Siarczysty mróz. 40-50 stopni na minusie. Bomba chłodu. Kiedy powrót zimy w Polsce?

We wpisie zajrzymy do Ameryki Północnej. To co obserwujemy tam aktualnie w pogodzie nie jest czymś spotykanym często. Mróz sięga tam -40 stopni, ale nie to jest najciekawsze. Niespotykany jest zasięg niskich temperatur o czym również poniżej. W drugiej części wpisu postaram się poszukać zimy w prognozach dla Polski. Ciepłe i deszczowe Święta musimy zaakceptować, jednak zima przecież nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa (chyba).

Dlaczego mróz w Ameryce jest tak silny i rozległy?

Na wstępie sprawdźmy czym spowodowany jest silny mróz w Ameryce Północnej. Jak to zwykle bywa tak duże anomalie temperatury przynoszą silne układy baryczne, które wpływają na zjawiska pogodowe na bardzo znacznym obszarze.

Mróz w Ameryce. Czym jest spowodowany

Dokładnie takie zjawisko obserwujemy obecnie w Ameryce Północnej. Na wschodzie kontynentu powstał bardzo głęboki niż baryczny. Ciśnienie w jego centrum spadło w okolice 960 hPa. Niże ten prócz bardzo silnego wiatru, zawiei i zamieci śnieżnych, przynosi przede wszystkim silną adwekcję chłodu z północy na południe kontynentu. O tym jak silny mróz pojawia się obecnie w Ameryce Północnej niech świadczy mapa anomalii temperatury. Temperatury w wielu miejscach we wschodnich stanach USA są kilkadziesiąt stopni niższe od norm wieloletnich. Przeczytaj również: Potężne śnieżyce w Azji. Paraliż komunikacyjny w Japonii

Mróz w Ameryce. Ujemna anomalia temperatury
Mróz w Ameryce. Ujemna anomalia temperatury

Silny mróz, ale i potężne śnieżyce. Dynamiczny atak zimy w regionie

Wiemy już czym spowodowany jest atak zimy w USA. W pierwszej kolejności kilka słów o temperaturach powietrza, a później napiszę o silnych śnieżycach, które paraliżują między innymi nowy Jork. Dynamiczny pływ chłodu powoduje, że mróz pojawił się nawet w najbardziej wysuniętych na południe stanach USA. Ujemne temperatury powietrza notowane są w Nowym Meksyku, Arkansas, czy Teksasie.

Mróz w USA nawet w stanach południowych
Mróz w USA nawet w stanach południowych

Im dalej na północ i północy wschód tym mróz jest silniejszy. Na granicy USA i Kanady temperatury to około -30, a lokalnie nawet -40 stopni Celsjusza. W samej kanadzie termometry wskazują nawet -50 stopni Celsjusza (choć w Ameryce temperaturę podaje się w stopniach Fahrenheita). Bardzo chłodno jest również na północnym wschodzie USA i to właśnie tutaj atak zimy daje się obecnie najbardziej we znaki. Potężne śnieżyce przechodzą przez stan Nowy Jork. Ostatniej doby ponad 100 tysięcy odbiorców na północnym wschodzie nie miało dostępu do prądu. Najgorzej jest oczywiście na wschód od jeziora Erie, gdzie w skutek efektu jeziora śnieżyce są naprawdę potężne. Mróz i intensywne opady śniegu paraliżują komunikację. Prawie połowa z zaplanowanych na obszarze stanu lotów nie doszła do skutku. Z powodu silnych śnieżyc zamknięta jest część autostrad na północnym wschodzie Ameryki. Sytuacja jest trudna, tym bardziej, że okres świąteczny to dla Amerykanów tradycyjny czas podróży do bliskich.

Kiedy zima wróci do Polski?

Podczas gdy mieszkańcy innych kontynentów zmagają się z silnym atakiem zimy, w Europie pogoda jest zupełnie inna. W skutek strefowej cyrkulacji powietrza nad kontynent docierają ciepłe masy powietrza. Mróz występuje tylko daleko na północy i wschodzie Europy. Sprawdźmy prognozy temperatury dla naszego regionu. Czy w prognozach widać powrót zimy po Nowym Roku? Sprawdzamy.

Kiedy mróz wróci do Europy

Niestety, fani zimy i chłodu nie będą zadowoleni z prognoz temperatury na kolejne dni. Do końca roku i na początku 2023 nie spodziewamy się dłuższego spadku temperatur w naszym regionie. Mróz oczywiście będzie pojawiał się nocami, jednak to tylko na wschodzie kraju, a spadki temperatury nie będą silne. Spadki temperatur widać w wyliczeniach modelu GFS w okolicach Trzech Króli. Po 6 stycznia mróz w Polsce i regionie ma robić się tęgi. Pamiętajmy jednak, że na ten moment to wyłącznie wyliczenia, dodatkowo tylko jednego modelu. Szukając zimy coś tam w prognozach widać. Nie odważę się jednak już teraz określi z większym prawdopodobieństwem, czy zima na pewno wróci do nas już pod koniec pierwszego tygodnia nowego roku. Sprawdzajcie najświeższe prognozy pogody oraz aktualności ze Świata pogody na stronie głównej portalu.