26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężne śnieżyce. Spadło kilka metrów śniegu. Są ofiary śmiertelne

Śnieżyca

Ostatnie aktualizacje modeli numerycznych przynoszą Polakom nadzieję na ochłodzenie, opady śniegu i kilka centymetrów białego puchu do końca roku. Cieszymy się z tego, jak dzieci, bo zimy ostatnimi laty nas nie rozpieszczają. Zupełnie inna sytuacja panuje w dalekich regionach Świata. W części USA oraz Japonii zima pokazuje prawdziwie śnieżne oblicze.

Potężne śnieżyce na Honsiu w Japonii

Zacznijmy od Japonii. Potężne śnieżyce trwały na wyspie Honsiu 72 godziny. Od 14 do 16 grudnia w prefekturze Gunma spadło, uwaga 220 centymetrów śniegu. Jak łatwo się domyślić, tak potężne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego. Choć japońskie służy drogowe należą do jednych z najlepiej zorganizowanych na Świecie, miasto Fujiwara zostało na wiele godzin odcięte od Świata. Z jak silnymi opadami śniegu mieliśmy do czynienia widać na poniższym filmie.

Silne śnieżyce sparaliżowały wschodnie wybrzeże USA

O silnych śnieżycach jakie przetoczyły się na północnym wschodzie USA pisaliśmy między innymi w tym miejscu. Mówiło się, że lokalnie w Ameryce spadnie kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Okazało się, że śnieżyca przyniosła jeszcze więcej śniegu. Są na wschodnim wybrzeżu miejsca, gdzie świeżego śniegu przybyło ponad 110 centymetrów.

Opady śniegu spowodowały bardzo trudną sytuację w komunikacji. W czwartek, piątek i sobotę, gdy pogoda była najgorsza odnotowano tysiące wypadków samochodowych. Silne opady śniegu były przyczyną karambolu na autostradzie w Pensylwanii. W kraksie udział wzięło aż 66 samochodów. Jedna osoba poniosła śmierć.

Najwięcej śniegu spadło w stanie Nowy Jork. W mieście Newark Valley odnotowano ponad 110 cm świeżego śniegu. W Bostonie i Nowym Jorku spadło około 30 cm śniegu. Silna śnieżyca pozbawiła prądu dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych i biur. W środę i czwartek odwołano prawie 1500 lotów krajowych zagranicznych z powodu bardzo złych warunków pogodowych.

Obecnie pogoda w USA i Japonii uspokoiła się. Jednak z pewnością to nie ostatnie doniesienia o silnych śnieżycach w różnych zakątkach Świata. Nam w Polsce na atak zimy przyjdzie jeszcze poczekać, lecz jak wspominaliśmy we wstępie wpisu. Szanse na śnieg są, nawet pod koniec tego tygodnia.