Wybuch ciepła w Polsce. Silne ocieplenie. Temperatury do 27 stopni, jednak nie na długo

Do Polski spływają obecnie chłodne masy powietrza. Tak pozostanie również w nadchodzący weekend. Jednak przyszły tydzień przyniesie nam ocieplenie. Lokalnie całkiem silne. Temperatura w Polsce powędruje dość wysoko. W niektórych regionach kraju pojawią się dni gorące. Zapraszam na prognozę pogody, w której sprawdzę, w jakim okresie i na jak długo w kraju zrobi się ciepło.

Ocieplenie w Polsce. Czym będzie spowodowane ?

Obecnie w zachodniej Europie znajduje się wyż. Do spółki z niżem ze wschodu przynoszą nam adwekcję chłodniejszych mas powietrza do Europu Centralnej i Wschodniej. Jednak sytuacja ta zmieni się w przyszłym tygodniu. Wyż rozbuduje się na wschodzie kontynentu. Nasz region powróci pod wpływ zachodniej cyrkulacji powietrza.

Ocieplenie w Polsce. Zmiana sytuacji synoptycznej w regionie
Ocieplenie zmierza do Polski. Sytuacja synoptyczna zmieni się w przyszłym tygodniu

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na wtorek w przyszłym tygodniu. Widzimy, że do Europy z zachodu zbliżał będzie się niż. Przed niżem z południa i południowego zachodu zaciągane zostanie ciepłe, lokalnie bardzo ciepłe powietrze. Ocieplenie będzie bardzo silne w pasie od Hiszpanii, po Niemcy i zachód naszego kraju. Napływ ciepłych mas powietrza w przyszłym tygodniu w nasz region doskonale widać na mapach temperatur mas powietrza w wyższych partiach troposfery.

Przyszły tydzień przyniesie ocieplenie w regionie i w Polsce
Ocieplenie w regionie. Napływ bardzo ciepłych mas powietrza

Widzimy, że na południe Europy, do Włoch, czy na południe Hiszpanii dotrą zwrotnikowe, gorące masy powietrza. Dlatego też ocieplenie w tym regionie będzie bardzo silne. Pojawią się upały. Bardzo ciepło zrobi się również w naszym regionie. Sprawdźmy teraz, jak dokładnie wyglądają prognozy temperatury dla naszego regionu.

Ocieplenie w Polsce. Prognozy temperatury na przyszły tydzień

Wiem, że głównym tematem wpisu jest ocieplenie, a to pojawi się w Polsce w przyszłym tygodniu. Wiem jednak z autopsji, że maj jest miesiącem Komunii Świętych, dlatego też wtrącę tutaj kilka słów na temat temperatury, jaka przed nami w nadchodzący weekend.

Ocieplenie w Polsce. Kiedy nadejdzie i na jak długo zrobi się cieplej

Zacznijmy więc od temperatur w weekend. Zapowiadane ocieplenie nie nadejdzie do nas jeszcze w sobotę i niedzielę. Na zachodzie kraju termometry wskazywały będą w okolicach 20 stopni. Na wschodzie kilka stopni chłodniej. W kraju pojawią się opady, jednak o tym w kolejnej części prognozy. Ciepłe masy powietrza zaczną docierać do Polski wraz z nadejściem nowego tygodnia. Już w poniedziałek na zachodzie kraju temperatury przekroczą 20 stopni Celsjusza. Podczas gdy we wschodniej połowie kraju we wtorek nadal termometry wskazywały będą w okolicach 20 stopni, na zachód dotrą już bardzo ciepłe, wręcz gorące masy powietrza. Poniżej prognoza temperatury na wtorek dla kraju.

Napływ ciepłych mas powietrza. Ocieplenie w przyszłym tygodniu w Polsce
Wysokie temperatury we wtorek w Polsce

Widzimy, że na krańcach zachodnich Polski temperatury poszybują nawet w okolice 27 stopni Celsjusza. W środę cieplej zrobi się w całym kraju. Na mapach pogody widać temperatury w okolicach 23-24 stopni. Od czwartku na pogodę w Polsce wpływać zaczną niże z zachodu. Oznacza to więcej chmur i ponownie nieco niższe temperatury. Na tą chwilę wszystko wskazuje na to, że weekend 18-19 maja będzie podobny, jeśli chodzi o wartości temperatury do tego najbliższego. Przeczytaj również: Niszczące burze z tornadami przetoczyły się przez USA

Przyszły tydzień przyniesie zmianę pogody w Polsce

W poprzedniej części prognozy wspomniałem, że mniej więcej w połowie przyszłego tygodnia dotrą do nas fronty atmosferyczne związane z niżami atlantyckimi. W Polsce pojawi się więcej chmur. Powrócą również opady.

Nadciągają opady i burze w przyszłym tygodniu
Deszcz i burze w przyszłym tygodniu w Polsce

Zagrzmi i popada na zachodzie Polski już w przyszłą środę. W czwartek front z zachmurzeniem i opadami wkroczy również do centrum i na wschód kraju. To jeszcze dość odległe terminy, dlatego nie chcę bardzo wgłębiać się w szczegóły. Ważne jest, byśmy mieli świadomość, że przyszły tydzień przyniesie zmiany w pogodzie. Powrócimy do zachodniej cyrkulacji strefowej, a pogoda stanie się znów bardziej dynamiczna.