Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Potężne oberwania chmury i burze powodują podtopienia oraz powodzie. Nawet 40 litrów deszczu w godzinę. W tych miejscach pogoda jest niebezpiecznaPotężne ulewy i zjawiska burzowe przechodzą w Europie. Nawet 40 mm deszczu w godzinę, co związane było z intensywną konwekcją. Wskazujemy, gdzie pogoda okazała się szczególnie niebezpieczna w minionych godzinach.

Potężne ulewy na terenie Hiszpanii

W piątek region Madrytu doświadczył intensywnych burz deszczowych i rozległych powodzi, podczas gdy znaczna część pozostałej części Hiszpanii była w alarmach pogodowych w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) ostrzega, że niektóre regiony doświadczyły do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy w ciągu godziny.

Madryt doświadczył już intensywnej ulewy w piątek rano, powodując powszechny chaos i powodzie. Autostrada M-40 z Carabanchel Alto do Coslada została odcięta w obu kierunkach z powodu powodzi, a na madryckich liniach metra 7 i 9 wystąpiły opóźnienia. Regiony szczególnie zagrożone i objęte pomarańczowym poziomem alarmowym to Katalonia, Walencja i Madryt. Oprócz burz i ulewnego deszczu, AEMET poinformował, że istnieje znaczne ryzyko wystąpienia silnych podmuchów wiatru i gradu.

Potężne ulewy i burze dalej możliwe w weekend

Prognozuje się, że deszcz i burze rozprzestrzenią się nad większością kraju w ten weekend. Natomiast na niektórych obszarach będą lokalnie silne, przy jednoczesnym spadku temperatury.

AEMET, Państwowa Agencja Meteorologiczna, umieściła 13 prowincji w pomarańczowym alercie w piątek, 15 września 2023. W szczególności Granada i Jaén w Andaluzji były zagrożone burzami. Aragonia, Teruel i Baleary były zagrożone deszczem i burzami. Występowały zamglenia na Balearach i południowym wschodzie, gdzie mogą wystąpić opady deszczu.

Zobacz też: Gdzie pogoda stanie się niszcząca

Żółte alerty obowiązywały dla Ciudad Real i Cuenca w Kastylii-La Manchy, Ávili i Segowii w Kastylii-León oraz Barcelony, Gerony i Tarragony w Katalonii.

Według Jose Antonio Maldonado z tiempo.com, wpływ niżu utrzyma się w sobotę. To spowoduje, że atmosfera będzie wykazywać oznaki niestabilności, a burzowe ulewy będą częste, wyjaśnił.

Będą one bardziej obfite w zachodniej części kraju i jest mało prawdopodobne, aby wpłynęły na Baleary lub południowo-wschodnią część półwyspu. Na północy Wysp Kanaryjskich będzie szansa na opady deszczu – dodał.

Groźna sytuacja pogoda w Hiszpanii

Duże sumy opadowe w krótkim czasie powodują znaczne szkody

„Zarówno w sobotę, jak i niedzielę wystąpią opady deszczu, które mogą być lokalnie silne, bardziej prawdopodobne w zachodniej części i w górach półwyspu. Należy również uważać na mgły”, ostrzegł Maldonado.

Oczekiwano, że w ciągu godziny w górach Madrytu spadnie około 30 litrów deszczu na metr kwadratowy, a w pozostałej części regionu do 20 litrów.

Służby ratunkowe w Madrycie poinformowały, że uczestniczyły w 343 zdarzeniach w gminach Soto del Real, Manzanares, Colmenar Viejo, Madryt i Henares.

W samej stolicy deszcz, który spadł dziś rano, spowodował około 50 incydentów, z których większość korzystała z tratw wodnych, aby móc się przedostać ulicami.

Silne ulewy w Hiszpanii

Rzecznik AEMET, Rubén del Campo, wyjaśnił, że „prawie 8000 piorunów uderzyło dziś rano w środkowej i południowej części kraju” z powodu niżu, który utworzył się na Atlantyku. Przyczyniło się do niestabilność atmosfery i wystąpienie potężnych ulew oraz burz.

Potężne oberwania chmury i liczne wyładowania atmosferyczne na obszarze Hiszpanii

potężne ulewy i burze na terenie Hiszpanii
Silne ulewy i grożne burze na terenie Hiszpanii

Pozostałe regiony, w których obowiązuje żółty alert, z nieco niższym ryzykiem z powodu burz i opadów deszczu wynoszących co najmniej 15 litrów na metr kwadratowy w ciągu godziny, to Andaluzja, Aragonia, Baleary, Kantabria, Kastylia La-Mancha, Kastylia i León, Estremadura, Galicja, Murcja i Nawarra.

Według AEMET lato 2023 roku było trzecim najcieplejszym w historii, ustępując jedynie latom 2022 i 2003.

Jesień, która ma się rozpocząć w ciągu najbliższych kilku tygodni. Powinna być również znacznie cieplejsza, ale także bardziej deszczowa niż zwykle. Eksperci mają nadzieję, że pomoże to złagodzić skutki suszy, której doświadcza znaczna część Hiszpanii. Zmiany klimatyczne postępują na naszych oczach.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz