Pogoda. Zgniły wyż odpuszcza. Termometry pokażą dziś aż 14°C w Polsce

Pogoda. Dzisiaj Polska jest w zasięgu wyżu z centrami nad Czechami i Bałkanami. Do północno-wschodniej części kraju zbliża się chłodny front atmosferyczny, związany z niżem znad Morza Barentsa. Znajdujemy się w powietrzu polarnomorskim. Ciśnienie nieznacznie wzrasta.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.03.2021, 00 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 2.03.2021 według DWD.

Pogoda. Dużo rozpogodzeń we wtorek

Od godzin porannych postępują rozpogodzenia w naszej części Europy. Wczoraj obserwowaliśmy klasyczne osiadanie powietrza w wyżu, co oznacza jego adiabatyczne nagrzewanie i powstawanie na pewnej wysokości warstwy inwersyjnej. Temperatura zamiast spadać z wysokością rośnie. Powstaje warstwa hamująca ruchy pionowe, przy dużej wilgotności tworzy się warstwa podinwersyjnego zachmurzenia. 

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny

Proces postępujących rozpogodzeń w wielu regionach Polski jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych z ostatnich 2 godzin, gdzie dochodzi do „rozerwania” chmur Stratus. Wpływ ma na to m.in silniejsza operacja słoneczna i napływ suchszego powietrza. Zanikają również nocne i poranne mgły. W kolejnych godzinach pogodnie zrobi się na przeważającym obszarze kraju.

Pogoda. Ropzogodzenia w Polsce

W środkowej troposferze dominuje górny klin wyżowy, zatem wyż ma swój odpowiednik nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze, gdzie obecny jest klin ciepła.

Pogoda. Górny klin wyżowy w środkowej i górnej troposferze.

Pogoda. Możliwe 13°C/14°C we wtorek

Według prognoz numerycznych, 2 marca 2021 r. temperatura na południu i południowym-zachodzie może wzrosnąć do 14°C, kto wie czy przy silnej insolacji słonecznej i napływie cieplejszego powietrza polarnego temperatura nie wzrośnie powyżej omawianej wartości.

Prognozowana maksymalna temperatura według modelu ICON we wtorek, 2 marca 2021. Wartości mogą być wyższe od prognozowanych przez model numeryczny 2-3 stopnie.

Temperatura wtorek, 2 marca 2021.

Dociera do nas masa polarnomorska z zachodu i północnego-zachodu oraz południowego-zachodu. Chłodniejsza na północy, natomiast cieplejsza na południu, gdzie zaznacza się napływ masy powietrza z południowego-zachodu.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 2.03.2021, 12 UTC dla wysokości izobarycznej 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Poniższa rycina dotyczy miasta Warszawa.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 2 marca 2021.

Aktualna temperatura w Polsce

Zachmurzenie w kraju

Prognozowane rozpogodzenia można śledzić tutaj

Źródło grafik: dwd.de, wetterzentrale.de, meteomodel.pl, wetter3.de, sat24.com