W poniedziałek nad Polską możliwe burze. Wystąpią intensywne opady deszczu, będzie nawet 20 stopni

Dzisiaj Polska pozostanie pod wpływem zatoki niżowej w polu przyziemnych znad południowo-wschodniej Europy. Na południu kraju dalej występować będą opady pochodzenia wielkoskalowego. Prawdopodobny jest rozwój burz. Znad północno-wschodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego zacznie napływać coraz suchsze powietrze, będące zwiastunem dużej poprawy pogody we wtorek. Najprzyjemniejsza aura prognozowana jest na północy kraju.

Modele numeryczne prognozują chwiejność termodynamiczną na poziomie od 300 J/kg do 750 J/kg. Co więcej prognozowane są lokalne obszary wznoszenia powietrza i konwergencja w dolnej troposferze.

Zwłaszcza od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę oraz Ziemię Świętokrzyską oraz południe lubelskiego niestabilna masa powietrza pokryje się ze zwiększonym przepływem mas powietrza, co wiązać będzie się z istotnie podwyższonym pionowym ścinaniem wiatru, które w warstwie 0-6 km wyniesie od 9 m/s do 12 m/s. W takich warunkach oprócz pojedynczych chmur Cumulonimbus prawdopodobne są struktury wielokomórkowe, ale na ogół będą to pojedyncze komórki opadowe i burzowe o niskiej intensywności i małej trwałości.

Główna aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudnie, natomiast pod wieczór burze powinny zacząć zanikać.

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na dzień 29.04.2019 r. godzina 8 czasu lokalnego ważna do 30.04.2019 r. godzina 8 czasu lokalnego

Nieco mniejszy obszar prawdopodobnych burz dziś prognozuje ESTOFEX

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.04.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i burz poniżej