Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zaskoczy: Opady śniegu już w niedzielę, potem prawdopodobna silna śnieżycaZ dnia na dzień będzie coraz chłodniej. To już pewne, opady śniegu prognozowane są w niedzielę. Nad Polską przejdzie strefa frontowa W dłuższej perspektywie czasu na krańcu długiej fali górnej dojdzie do procesu odcinania, co spowoduje powstanie rozległego niżu górnego. Przewidywana jest konwekcja w chłodnej masie powietrza. Na początku tygodnia w środkowej troposferze uwidacznia się rozległa „bania chłodu”. W polu przyziemnym pozostawać będzie pod wpływem silnej blokady antycyklonalnej znad Skandynawii. Spływać ma coraz chłodniejsza masa z północnego-wschodu, wschodu kontynentu europejskiego.

Sprawdź, czy w Twojej miejscowości spadnie śnieg i czy wystąpi mróz tu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.11.2018 r. godzina 12 UTC

Noc z soboty na niedzielę

Niedziela

Poniedziałek

Dobrze widoczny rozległy niż górny w pierwszych dniach nowego tygodnia w środkowej troposferze oraz silna blokada wyżowa, skutecznie odcinającą drogę atlantyckim niżom

W niedziele pierwsze opady śniegu

Już w ostatni dzień weekendu w ciągu dnia spodziewane są pierwsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem, obejmujące najpierw m.in woj. lubelskie, Mazowsze, następnie woj. łódzkie, Ziemię Świętokrzyską i dalsze rejony Polski południowej. Obrazują to poniższe ryciny. Związane będą one z konwekcją w obrębie górnego niżu. Prognoza do godziny 1 w nocy w poniedziałek.

Poniedziałek pod znakiem górnego niżu

W pierwszy dzień nowego tygodnia w środkowej troposferze nad Polską uwidaczniać będzie się obecność rozległego niżu górnego. W obrębie jego utrzyma się konwekcja z opadami mieszanymi, jak i też deszczu ze śniegiem. Doskonale widoczny obszar obniżonego geopotencjału i silna blokada wyżowa na Starym Kontynencie. Prognozowane jest ciśnienie nad północną częścią Europy aż na poziomie 1040 hPa na poziomie morza.

Spodziewane obszary opadów konwekcyjnych deszczu ze śniegiem i śniegu

Lodowate powietrze spłynie aż nad Morze Śródziemne, powstanie niż śródziemnomorski, możliwa silna śnieżyca w Polsce

Według prognoz numerycznych nie tylko w Polsce w najbliższym czasie spadnie śnieg. Ciekawszy będzie jednak proces spływu lodowatej masy nad Morze Śródziemne. To da początek rozwoju niżu z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Jego trajektoria w okolicach środy bądź czwartku może być skierowana w kierunku naszej części Europy. Takie układy niżowe przynoszą niejednokrotnie intensywne opady śniegu prowadzące do paraliżów komunikacyjnych na jesieni, bądź zimą, wiosną i latem natomiast powodzie. Przykład lipiec 1997 roku, maj 2010 roku.

Prognoza zasięgu i typu opadu w okresie od środy do czwartku

PROGNOZY DLA MIAST TU

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz