jeśli chodzi o anomalię temperatury

Nie ma już żadnych wątpliwości, że czerwiec zapisze się w Polsce jako miesiąc powyżej średniej wieloletniej. Najwyższe dodatnie odchylenie jest prognozowane na Dolnym Śląsku, gdzie temperatura ma wynieść około 3 stopni. Najchłodniej miejscami na północy, północnym-zachodzie i północnym-wschodzie. Tutaj temperatura być lekko poniżej średniej klimatycznej. Średnia dla całego kraju przekroczy 2 stopnie.

Męczące upały będą częste, zdarzą się silne burze

Pogoda długoterminowa. Termiczne lato będzie w rozkwicie na obszarze Polski

Średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 25.06.2022 do 30.06.2022. będzie typowa dla termicznego lata, a nawet wartości przekraczać mają średnią dla tego okresu w roku. Poniższa prognoza modelu GFS, ukazuje nam uśrednione wartości do końca czerwca. Miejscami i okresami dobowa temperatura powietrza może być wyższa od prognozowanej.

Prognozowana średnia dobowa według modelu GFS na okres od 25.06.2022 do 30.06.2022 według amerykańskiego modelu numerycznego

średnia dobowa typowa dla termicznego lata

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury znacznie powyżej średniej klimatycznej

Jeśli spojrzymy na mapy anomalii temperatury względem starego okresu bazowego 1979-2000, to widzimy, że średnia anomalia temperatury okaże się wyższa o 5-7°C od normy wieloletniej. Będzie więc to wyjątkowo gorący, upalny okres w pogodzie. Zdarzą się także liczne noce tropikalne, które utrudnią nam nocny wypoczynek.

Europejski Obszar Synoptyczny podzielona na bardziej niżowy zachód i wyżowy wschód. W tym układzie napływa do nas gorąca masa powietrza z południowego wschodu.

Prognoza średniej anomalii temperatury według GFS/CFSR do końca czerwca 2022 dla Europy

anomalia powyżej normy w Polsce

Zerknijmy również na średnie wartości ciśnienia atmosferycznego do końca czerwca. Widzimy, że Polska znajdzie się pomiędzy wyżem ze wschodu a niżem znad Atlantyku i Europy Zachodniej. Taka konfiguracja pola barycznego nad Europą i obszarami przyległymi sprzyjać ma adwekcji gorącego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W środkowej troposferze obecny ma być w dalszym ciągu klin ciepła, a nawet układ omega. Najczęściej we wschodniej połowie kraju zaznaczy się wpływ wyżu kontynentalnego. Na zachodzie okresami nasuwać mogą się zatoki, a nawet fronty atmosferyczne, przynosząc burze.

Wyliczana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 5 dni według modelu GFS

średnie wartości ciśnienia na 10 dni

Najwięcej popada na zachodzie, będą jednak regiony do końca czerwca, gdzie nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Na rzekach dalsza niżówka hydrologiczna, pogłębiać ma się w wielu regionach susza atmosferyczna

Zgodnie z poprzednią prognozą publikowaną kilka dni temu, najwięcej opadów pochodzenia burzowego wystąpi na zachodzie. Będą jednak obszary, gdzie do końca czerwca nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Jednak model ECMWF prognozuje pod koniec czerwca lokalne burze termiczne we wschodniej części kraju. Najgroźniejsze burze możliwe są jednak w województwach zachodnich. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że opady pochodzenia burzowego są lokalne i mocno nierównomierne.

Pogoda. Prognozowana orientacyjnie suma opadów za okres od 25.06.2022, 00Z do 30.06.2022, 21 UTC według ECMWF

Pogoda groźna pod koniec czerwca 2022 daMęczące upały będą częste, zdarzą się silne burze

Fala upałów najbardziej odczuwalna na przełomie czerwca i lipca 2022

Największe upały panować mają na zachodzie, południowym-zachodzie. Tutaj model GFS widzi nawet 34°C. Na większym obszarze kraju silne upały do 34°C/38°C widzi model ECMWF. Według tego europejskiego modelu, który lepiej sprawdza się w Europie najcieplejsze dni przypadną na przełom czerwca i lipca.

Orientacyjna prognoza maksymalnej temperatury na 5 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych. Wartości wyliczane mogą być jednak niedoszacowane o około 4-5°C według amerykańskiego modelu numerycznego.

upały w polsce

Pogoda. ECMWF i jego prognoza wskazuje na największą dodatnią anomalie temperatury w tym roku na obszarze Polski

Są już najnowsze prognozy pochodzące z modelu ECMWF. Sugerują one podział na suchszy wschód, południowy-wschód i wilgotniejszy zachód. Na przełomie czerwca i lipca panować ma bardzo duża dodatnia anomalia temperatury względem 20-letniego okresu klimatologicznego. Pod koniec czerwca dni są najdłuższe w roku. Płynąć ma do nas głównie powietrze pochodzenia zwrotnikowego z kierunków południowych.

Pogoda. Prognozowana średnia anomalia temperatury na przełomie czerwca i lipca 2022 według modelu ECMWF

pogoda. najwyższa anomalia

Pogoda. Wyliczana anomalia opadów według modelu ECMWF na przełom czerwca i lipca dla Europy Środkowej, częściowo Zachodniej i Południowej.

Pogoda groźna pod koniec czerwca 2022 da się we znaki Polskę. Męczące upały będą częste, zdarzą się silne burze