Potężne śnieżyce na wschodzie. Pokrywa śnieżna przekracza 2 m, wystąpiły burze śnieżne i mróz. Paraliż komunikacyjny i ofiary śmiertelne w wielu prefekturach

Potężna śnieżyce na dalekim wschodzie. Pokrywa śnieżna miejscami może przekraczać 2 m, pojawiły się również burze śnieżne i silny mróz. Paraliż komunikacyjny w wielu regionach za sprawą intensywnego „efektu morza”.

Potężne śnieżyce omijają Polskę w ostatniej dekadzie 12 miesiąca roku. Obfite opady zimowe w Japonii

Zgodnie z prognozami przełom 2 i 3 dekady grudnia przyniósł w Polsce odwilż. Z najnowszych prognoz numerycznych wynika, że do końca roku nie będzie obfitych opadów śniegu, jak i też silnego mrozu w naszych szerokościach geograficznych. Pogodę kształtować ma cyrkulacja atlantycka, a niże wchodzące w jej skład transportować będą na ogół łagodne masy powietrza z zachodu, południowego zachodu. Czasem w tylnych częściach cyklonów spłynie chłodniejsza masa, lecz nie spowoduje to gwałtownego ochłodzenia. Za dnia temperatura na nizinach i wyżynach będzie dodatnia. Jedynie okresami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz adwekcji zimniejszego powietrza. Zdarzyć mogą się spadki temperatury poniżej zera po zachodzie słońca.

Do 29 grudnia 2022 na grafice poniżej nie widać istotnego i dużego ochłodzenia. Temperatura będzie na ogół powyżej średniej wieloletniej. Najwyższa na południu i częściowo zachodzie oraz w centrum, wyraźnie niższa na północy.

Wyliczana anomalia temperatury na okres od 23.12.2022 do 29.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski wraz ze średnią za 7 dni

Potężne śnieżyce na wschodzie. Pokrywa śnieżna przekracza 2 m, wystąpiły burze śnieżne i mróz. Paraliż komunikacyjny i ofiary śmiertelne w wielu prefekturach
Ciepło w Polsce do końca roku

Do 29 grudnia w południowej połowie kraju anomalia oscylować ma w okolicach normy wieloletniej. Natomiast na obszarze woj. małopolskiego i podkarpackiego nieco powyżej normy klimatycznej. Na północy i północnym wschodzie widzimy wartości poniżej średniej wieloletniej.

Wyliczana anomalia miesięczna na okres od 1.12.2022 do 29.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski

cieplej pod koniec 2022 roku w Polsce
Redukowana będzie ujemna anomalia temperatury

Potężne śnieżyce na obszarze Japonii w grudniu 2022

W minionych dniach i tygodniach intensywne opady zimowe są obserwowane m.in na obszarze Japonii, gdzie we znaki daje się głównie „intensywny efekt morza”. Są rejony, gdzie akumulacja zimowej pokrywy sięga 40-200 cm. Minionej doby intensywnej konwekcji towarzyszyły burze śnieżne, duże opady o charakterze zimowym, pojawiły się w takich prefekturach jak: Yamagata, Aomori i Niigata. Na skutek silnych opadów śniegu zaspy śnieżne mogą przekraczać 2 m. Doszło w wielu miejscach do paraliżów komunikacyjnych. Z powodu dużych opadów stałych, wiele osób utknęło w domach i pojazdach na drogach. Pojawiły się również przerwy w dostawach prądu, kilka osób nie żyje.

Potężne śnieżyce. Duże opady zimowe spowodowane intensywnym „efektem morza” nad tym słonem akwenem. Wiele z tych chmur wkracza nad ląd, gdzie przynosi szczególnie obfite opady śniegu. Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 23 grudnia 2022, 12 UTC według modelu ECMWF

potężne śnieżyce w Azji
Potężne śnieżyce związane z „efektem morza”

Efekt potężnych śnieżyc w minionych dniach na obszarze Japonii, gdzie na pogodę oddziałuje szczególnie intensywny „efekt morza”

https://youtu.be/aJYAF9h-zis

Silne opady zimowe związane z intensywnym „efektem morza” w Japonii

https://youtu.be/lDKJWcWerf0

Obfite opady zimowe w Azji od dłuższego czasu. W trzeciej dekadzie miesiąca silne śnieżyce konwekcyjne w Japonii, występują także burze śnieżne

Już w pierwszych dniach trzeciej dekady grudnia nad Morzem Jońskim, doszło do intensywnej cyklogenzy, która spowodowała utworzenie się cyklonu. Wir niżowy ściągnął mroźne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Nad cieplejszym akwenem w tych regionie świata, zaczęły formować się masowo chmury kłębiaste z opadami zimowymi, które były niesione również nad ląd zgodnie z przepływem sterującym w środkowej i górnej troposferze. Doszło do silnego zaostrzenia się pionowego gradientu temperatury pomiędzy powierzchnią tego słonego akwenu a dolną i środkową troposferą. Zachmurzenie konwekcyjne z potężnymi śnieżycami zmierza więc nad ląd, przybierając nawet formę szlaków konwekcyjnych. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, zarejestrowały w ciągu minionych 24 godzin pioruny.

Potężne śnieżyce i burze śnieżne w ciągu minionych 34 godzin na obszarze Japonii i Morza Japońskiego w czasie intensywnego „efektu morza”

silne śnieżyce w Japonii
Potężne śnieżyce w Japonii

Silne śnieżyce, wysokość pokrywy śnieżnej 23.12.2022, 00Z do 26.12.2022, 15 UTC według modelu ECMWF m.in dla Japonii

Azja i duże opady zimowe
Obfite opady zimowe na dalekim wschodzie Azji

Potężne śnieżyce o pochodzeniu konwekcyjnym występują na obszarze Japonii, gdy temperatura oscyluje przeważnie od około 0°C do -3°C. Pada więc ciężki, mokry i lepki śnieg, powodując poważne utrudnienia w ruchu drogowym, nawet w formie paraliżów komunikacyjnych. Ponad 10 tysięcy odbiorców prądu pozostaje w tym kraju bez energii elektrycznej na skutek silnych śnieżyc konwekcyjnych.

Prognoza temperatury dla wysokości 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu), 23 grudnia 2022, 09 UTC dla obszaru Japonii, Korei i częściowo Chin

silny atak zimy
Mroźne powietrze spłynęło m.in nad Morze Japońskie

Temperatura na 2 metrach, 23 grudnia 2022, 12 UTC według modelu ECMWF dla Japonii i krajów przyległych

potężne śnieżyce i silny mróz
Mróz w Japonii, duże spadki w innych regionach

Fanipogody.pl