Pogoda ulega zmianom. Widać koniec dominacji antycyklonu w Polsce. Będą ulewy i burze

Pogoda ulega sporym zmianom. Na mapach dostrzegamy koniec dominacji wyżu Tina ze wschodu, który sprowadza na spory obszar Polski powietrze polarno kontynentalne.

Pogoda stabilna w naszej części Europy. Jednak idą duże zmiany w pogodzie

W piątek pogoda kształtowała była przez układ wyżowy ulokowany nad obszarami Litwy, Łotwy i Estonii. Dociera umiarkowanie ciepła i sucha masa powietrza o cechach kontynentalnych, skutkując dziś słoneczną i stabilną aurą.

Jednak w sobotę sytuacja baryczna nie ulegnie jeszcze większej zmianie. Nasza część Europy znajdzie się w zasięgu stabilnego i rozległego układu wysokiego ciśnienia z centrum ulokowanym nad krajami bałtyckimi. Takie ulokowanie antycyklonu powodować będzie adwekcje masy powietrza pochodzenia polarnego z południowego wschodu i wschodu. Opady jutro są niewykluczone w rejonach górskich oraz miejscami na wschodzie, północnym wschodzie. Możliwe nawet słabe burze.

Zobacz też: Burze i nawałnice paraliżują południe. Grad 5-8 cm średnicy zasypał miasto. Groźna pogoda za sprawą aktywnego niżu

Silny wiatr w ciągu dnia, słabnący pod wieczór

W piątek obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane, na krańcach południowych oraz na Podlasiu miejscami wzrost zachmurzenia do dużego. Na stacjach synoptycznych IMGW nie notowano dziś opadów atmosferycznych. Temperatura maksymalna wyniosła od około 18°C na Podkarpaciu i miejscami. Natomiast w centrum około 20°C w centrum do 22°C na zachodzie i częściowo północy. Niższe wartości na Podhalu około 15°C. Wiatr był przeważnie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na północy oraz południu w porywach do 55 km/h, wschodni i południowo-wschodni. Słabnący wyraźnie pod wieczór na przeważającym obszarze Polski.

Temperatura maksymalna, 12.05.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda. wysoka temperatura w kraju
Pogoda. Wysoka temperatura po chłodnym początku maja

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko miejscami na południu oraz na północnym wschodzie duże i tam słabe przelotne opady deszczu. Szczególnie w pierwszej połowie nocy. Jednak wysoko w Tatrach możliwe słabe opady śniegu. Na termometrach minimalnie zobaczymy od 4°C lokalnie na północy i wschodzie, około 8°C na przeważającym obszarze kraju do 10°C na zachodzie. Jednak w rejonach podgórskich Karpat lokalnie chłodniej 2°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni i południowo-wschodni. Jednak w górach porywy wiatru do 55 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl