
Rewolucja w pogodzie zbliża się do Polski. Niskie temperatury i przymrozki wycofają się z kraju. Przed nami bardzo ciepły przełom 2 i 3 dekady września i temperatura może osiągnąć krótkotrwałe 30°C.
Środa przynosiła dynamiczne warunki pogodowe, gdyż przez Polskę wędrował front chłodny, który poprzedzony był linią zbieżności wiatru. Zjawiska o charakterze burzowym obserwowano na przedpolu strefy frontowej, jak i też w zasięgu linii frontowej.
Temperatura maksymalna, 14.09.2023 – 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Duże ochłodzenie, które jest krótkotrwałe
Ubiegłej doby wyraźnie niższą mieliśmy średnią dobową temperaturę powietrza, która była już w dolnym zakresie termicznego lata na przeważającym obszarze Polski.
Średnia dobowa temperatura powietrza, 14 września 2023 r. na stacjach IMGW-PIB

Najchłodniej ubiegłej nocy w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów było w Ostrołęce, gdzie odnotowano 5.6°C, najcieplej w Nowym Sączu, gdzie zmierzono minimalnie 14.6°C. Jednocyfrowe temperatury nocami coraz bardziej świadczą o tym, że kalendarzowa jesień coraz bliżej.
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych IMGW w nocy z 14/15 września 2023 r.

Rewolucja w pogodzie przed nami. To tylko krótkie ochłodzenie
Ubiegła noc była najzimniejsza od początku września, gdyż na skutek bezchmurnego nieba, słabego wiatru i adwekcji chłodnego powietrza, dochodziło do intensywnej radiacji ciepła z gruntu po zachodzie słońca. Najzimniej było na stacji w Toruniu, gdzie odnotowano 2°C przy gruncie na stacji synoptycznej. Natomiast najcieplej w Kaliszu i Nowym Sączu, gdzie temperatura przygruntowa wyniosła minimalnie 14°C. Spływają do nas raporty, że miejscami na Podlasiu mógł wystąpić o świcie przygruntowy przymrozek, co przy obecnej sytuacji barycznej jest możliwe, mimo że dane pomiarowe z sieci IMGW-PIB nie odnotowały wartości poniżej 0°C. Nie wszystkie lokalne ekstrema zostaną oddane przez punkty pomiarowe IMGW. Nadchodząca noc będzie ostatnią tak zimną i istnieje ryzyko lokalnych przygruntowych przymrozków poza górami.
Zobacz też: Katastrofalna wichura uderzy w weekend
Prognozowana temperatura przy gruncie o świcie w sobotę, lokalnie wartości mogą być niższe od prognozowanych i możliwy jest przygruntowy przymrozek na północnym wschodzie oraz południu

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu, 14.09.2023/ 15.09.2023 r. na obszarze Polski

Duże ocieplenie na koniec lata kalendarzowego
W najbliższy weekend czeka nas istotne ocieplenie i możliwość wystąpienia kolejnych w tym miesiącu dni gorących, co potwierdzają nam wiodące modele numeryczne. Nie widać jednak szans na upał w weekend. Przyszły tydzień zapowiada się z falą wysokich temperatur, ale także możliwością wystąpienia opadów i burz. Coraz większy wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja strefowa atmosfery.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 15.09.2023 r. do 24.09.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Prognozowana wstępna maksymalna temperatura powietrza na okres od 14.09.2023 r. do 23.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 14.09.2023 r. do 23.09.2023 r. według WRF-GFS Medium dla Polski

Prognozy pogody stale śledzimy, ale wygląda na to, że po krótkim ochłodzeniu, czeka nas krótkotrwała rewolucja w pogodzie i temperatury zbliżą się, a nawet osiągną krótkotrwale gdzieniegdzie upał.
Fanipogody.pl