W poniedziałek na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia znad południowo-zachodniej Ukrainy o imieniu „VALENTIN”. W pasie od Podkarpacia po Ziemię Lubuską rozciąga się front ciepły związany z tym niżem. Na obszarze województwa lubelskiego prawdopodobne są burze.

Modele numeryczne prognozują dziś niewielką, miejscami umiarkowaną chwiejność termodynamiczną, zwłaszcza w środowisku niewielkich uskoków wiatru i silniejszych stref zbieżności wiatru w dolnej troposferze.

Rozwój burz najbardziej prawdopodobny jest w drugiej części dnia. Najmniejsze ryzyko burz będzie na północy województwa lubelskiego, największe na południu, wschodzie oraz centrum regionu.

Podstawowym zagrożeniem poniedziałkowych burz będą ulewne opady deszczu, punktowo zwiększona nieco aktywność elektryczna. Istnieje niskie ryzyko opadów gradu do 1 cm i wiatr do 60 km/h.

Burze prawdopodobnie zaczną zanikać pod wieczór w poniedziałek, bądź w pierwszej część nocy.

Nie powinny łączyć się w bardziej zorganizowane struktury konwekcyjne, tworzyć mają się na ogół pojedyncze komórki burzowe, punktowo struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania i trwałości.

Burze prawdopodobne są również w innych rejonach Polski, o czym szczegółowo piszemy w poniższym wpisie.

https://fanipogody.pl/poniedzialek-polska-pogoda-burze/

Bieżące położenie burz i opadów pod adresem poniżej.

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/