Poniedziałek 10 czerwca. Żar nad Polską. Później niszczące nawałnice

Prognozy od kilkunastu dni przewidywały dotarcie nad nasz kraj bardzo gorącego, zasobnego w wilgoć powietrza. Od dnia dzisiejszego począwszy, do końca bieżącego tygodnia prognozy te zaczęły się wypełniać.

W chwili pisania tego wpisu termometry w wielu miejscach kraju dobiły do 30 kresek powyżej zera. Mamy więc, zwłaszcza w dzielnicach zachodnich, centralnych i południowych do czynienia z upałami. Dodatkowo najbliższe noce określane będą mianem nocy tropikalnych. Oznacza to, że temperatura w żadnym momencie nocy nie spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza.

Niestety, jak to często w takich wypadkach bywa, idealną letnią, upalną pogodę zakłócą burze. Miejscami będą to burze niszczące. Nawałnice niosące ze sobą wielki grad, niszczące porywy wiatru i nawalny deszcz. Już w dniu dzisiejszym takie właśnie burze prognozowane są dla krańców zachodnich Polski i Pomorza. Na ten moment modele numeryczne nie są zgodne, czy niszczące burze będą miały miejsce również w Polsce, czy tylko we wschodnich landach Niemiec, ale warto uczulić mieszkańców zachodu oraz regionów nadbałtyckich o możliwości wystąpienia po południu niszczycielskich zjawisk pogodowych. Ostrożnie dziś. Śledźcie pogodę na bieżąco w naszej zakładce pogodowej

Gdzie jest burza? Radar burz i opadów