Gwałtowne burze i ulewy uderzą na dniach. Znamy termin silnego załamania pogody w Polsce

Gwałtowne burze i ulewy uderzą w najbliższych dniach w Polsce. Znamy termin silnego załamania pogody w kraju.

Gwałtowne burze i ulewy w drugiej połowie maja

Od kilku dni z dużą uwagą śledzimy prognozy numeryczne, które sięgają drugiej połowy maja. Wygląda na to, że druga część miesiąca nie tylko będzie znacznie cieplejsza od pierwszej, ale także nie zabraknie opadów i gwałtownych burz. Dni ze stabilną pogodą są już policzone i nadchodzący weekend przyniesie pierwsze, ale ograniczone obszarowo opady konwekcyjne, a nawet i lokalne burze.

Około połowy mijającego miesiąca dobiegnie końca dominacja wyżu Tina ze wschodu Europy i jego miejsce zajmie rozległe pole obniżonego ciśnienia. Antycyklon odsunie się dalej na północny wschód, pozwalając na rozbudowę rozległej zatoki niżowej i rozwój ośrodków niżowych w jej obrębie. Ośrodki niżowe w okolicach połowy miesiąca zaczną do nas przemieszczać się z południa Starego Kontynentu, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie. Będą intensywne opady o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym. W drugiej połowie możemy spodziewać się kilku groźniejszych incydentów burzowych w Polsce.

W czwartek centrum stabilnego antycyklonu lokuje się w rejonie państw bałtyckich. Niże utworzą się w kolejnych dniach i obejmą swoim wpływem naszą część Europy. Warunki pogodowe staną się zmienne, dlatego prognozy pogody trzeba będzie śledzić codziennie, aby nic istotnego w pogodzie nam nie umknęło. Do wschodniej części kraju napływa powietrze polarno kontynentalne z południowego wschodu, natomiast do dzielnic zachodnich dociera znacznie cieplejsze polarno morskie z południowego zachodu.

Opady deszczu i rozproszone burze możliwe są już w najbliższy weekend. Będą to jednak zjawiska na ogół słabe i rozproszone. Kulminacyjna faza pogorszenia pogody przypadnie na początek nowego tygodnia, kiedy to podejdą do nas niże z południa Europy.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 15.05.2023 r. do 20.05.2023 r. w oparciu o model GEFS

gwałtowne burze i ulewy w Polsce
Pole niżowe wpłynie na pogodę. Będą gwałtowne burze w Polsce

Zobacz też: Pogoda zaskoczy w kolejnych tygodniach maja. Będą pierwsze dni gorące powyżej 25°C, możliwe burze i silne ulewy w Polsce

Dynamiczna pogoda już na początku przyszłego tygodnia

Pierwszy z płytkich ośrodków niżowych pojawi się już w poniedziałek nad Polską. Pomimo, że do omawianej daty pozostało cztery dni, to i tak następne aktualizacje wniosą istotne zmiany, jeśli chodzi o zasięg i intensywność opadów, jak i też rejony, gdzie pojawią się burze i wystąpią najwyższe i najniższe wartości na termometrach. Generalnie wszystkie wiodące modele pokazują nam, że dni ze stabilną pogodą są policzone i w drugiej połowie maja będziemy zmuszeni bacznie obserwować prognozy pogody z uwagi na szybko zmieniające się warunki pogodowe.

Prognoza wstępna ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 15 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne burze w kraju
Płytki niż, ulewy i gwałtowne burze w drugiej połowie maja

Korzystajmy więc jeszcze ze stabilnym warunków pogodowych, które pozostaną z nami do weekendu. Pojawienie się opadów poprawi sytuacje pożarową na obszarze Polski, która już teraz w wielu regionach jest zła. Często przyszły tydzień przyniesie przechodzenie ośrodków niżowych z układami frontalnymi. Opady w wielu regionach okażą się na tyle intensywne, że spowodują wzrost poziomu wód w rzekach, wystąpią także lokalne podtopienia i zalania, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. W krótkim czasie może spaść miejscami miesięczna norma opadowa dla maja, a nawet nie można wykluczyć, że sumy okażą się wyższe i płynnie przejdziemy z suchego okresu synoptycznego do mokrego.

Prognozowana wstępnie prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 17 maja 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne burze i silne ulewy w Polsce
Silne ulewy na początku nowego tygodnia obejmą wiele regionów, możliwe są też okresami gwałtowne burze, lecz na bardziej precyzyjne prognozy zjawisk burzowych musimy poczekać

Gwałtowne burze i silne ulewy nie okażą się rzadkością w drugiej połowie maja

Warto również teraz stopniowo śledzić kolejne prognozy zasięgu i wysokości opadów w naszej części Europy. Nie można wykluczyć, że w drugiej połowie maja spadnie miejscami ponad 80-100 mm w krótkim czasie i to nie tylko z burz, ale także na skutek występowania przejściowych opadów wielkoskalowych, w zasięgu ich nie można wykluczyć wykluczyć wbudowanych chmur Cb, które spowodują występowanie większych sum opadowych. Trend jest jasny i przejrzysty, wskazując na rozkręcanie się sezonu burzowego w drugiej połowie maja. Najczęściej duża aktywność burzowa jest obserwowana od maja do sierpnia. Również we wrześniu zdarzają się silne incydenty burzowe, ale badania klimatologiczne udowodniły, że burz w pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni jest mniej niż w miesiącach letnich i główna aktywność burzowa przenosi się wtedy nad ciepłe wody Morza Śródziemnego, natomiast nad Polską częściej zalegają stabilne masy powietrza.

Gwałtowne burze i ulewy. Prognozowany wstępnie zasięg i wysokość opadów do 20 maja 2023, 18 UTC dla Polski w oparciu o model ECMWF

silne pogorszenie pogody w Polsce
Gwałtowne burze i silne ulewy przed nami

Prognoza orientacyjna akumulacji i zasięgu opadów do 21 maja 2023, 00 UTC według modelu amerykańskiego GFS

gwałtowne burze i silne ulewy
Gwałtowne burze i silne ulewy w wielu regionach jeszcze w maju 2023 r.

Groźna pogoda przed nami. Niżowy wzór pogody da się we znaki

Najbliższe dni przyniosą stabilizacje wiązek prognostycznych. Jednak już teraz możemy przygotować się na szybko zmieniające się warunki pogodowe w przyszłym tygodniu, które nie będą zachęcać do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Będą również gwałtowne burze z gradem i silnym wiatrem oraz gwałtownymi ulewami. Zmieni się wyżowy wzór pogody na niżowy. Już jutro podamy najświeższe prognozy pogody dla Polski w oparciu o zaktualizowane modele prognostyczne z różnych ośrodków meteorologicznych.

Prognoza wiązek temperatury dla 2 m i opadów według modelu ECMWF dla Krakowa

gwałtowne burze i silne ulewy w kraju. Wzrost dynamiki przed nami
Gwałtowne burze i silne ulewy w Polsce. Temperatury będą jednak wiosenne w drugiej połowie maja

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl