Powódź. Niemcy i Belgia. Pogodowa apokalipsa w Europie 14-15 lipca. Nie żyje ponad 100 osób. Krajobraz jak po wojnie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nad naszą częścią Europy przechodzą burze, ale w skutek upału bliżej nam do suszy niż powodzi. Zupełnie inna sytuacja panuje na zachodzie kontynentu. Głęboki niż przynosił tam potężne, długotrwałe i intensywne opady deszczu. W wyniku ulew na terenie Niemiec, Belgi i Holandii doszło do katastrofalnych w skutkach powodzi. Nie pamiętam, kiedy w historii Europy powódź zabrała tak wiele istnień ludzkich.

Koszmarna powódź w Belgii

Sprawdziłem sumy opadowe za ostatnie dni dla Belgii. I dane są porażające. 13-14 lipca były w Belgii miejsca gdzie spadło 81mm deszczu. I to nie jest opad lokalny, związany z burzą. Zobaczmy sami. Prócz Dourbes, ponad 30mm spadło również w 3 innych miastach (źródło danych)

Kolejna doba to znów wiele regionów z opadami na poziomie przekraczającym 40mm. Tak duże sumy opadowe doprowadziły do jednej z najsilniejszych powodzi w historii kraju. Żywioł zabierał ze sobą domy i całe wsie. Olbrzymie wrażenie robią zdjęcia osuwisk i zapadniętej ziemi, która zabrała hektary pól uprawnych. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia i nagrania żywiołu i trzeba przyznać, że robi t olbrzymie wrażenie. Może inaczej, widok jest przerażający.

https://www.youtube.com/watch?v=_8JpfHPBxmM
https://www.facebook.com/tornadoinitalia/photos/pcb.1863917400456618/1863915200456838/

Przyznacie, że wygląda to koszmarnie. Jednak nie tylko krajobraz i straty materialne są olbrzymim zmartwieniem podczas powodzi. Do tej pory potwierdzonych zostało kilkanaście przypadków śmierci bezpośrednio związanych z powodzią. Setki ludzi uznaje się za zaginionych, a z powodów awarii sieci komórkowych w wielu regionach władze i rodziny nie mogą skontaktować się celem ustalenia miejsca pobytu podczas powodzi. Powódź w Belgii jest jedną z najtragiczniejszych w historii kraju.

Pogoda katastrofa w Niemczech

Jeszcze gorsza sytuacja związana jest z powodzią w Niemczech. Na skutek powodzi u naszych zachodnich sąsiadów mamy obecnie 103 potwierdzone przypadki zgonów (stan na 12:00 16 lipca). Ponad 1000 osób nadal uznawane jest za zaginione. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Nadrenii oraz Północnej-Westfalii. Jednak chyba nie będę nadal rozpisywał się o powodzi w Niemczech. Zobaczcie nagrania. To jest przerażająca siła natury. Powódź, to oprócz pożarów najgorszy żywioł jaki spotkać może ludzkość. Wróćmy jednak do nagrań powodzi w Niemczech.

Skala zniszczeń jest ogromna. Na nagraniach widać, że woda porywała samochody, jak małe papierowe łódeczki. Wiele miast i miasteczek znalazło się pod wodą. Woda często spływała z pól i gór. W związku z tym do miast dostały się olbrzymie ilości błota, które usuwane będą przez wiele dni. Niemieckie władze skierowały w region południowo zachodni prawie 1000 żołnierzy celem usuwania skutków katastrofalnej powodzi. Mamy nadzieję, że liczba ofiar śmiertelnych nie będzie już rosła. Jednak obawiamy się, ze wśród ponad 1000 zaginionych, nie wszyscy odnajdą się żywi. Powódź w Belgii i Niemczech to tragiczny pokaz siły natury.