Pogoda zaczyna się zmieniać. W niedzielę Polska ma znajdować się cały czas pod wpływem rozległego układu wyżowego znad Rosji oraz układów wysokiego ciśnienia stacjonujących nad południowo wschodnimi rejonami naszego kraju i kontynentu europejskiego. Napływać będą gorące i suche masy powietrza zwrotnikowego kontynentalnego.
Prognoza sytuacji barycznej na 8.09.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Ostatni dzień weekendu zapowiada się z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jednak po południu na zachodzie i w górach gdzieniegdzie wzrastające do dużego, aż do wystąpienia tam lokalnie słabych przelotnych opadów deszczu. Dodatkowo na zachodzie możliwe także w drugiej połowie dnia słabe burze. Ponadto na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 27°C,28°C na północnym wschodzie do 29°C,31°C na pozostałym obszarze, niższe wartości głównie Półwyspie Helskim i w rejonach podgórskich Karpat około 25°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, porywisty, przeważnie południowo-wschodni i południowy. Tylko górach porywy wiatru do 65-70 km/h.
Prognoza burzowa na 8 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
Polecamy: Koszmarny upał ponad 45 stopni we wrześniu. Ostatnie uderzenie upałów w tych regionach?
Zmiana pogody w Polsce
Obserwowane będzie dziś stopniowe obniżanie się ciśnienia atmosferycznego, co wskazywać ma nasuwanie się zatoki niżowej od zachodu i słabnięcie wyżu kontynentalnego o imieniu Quentin znad Federacji Rosyjskiej. Wkraczać ma do kraju zatoka niżowa niżu z rejonu Wysp Brytyjskich. Pojawią się po dłuższej przerwie konwekcyjne opady i burze na zachodzie kraju, które nie rozwiążą problemu suszy. Wzrastać ma dodatkowo wilgotność względna powietrza i pojawi się niewielka chwiejność termodynamiczna. W środkowych i górnych warstwach troposfery zaznaczy się adwekcja ciepłej, lecz na tych poziomach dość sucha masa powietrza.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 8 września 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski
Dlatego też nie przewiduje się długotrwałych i dobrze zorganizowanych burz. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych wynosi dziś około 30%. Burze, nawet jeśli dziś się pojawią, to będą lokalnie wpływać na pogodę i okażą się krótkotrwałe. Możliwe będą przejściowo silniejsze opady deszczu o możliwe akumulacji 15-30 mm. Panować ma w kraju, a zwłaszcza w lasach ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe. Na rzekach dominować ma niżówka hydrologiczna. Warszawa-Bulwary ma rekordowo niski poziom wody, gdzie poziom Wisły jest poniżej poziomu okresowego, wynosząc zaledwie 25 cm.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Podczas nocy z niedzieli na poniedziałek nad zachodnie dzielnice naszego kraju wkroczy strefa frontu atmosferycznego, dlatego też niewykluczone są burze. Strefa frontowa wyrażać będzie się występowaniem większych opadów atmosferycznych po dłuższej przerwie. Ryzyko wystąpienia lokalnych burz będzie niskie. Burze mogą pojawić się w obrębie linii zbieżności wiatru. Mogą one wystąpić zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem. Opady będą lokalne, natomiast burze krótkotrwale, nie wpływając istotnie na zmianę wzorca pogodowego w kraju.
Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC