Pogoda diametralnie zmieniła się. Prawie dzień gorący w Polsce. Termometry pokazały 24°C

Pogoda diametralnie zmieniła się na początku drugiej dekady maja 2023 r. Prawie mieliśmy dziś dzień gorący na północnym zachodzie naszego kraju.

Wyżowa pogoda w Polsce, lecz dni ze stabilną aurą są już policzone

Odczuliśmy na początku bieżącego tygodnia zmianę kierunku adwekcji mas powietrza. Do wschodniej połowy kraju dociera masa polarno kontynentalna o niskiej zawartości wilgoci. W tym powietrzu występują duże amplitudy dobowe temperatury. Minionej nocy i dziś o poranku na wschodzie i południu zdarzyły się przygruntowe przymrozki. Natomiast na Wybrzeżu temperatura nie spada poniżej 10 stopni.

W zachodniej połowie Polski pogodę kształtuje obszar niżowy z zachodu Europy. Ośrodek wyżowy z rejonu państw bałtyckich go blokuje, występuje tam quasi-stacjonarny front. Jednak przed czołem postępuje adwekcja ciepłego powietrze z południowego zachodu, na co wskazują nam trajektorie wsteczne na przykład dla Gorzowa Wielkopolskiego. Masa docierająca do południowej, wschodniej i centralnej części Polski jest znacznie suchsza, dlatego nocami szybko do silnej radiacji.

Trajektoria wsteczna mas powietrza za 7 dni, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Gorzowa Wielkopolskiego

silne ocieplenie w Polsce
Dynamiczna pogoda w maju na obszarze Polski dopiero w drugiej części miesiąca. Nad dzielnice zachodnie dociera masa polarnomorska z południowego zachodu

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 11 maja 2023 r., 06 UTC dla Warszawy. Poziom izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

pogoda zaskoczyła w Polsce
Pogoda. Adwekcja z SE do Polski masy PPk

Utrzymuje się od dłuższego czasu blokada cyrkulacji zachodniej atmosfery. Dynamika w pogodzie zacznie wzrastać już w weekend, pojawić mogą się nawet lokalne burze wewnątrzmasowe. Przyszły tydzień zapowiada się z niżowym wzorem pogodowym. Dlatego też prognozy pogody trzeba będzie śledzić codziennie.

Zobacz też: Gwałtowne burze i ulewy uderzą na dniach. Znamy termin silnego załamania pogody w Polsce

Nawet 24 stopnie było dziś w Polsce. Bardzo ciepły początek drugiej dekady maja

W czwartek panowała wyżowa pogoda. Obserwowano na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Nie zanotowano opadów atmosferycznych. Temperatura maksymalna od 18°C na wschodzie i Półwyspie Helskim, około 19-20°C w centrum, do 24°C na Nizinie Szczecińskiej. Chłodniej w rejonach podgórskich Karpat około 14°C. Jednak wiatr był słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Nad morzem porywy wiatru sięgały do 65 km/h.

Temperatura maksymalna, 11 maja 2023 r., 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

pogoda zaskoczyła. wysoka temperatura w kraju
Pogoda stabilna i wysoka temperatura. 1 stopnia zabrakło w Świnoujściu do dnia gorącego na stacji PSHM

Noc z czwartku na piątek przyniesie brak chmur lub zachmurzenie małe. Na termometrach zobaczymy od 2°C na wschodzie, około 5°C w centrum i w rejonach podgórskich Sudetów, do 9°C na zachodnim wybrzeżu. Jednak na wschodzie możliwe przygruntowe przymrozki do -1°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Jednak w Bieszczadach wiatr w porywach do 60 km/h i stopniowo słabnące.

Śledź na bieżąco nowe informacje pogodowe dla Polski.

Fanipogody.pl