Polska cieplejsza od Hiszpanii. Powietrze zwrotnikowe i pył znad Sahary w kraju, jutro gwałtowne burze

Zgodnie z informacjami, jakie publikowaliśmy kilka dni temu na portalu. W czwartek rozpoczęła się krótka, ale wyjątkowo intensywna adwekcja powietrza zwrotnikowego. Sprzyja temu specyficzny rozkład w polu ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Natomiast w piątek pod wieczór oraz kolejnej nocy prognozowane są gwałtowne burze, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju.

Nad Europą obserwuje się występowanie takiego rozkładu w polu ciśnienia, który sprzyja adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południa Starego Kontynentu, która przez IMGW na nocnej analizie synoptycznej została oznaczona jako masa zwrotnikowa. Ciśnienie atmosferyczne spada, na skutek nasuwania się zatoki niżowej wielocentrycznego niżu znad Oceanu Atlantyckiego.

Dlaczego do Polski napływa powietrze zwrotnikowe?

Dlatego, że na zachód od Polski obserwuje się występowanie długiej fali górnej wypełnionej chłodniejszym powietrzem. W jej obrębie obecne są aktywne układy niskiego ciśnienia, które po swojej wschodniej stronie prowadzą dużo cieplejsze powietrze do naszego kraju. Dodatkowo na wschodzie Starego Kontynentu ulokowany jest wyż. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi utworzył się korytarz do adwekcji bardzo ciepłego i nieco bardziej zasobnego w wilgoć powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Na zobrazowaniach satelitarnych widoczny jest rozwój konwekcji, która w kolejnych godzinach zwłaszcza na północy i wschodzie Polski może objawić się wystąpieniem burz. Ryzyko jednak nie jest duże i wynosi 30%. Więcej o dzisiejszej sytuacji piszemy poniżej.

Bezwzględna topografia baryczna poziom 500 hPa na dzień 25.04.2019 r. godzina 18 UTC

Temperatura powietrza na Starym Kontynencie o godzinie 16 czasu lokalnego.

Zaczyna przybywać pyłu znad Sahary, szczególnie dużo będzie go w piątek

Do Polski na skutek cyrkulacji południkowej pomiędzy wyżem znad wschodniej Europy a wieloośrodkowym niżem znad zachodniej Europy wystąpił transport pyłu znad Sahary wraz z powietrzem pochodzenia zwrotnikowego. Objawić może się on w najbliższych 48 godzinach miejscami zmętnionym niebem, lokalnie może pokrywać samochody, ale także parapety i szyby. Pięknie mogą wyglądać również wschody i zachody Słońca.

Największa koncentracja pyłu znad Sahary wystąpi w piątek. Jednak pod wieczór jutro pogoda zacznie się psuć. Prognozowane jest wkroczenie od Niemiec burz, które lokalnie mogą być gwałtowne.

Prognozowana koncentracja pyłu na dzień 25.04.2019 r. model SKIRON godzina 18 UTC


Szczególnie duża koncentracja pyłu prognozowana jest na piątek. Prognoza modelu SKIRON na dzień 26 kwietnia 2019 r. godzina 18 UTC

W piątek czekają nas jeszcze większe wzrosty temperatury powietrza, sięgające od 26 °C do 28 °C , lokalnie możliwe 29 °C, punktowo 30 °C.