Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Rewolucja w pogodzie nadchodzi do Polski. Niskie temperatury i przymrozki wycofają się z kraju. Czy będzie jeszcze późny wrześniowy upał?

mgły i stratus


Rewolucja w pogodzie zbliża się do Polski. Niskie temperatury i przymrozki wycofają się z kraju. Przed nami bardzo ciepły przełom 2 i 3 dekady września i temperatura może osiągnąć krótkotrwałe 30°C.

Środa przynosiła dynamiczne warunki pogodowe, gdyż przez Polskę wędrował front chłodny, który poprzedzony był linią zbieżności wiatru. Zjawiska o charakterze burzowym obserwowano na przedpolu strefy frontowej, jak i też w zasięgu linii frontowej.

Temperatura maksymalna, 14.09.2023 – 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Spore ochłodzenie względem środy: CMM IMGW

Duże ochłodzenie, które jest krótkotrwałe

Ubiegłej doby wyraźnie niższą mieliśmy średnią dobową temperaturę powietrza, która była już w dolnym zakresie termicznego lata na przeważającym obszarze Polski.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 14 września 2023 r. na stacjach IMGW-PIB

zimno w kraju
Zimno w kraju. Mapa: CMM IMGW

Najchłodniej ubiegłej nocy w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów było w Ostrołęce, gdzie odnotowano 5.6°C, najcieplej w Nowym Sączu, gdzie zmierzono minimalnie 14.6°C. Jednocyfrowe temperatury nocami coraz bardziej świadczą o tym, że kalendarzowa jesień coraz bliżej.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych IMGW w nocy z 14/15 września 2023 r.

rewolucja w pogodzie
Rewolucja w pogodzie już w weekend

Rewolucja w pogodzie przed nami. To tylko krótkie ochłodzenie

Ubiegła noc była najzimniejsza od początku września, gdyż na skutek bezchmurnego nieba, słabego wiatru i adwekcji chłodnego powietrza, dochodziło do intensywnej radiacji ciepła z gruntu po zachodzie słońca. Najzimniej było na stacji w Toruniu, gdzie odnotowano 2°C przy gruncie na stacji synoptycznej. Natomiast najcieplej w Kaliszu i Nowym Sączu, gdzie temperatura przygruntowa wyniosła minimalnie 14°C. Spływają do nas raporty, że miejscami na Podlasiu mógł wystąpić o świcie przygruntowy przymrozek, co przy obecnej sytuacji barycznej jest możliwe, mimo że dane pomiarowe z sieci IMGW-PIB nie odnotowały wartości poniżej 0°C. Nie wszystkie lokalne ekstrema zostaną oddane przez punkty pomiarowe IMGW. Nadchodząca noc będzie ostatnią tak zimną i istnieje ryzyko lokalnych przygruntowych przymrozków poza górami.

Zobacz też: Katastrofalna wichura uderzy w weekend

Prognozowana temperatura przy gruncie o świcie w sobotę, lokalnie wartości mogą być niższe od prognozowanych i możliwy jest przygruntowy przymrozek na północnym wschodzie oraz południu

silne ocieplenie i rewolucja w pogodzie
Rewolucja w pogodzie. Noce staną się cieplejsze na koniec tygodnia

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu, 14.09.2023/ 15.09.2023 r. na obszarze Polski

przymrozki w kraju
Przymrozki mogły wystąpić gdzieniegdzie poza siecią pomiarową IMGW ubiegłej nocy

Duże ocieplenie na koniec lata kalendarzowego

W najbliższy weekend czeka nas istotne ocieplenie i możliwość wystąpienia kolejnych w tym miesiącu dni gorących, co potwierdzają nam wiodące modele numeryczne. Nie widać jednak szans na upał w weekend. Przyszły tydzień zapowiada się z falą wysokich temperatur, ale także możliwością wystąpienia opadów i burz. Coraz większy wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja strefowa atmosfery.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 15.09.2023 r. do 24.09.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

rewolucja w pogodzie
Wysoka temperatura w prognozach, ale bez szans na fale upałów. Grafika: CMM IMGW

Prognozowana wstępna maksymalna temperatura powietrza na okres od 14.09.2023 r. do 23.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

rewolucja w pogodzie
Rewolucja w pogodzie na kilka dni. Mapy: CMM IMGW

Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 14.09.2023 r. do 23.09.2023 r. według WRF-GFS Medium dla Polski

spadek temperatury będzie duży
Trend w kierunku jesieni termicznej na mapach WRF-GFS. Źródło: CMM IMGW

Prognozy pogody stale śledzimy, ale wygląda na to, że po krótkim ochłodzeniu, czeka nas krótkotrwała rewolucja w pogodzie i temperatury zbliżą się, a nawet osiągną krótkotrwale gdzieniegdzie upał.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz