Dzisiaj na aurę wpływa w Polsce niż pogłębiający się w rejonie Zatoki Botnickiej i powoli migrujący na północ. Uformował się w rozciągającej się od obszarów arktycznych przez Skandynawię po basen śródziemnomorski zatoce niżowej. Istotne zmiany obserwowane są również od obszarów podbiegunowych, przez okolice Islandii rozbudowuje się klin w kierunku wyżu znad Wysp Azorskich, tworząc w ten sposób wał wysokiego ciśnienia, stanowiący istotny element blokady cyrkulacji strefowej. Taki układ pola ciśnienia powoduje, że w tylnej części zatoki i w przedniej części klina wyżowego przenoszone jest nad środkową Europę chłodne powietrze arktyczne.
Najmniej korzystne warunki pogodowe panują na północy, natomiast najlepsza pogoda na południu i wschodzie. Dokucza nam tylko silny porywisty wiatr.
Opracowanie grafiki we współpracy z MeteoReporter.pl
Granica mas doskonale widoczna jest na poziomie 850 hPa (1500 m.n.p.g) temperatura pseudopotencjalna
Strefa zachmurzenia doskonale widoczna jest na zdjęciach satelitarnych w formie animacji.
Kontrast termiczny między północą a południem sięga nawet 10 stopni.
Niewykluczona, że dziś na krańcach Polski południowej zagrzmi, jest to jednak niskie ryzyko. Większe będzie w kolejnych dniach.
O sytuacji pogodowej w kolejnych dniach poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC