Gwałtowna zmiana pogody przed nami. Gorące powietrze zmierza do kraju. Temperatura przekroczy 27°C i zbliży się do upału, wystąpią silne burze

Początek maja przynosił wysokie temperatury, co niewątpliwie zawdzięczaliśmy napływowi bardzo ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu. Pod koniec majówki zaczęły pojawiać się częstsze opady i gwałtowne burze. Potem wkroczyły do nas chłodne masy z północnego zachodu i północy, przynosząc niższe temperatury i przymrozki nocami w obszarach rozpogodzeń i słabego wiatru w wielu regionach. Jednak w nowym tygodniu czeka nas duża zmiana pogody.

Już w okolicach drugiej połowy mijającego miesiąca temperatury zaczną rosnąć w całym kraju. Jest duża szansa, że po 15 maja 2024 r. ustąpią uporczywe i groźne dla rolników, sadowników oraz ogrodników przymrozki przygruntowe oraz miejscami występujące na wysokości 2 m. Ponownie mogą powrócić dni gorące, gdy to temperatura przekroczy 25-27°C. Szczególnie w okolicach przełomu 2 i 3 dekady maja.

Prognozowana wstępnie anomalia temperatury powietrza na 19 maja 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Ekstremalna anomalia temperatury i duża zmiana pogody
Ekstremalna anomalia temperatury na mapach w prognozach

Pogoda zaskoczy w drugiej połowie maja w Polsce

Niskie temperatury utrzymujące się od kilku dni, to efekt oddziaływania rozległego wyżu barycznego, który stanowi istotny element blokady cyrkulacji strefowej atmosfery. Sprowadza on do naszych szerokości geograficznych mocno wychłodzony strumień powietrza arktycznego z północ Europy. Podczas nocy pogodnych i ze słabym wiatrem pojawiają się dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu. Nie widać jednak szans na pierwszy upał w tym roku podczas drugiej dekady maja. Tylko zbliżymy się do 30 stopni w niektórych regionach.

Prognozowana temperatura powietrza na 15 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

spora zmiana pogody w kraju
Duża zmiana pogody w Polsce

Silne ocieplenie w prognozach

Niskie temperatury i zaleganie chłodnych mas powietrza utrzyma się przynajmniej do końca mijającego tygodnia, ale przymrozki możliwe są okresami przy gruncie do 15 maja 2024 r. Niewykluczone więc, że najbliższe noce okresami znów będą przynosić przymrozki. Temperatury zaczną więc rosnąć wraz z początkiem nowego tygodnia, co ma mieć związek z przebudową pola barycznego nad Europą i przyległościami. Już w drugiej połowie maja temperatury w wielu regionach Polski będą wyższe o nawet 5-9°C od normy wieloletniej.

Gwałtowna zmiana pogody i napływ cieplejszych z południa widnieje w prognozach

Polecamy: Wybuch ciepła w Polsce.

Prognozowana temperatura powietrza na 16 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zmiana pogody w kraju
Pogoda zaskoczy w drugiej połowie maja 2024 r.

Wzrosną więc zarówno temperatury w ciągu dnia, jak i też noce staną się zdecydowanie cieplejsze. W okresie od wtorku do czwartku na termometrach w kraju zobaczymy nawet 20-26°C. Najcieplej będzie w pasie dzielnic zachodnich i centralnych, gdzie temperatura może przekroczyć 27-28°C.

Wstępnie prognozowana temperatura powietrza na 19 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

upał raczej niemożliwy, ale dni gorące prognozują
Zmiana pogody i widmo dni gorących w drugiej połowie maja 2024 r.

Początek nowego tygodnia przyniesie nam najprawdopodobniej dużo chwil ze słońcem oraz wzrost temperatury powietrza z każdym dniem. Opady w tym okresie, jeśli się zdarzą, to będą słabe i mocno ograniczone obszarowo. Częściej zacznie padać w okolicach przełomu 2 i 3 dekady maja, gdy to również wzrośnie ryzyko gwałtownych burz i większych ulew konwekcyjnych. Wyraźnie więc wzrośnie dynamizm w pogodzie i pogoda okresami ma stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com