Z uwagą śledzę huragan Lee, który mknie przez Atlantyk. Wichura, którą niesie nie jest już może tak potężna, jak jeszcze kilkadziesiąt godzin temu. Jednak wciąż mówimy o wietrze wiejącym z siłą dochodzącą do 200 km/h. Klaruje się moment i region, w którym huragan uderzy w ląd.
Wichura na Atlantyku. Co jest przyczyną?
Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Wichura zbliżająca się do wschodnich wybrzeży USA związana jest z huraganem Lee. Ogrom tego zjawiska widać na poniższym zdjęciu satelitarnym (wunderground.com)
Podczas gdy oko huraganu znajduje się jeszcze ponad 1000 km od lądu, chmury związane z huraganem docierają już do wschodniego wybrzeża USA. Za nimi na ląd dotrą także ulewy i burze (o tym za chwilę). Sama wichura występuje blisko oka cyklonu, ponieważ tam różnica ciśnienia na małym obszarze jest największa. Sprawdźmy teraz kiedy groźna pogoda dotrze nad tereny zamieszkałe przez ludzi.
Wichura uderzy w ląd. Z jaką siłą będzie wiał wiatr?
Jeszcze kilka aktualizacji modeli wcześniej, prognozy wskazywały, że huragan, a wraz z nim potężne ulewy, silny wiatr i burze uderzą w jeden z najbardziej zamieszkałych obszarów w Ameryce Północnej. Przypomnijmy, prognozy mówiły o takim scenariuszu.
Pomijam, że jeszcze wcześniejsze prognozy mówiły o uderzeniu żywiołu nawet w Waszyngton, czy Filadelfię. To były jednak prognozy nierealne i dość odległe. Szczęśliwie prawdopodobnie nie sprawdzi się również prognoza z wtorku, którą pokazałem Wam powyżej. Sprawdźmy jaką trajektorię ma wichura wedle najnowszych wyliczeń modeli pogodowych.
Jak widzimy, prognozy siły wiatru są bardziej pozytywne dla mieszkańców wschodniego wybrzeża USA. Wszystko wskazuje na to, że wichura minie także Boston i Manchester. Oczywiście, w tym miastach wiać może w okolicach nawet 100 km/h. Jednak pamiętajmy, że blisko oka huraganu w weekend wiało będzie z prędkością przekraczającą 160-180 km/h. To jest już wiatr o katastrofalnej sile. Szczęśliwie ominie on tereny gęsto zamieszkane przez ludzi. Silny wiatr uderzy w ląd już w Kanadzie, w okolicach Nowej Szkocji. Tutaj huragan tracił będzie już na sile, więc wichura nie będzie tak silna.
Warto dodać, że huragan to nie tylko wichura, ale również bardzo intensywne opady deszczu. Na trasie huraganu notowane są opady rzędu 200-400 mm wody w dobę. Jest to olbrzymia ilość wody, która na terenach zabudowanych prawdopodobnie doprowadziłaby to powodzie. Jednak podobnie jak w przypadku silnego wiatru, trajektoria huraganu odsunięta została na zachód, dlatego ulewy, podobnie jak silny wiatr przejdą nad otwartym Atlantykiem. Przeczytaj również: Silny upał wróci jeszcze do Europy. Wysokie temperatury również w Polsce
Pogoda w Europie również stanie się dynamiczna
Podczas gdy u wschodnich wybrzeży USA szaleje wichura, w naszym regionie rozwija się wyż. Zapewni nam on spokój a pogodzie podczas nadchodzącego weekendu. Jednak nie jest tak, że sielankowa, spokojna pogoda czeka nas przez wiele dni.
Powyżej prognoza wiatru dla Europy na 20 września 2023. Bardzo mocno wiało będzie na północy Wysp Brytyjskich. Tutaj siła wiatru przekraczać będzie 130 km/h. Jednak gradient baryczny będzie duży również w naszej części Europy. Pomiędzy głębokim niżem z centrum przy Wyspach Brytyjskich właśnie, a wyżami z południa kontynentu różnica ciśnienia będzie bardzo duża. Dlatego też pierwsza od wielu miesięcy wichura pojawi się między innymi nad Bałtykiem, czy północną Polską. Więcej w tym temacie napiszę w weekend. Dobrego dnia !
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie