Potężna śnieżyca. Silny atak zimy u wschodnich sąsiadów. Nawet 100 cm śniegu

Śnieżny niż z południa Europy przyniósł silną śnieżycę na wschodzie Polski jeszcze w poniedziałek. Polska Wschodnia została zasypana śniegiem. Jak się okazało śnieżny niż LARS jeszcze więcej śniegu przyniósł za naszą wschodnią granicą w kolejnych dniach.

Silna śnieżyca na wschodzie paraliżuje Litwę i Białoruś

Śnieg u naszych zachodnich sąsiadów padać zaczął w poniedziałek po południu. Przez kilkadziesiąt godzin padało bardzo intensywnie. Silny wiatr przynosił również zawieje i zamiecie śnieżne. W związku z tym w wielu miejscach, zwłaszcza na otwartej przestrzeni tworzyły się potężne zaspy. W niektórych miejscach zaspy miały od 80 do 100cm wysokości. Najgorsza sytuacja panowała w środku tygodnia na południu Litwy i północnym wschodzie Białorusi.

Przez wiele godzin setki kilometrów dróg na Litwie i Białorusi było nieprzejezdnych. Powodem był intensywnie padający śnieg i wiatr nawiewający zaspy na drogi. Służby drogowe w obu krajach jeszcze w dniu wczorajszym intensywnie prowadziły prace mające na celu usuwanie zalegającego na drogach krajowych śniegu. Na większych drogach sytuacja poprawiła się, jednak wiele dróg lokalnych nadal jest nieprzejezdnych.

Spadło ponad pół metra świeżego śniegu. Metrowe zaspy

Według oficjalnych danych na Białorusi pokrywa śnieżna wynosi ponad 40cm świeżego śniegu. Padający w tym tygodniu śnieg był ciężki i mokry, co oznacza, że spaść musiało go jeszcze więcej. Szacuje się, że w przeciągu kilkudziesięciu godzin na Białoruś i Litwę spadło około pół metra śniegu. W związku z silnie wiejącym wiatrem utworzyły się zaspy, których wysokość przekracza metr. Pokrywa śnieżna w Wilnie, stolicy Litwy przekracza obecnie 30 cm. To bardzo duże ilości śniegu. Zima na wschodzie Europy nie odpuszcza. Najbliższe dni przyniosą dalsze opady śniegu w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, Litwie oraz Łotwie. Szacuje się, że do weekendu lokalnie w naszym regionie dosypie nawet do 8 cm białego puchu.

Warto dodać, że w najbliższych dniach prognozy pogody widzą kolejną, silną śnieżycę na wschodzie Polski. Wpis o tym pojawi się na naszej stronie jeszcze dziś. Na tą chwilę zachęcamy do zapoznania się w prognozą długoterminową na kolejne dni.