Pogoda. Groźne burze ponownie nad Polską. Możliwy większy grad, ulewy i silny wiatr. Gdzie jest burza 17.07.2021?

Pogoda. W sobotę nasza część Europy jest w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Tylko na krańcach zachodnich zaznaczy się słaby klin wyżowy. Na górnych poziomach izobarycznych zaznaczą się na wschodzie i zachodzie słabe wyże. Do Polski napływa niestabilna masa powietrza, charakteryzującą się stromymi pionowymi gradientami temperatury. W środkowej i górnej troposferze z uwagi na niewielką różnice ciśnienia przepływ ma być słaby. Burze wykazywać mają się wysoką aktywnością elektryczną oraz nawalnymi opadami prowadzącymi do podtopień, miejscami grad.

Sytuacja synoptyczna na 17.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na 17 lipca 2021.

Szczególnie groźne opady burzowe, miejscami silny wiatr i duży grad. Zwłaszcza na północnym-wschodzie

Podstawowym zagrożeniem w czasie sobotnich burz okażą się intensywne opady burzowe o możliwej akumulacji do 30-60 mm. Miejscami możliwe podtopienia, a w obszarach silniej zurbanizowanych prawdopodobne miejscowe powodzie błyskawiczne. Najlepiej zorganizowane burze mogą wystąpić na północnym-wschodzie kraju, gdzie podwyższone będzie pionowe ścinanie wiatru.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Prognoza burz, 17 lipca 2021

Pogoda. Burze tworzyć mają się głównie na lokalnych strefach zbieżności wiatru

Rozwój burz następować ma przeważnie na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy. Będą to przeważnie pojedyncze komórki burzowe, gdzieniegdzie wielokomórkowe struktury wielokomórkowe. Istnieje ryzyko wystąpienia lokalnych superkomórek burzowych. Ten ostatni typ burzy jest najbardziej prawdopodobny na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Podczas przechodzenie struktur burzowych powieje do 70-80 km/h, miejscami jednak w miejscu występowania burz zawierających mezocyklon wartości mogą być przekroczone. Możliwe lokalne szkody wiatrowe. W czasie burz możliwe opady gradu o średnicy 2-4 cm, punktowo gradziny mogą być większe.

Pierwsze burze rozwijają się już od godzin porannych, ale to właśnie w drugiej części dnia prognozowana jest szczytowa aktywność burzowa.

Pogoda. W nocy szczególnie groźne burze w pierwszych godzinach po zachodzie słońca

W nocy z soboty na niedzielę coraz większy wpływ na warunki pogodowe będzie mieć rozbudowujący się od zachodu klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Jednak od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny. Tylko wschodnia połowa kraju pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. Na zachodzie, północnym-zachodzie kraju zaznaczy się już chłodniejsza, suchsza i bardziej stabilna masa polarna, ale wschód ma być jeszcze w wilgotnej i niestabilnej masie pochodzenia zwrotnikowego.

Sytuacja synoptyczna, 18.07.2021, 00 UTC

Burze w polsce

Szczególnie groźne burze wieczorem i w pierwszej części nocy występować mają na północnym-wschodzie. Na tym obszarze burzom towarzyszyć mają opady do 40-50 mm, początkowo większy grad powyżej 2-3 cm i porywy konwekcyjne do 90 – 110 km/h. Prognozy numeryczne wskazują jednak, że z biegiem godzin strefa silnych burz odsuwać ma się coraz bardziej na wschód.

Wiele jednak wskazuje, że lokalne burze występować będą w wielu regionach podczas najbliższej nocy. Mają być to głównie zjawiska wewnątrzmasy, tworzące się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Pojedyncze burze mogą pojawić się w obrębie frontu chłodnego przesuwającego się na południowy-wschód- Przepływ mas powietrza ma być w dalszym ciągu słaby, podwyższone wskaźniki kinematyczne są prognozowane tylko dla północno-wschodniej części kraju.

Prognoza burz na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. burze 17 lipca

Niewykluczone jednak, że na południu kraju zaznaczać będzie się ośrodek górnego niżu, powodując destabilizacje troposfery i wymuszając unoszenie ciepłego, wilgotnego powietrza do poziomu swobodnej konwekcji. Pod wpływem siły wyporu tworzyć mogą się pojedyncze, bądź słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Chmury burzowe mają przemieszczać się z południowego-wschodu na zachód, północny-zachód.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE