Pogoda zacznie się zmieniać. Burze będą szybko zanikać. Postępujące przejściowe ochłodzenie

Pogoda w kraju kształtowana jest dziś przez układ wyżowy dominujący nad Europą Środkową i południową, jak i też przez zatokę niżową układu znad Skandynawii. W trakcie dnia przemieszczał się front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu. Główna aktywność burzowa zaobserwowana została za frontem. Docierała dość ciepła i wilgotna masa powietrza polarnomorskiego z zachodu, południowego zachodu. Za frontem chłodniejsza również polarna o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Burze pojawiły się dziś nad Polską. Dlatego, że napłynęła chwiejna masa za frontem

Poniedziałek przyniósł na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Zdarzyły się na południowym zachodzie, częściowo zachodzie, centrum i północy lokalne burze. Natomiast w Karpatach występowały opady mieszane, a w Tatrach śnieg. Miejscami w burzach występowała akumulacja opadów do 5 mm do 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia od od 8°C, 9°C w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem, około 12°C w centrum, do 16-17°C na wschodzie i południowym wschodzie. Aczkolwiek wiatr okazał się słaby i umiarkowany, nad morzem i na południu oraz w czasie burz porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda. Temperatura maksymalna zanotowana, 20 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

adwekcja chłodu w Polsce
Pogoda. Bardzo ciepło w Polsce, przejściowa i niezbyt intensywna adwekcja chłodu za frontem

Niżowa pogoda w Polsce

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W wielu regionach przelotne opady deszczu. Początkowo burze z opadami o możliwej akumulacji do 10 mm. Na północnym zachodzie możliwa mgła ograniczająca widzialność do 500 m. W najchłodniejszej części nocy od około od 3°C na Pomorzu do 8°C na Podkarpaciu. Jednak wiatr z uwagi na niewielki niewielki gradient baryczny nad morzem umiarkowany. Dlatego też w Sudetach w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich.

Zobacz też: Burze z gradem przechodzą nad Polską. Znamy obszary, gdzie grzmi i silnie pada do 10-15 mm

Burze dziś nad Polską zanotowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

Burze nad Polską

Pogoda. Prognozowana temperatura nad ranem, 21 marca 2023, 06 UTC dla Polski

pogoda zaskoczy w kraju
Dodatnia temperatura w Polsce

Śledź na bieżąco nowe prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl