Powodzie błyskawiczne do 300 mm i burze zaleją drogi oraz domy. Koszmar pogodowy ziści się na południu

Zapowiadane ocieplenie w Polsce staje się faktem, dlatego w niedzielę temperatura wyniosła aż 18-23℃. Nastąpiła istotna zmiana warunków atmosferycznych, co ma związek z przebudową pola ciśnienia i geopotencjału nad Starym Kontynentem i przyległościami. Na przeważającym terytorium Europy nie będzie jednakowych warunków pogodowych, bo zdarzą się kolejne miejsca z intensywnymi opadami deszczu i intensywnymi opadami śniegu w Alpach. Dlatego w wielu regionach zaznaczać się będzie w kolejnych dniach rozległa zatoka niskiego ciśnienia, które przyniosą silne deszcze, burze i śnieżyce. Tuż przed świętami Wielkanocnymi w niektórych miejscach może spaść nawet 200-300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowoduje zalania dróg i domów. Dlatego będzie istotne podwyższone wystąpienie powodzi błyskawicznych na skutek silnych opadów konwekcyjnych, jak i też wielkoskalowych.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 16 kwietnia 2025 r. według modelu niemieckiego ICON

groźna pogoda i powodzie
Powodzie błyskawiczne w Europie i śnieżyce w Alpach

Groźna pogoda i silne ulewy

Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie w tych dniach 28℃ i silne burze. Czy nadejdzie pierwszy upał w kwietniu do Polski?

Podczas nowego tygodnia nad południową i południowo-zachodnią częścią kontynentu europejskiego może zabezpieczyć się niebezpieczna pogoda z ulewami, śnieżycami w rejonach górskich, jak i też silnymi ulewami, które będą prowadzić do powodzi. Predykcje modeli pogodowych pokazują, że przynajmniej przez kilka dni zaznaczać się będą na tym terytorium wilgotne ośrodki niskiego ciśnienia, które spowodują intensywne opady deszczu. Modele prognostyczne z Europy i Ameryki Północnej pokazują, że największe opady deszczu zdarzą się na północy Włoch, co może prowadzić do kolejnych powodzi. W Alpach głównie powyżej 1300 m n.p.m będą intensywne opady zimowe, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych. My w tym czasie będziemy obserwować apogeum wiosennego ocieplenia w Polsce, bo prognozy wskazują, że pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczy próg dni gorących, czyli 25℃. Zatem będą to najcieplejsze dni od początku roku w naszych szerokościach geograficznych, ale progu upału nie przekroczymy.

Prognozowane intensywne opady i burze na 14 kwietnia 2025 r., 20 UTC według prognoz niemieckiego modelu ICON na południu Europy

groźna pogoda i powodzie
Silne powodzie w Europie i dynamiczna pogoda

Dynamiczna i groźna pogoda

Prognozy jasno pokazują, że nad Starym Kontynentem i przyległościami od kilku dni postępują istotne zmiany w polu barycznym, które w czasie nowego tygodnia, przed Wielkanocą, spowodują liczne opady deszczu oraz burze, szczególnie w południowej i południowo-zachodniej części kontynentu europejskiego. Powodem rozwojem tych zjawisk jest prognozowane dalsze przesunięcie wyżu na wschód Europy oraz zbliżanie się z zachodu ośrodków niskiego ciśnienia znad Atlantyku i tworzeniu się kolejnych niżów w basenie Morza Śródziemnego. Nieuniknione, że niże z układami frontalnymi będą wydajne opadowo, które z powodu obecności antycyklonu na wschodzie nie będą mogły szybko przejść dalej, co sprawi, że będą długo zalegać nad tymi obszarami i przyniosą intensywne opady deszczu, burze oraz śnieżyce w Alpach.

Prognozowana wstępnie akumulacja opadów w okresie od 12.04.2025 r. do 17.04.2025 r. według modelu niemieckiego ICON

groźna pogoda w Europie południowej
Silne opady i powodzie

Ponad 300 mm deszczu w prognozach. Będą intensywne burze

Szczególnie niebezpieczne prognozy są obserwowane na okres od 12 a 17 kwietnia, gdy to w południowej i południowo-zachodniej części Starego Kontynentu, szczególnie na Iberii, w Portugalii, Hiszpanii, południowo-wschodniej Francji, północnych Włoszech oraz południowej i północno-zachodniej Chorwacji, prognozowane są liczne ulewy w kilku falach. Modelowe prognozy jasno pokazują, że te opady będą obejmować zarówno wielkoskalowe, jak i konwekcyjne, głównie w rejonach burz, gdzie spadnie duża ilość wody w krótkim czasie. Dlatego z powodu obfitych opadów może dojść do lokalnych zalań i podtopień dróg oraz budynków, natomiast mniejsze rzeki i potoki mogą wystąpić ze swoich koryt. Warto więc śledzić w kolejnych dniach śledzić prognozy dla południowej i południowo zachodniej Europy, dane z radarów meteorologicznych i ostrzeżenia meteorologiczne, które będą wydawać tamtejsze służby meteorologiczne.

Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 12.04.2025 r. do 20.04.2025 r. według modelu ECMWF dla Europy Południowej

silne ulewy i powodzie w Europie
Silne ulewy mogą spowodować powodzie w Europie Południowej i Południowo-Zachodniej

Dynamiczna pogoda i burze z gradem oraz nawalnymi opadami

Śledząc prognozy z głównych ośrodków meteorologicznych, można dojść do wniosku, że opady będą wyjątkowo intensywne. Europejski i ceniony model ECMWF przewiduje największe sumy opadów, dochodzące lokalnie do około 300 litrów wody na metr kwadratowy. Natomiast model ICON prognozuje 250-290 litrów, mniej opadów widzi natomiast amerykański GFS, bo około 200 litrów na metr kwadratowy. Należy mieć jednak na uwadze, że większość tych opadów spadnie w bardzo krótkim czasie. Dlatego jest wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi błyskawicznych, na ogół w miastach oraz w obniżonych terenach.

Rekomendujemy: Jest najnowsza pogoda na maj 2025 r. dla Polski. Późne przymrozki czy wczesny upał powyżej 30℃ oraz gwałtowne burze?

Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 13.04.2025 r. do 20.04.2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne opady i groźna pogoda w Europie Południowej
Silne opady i powodzie w Europie Południowej

Natomiast w naszej części Europy sytuacja pogodowa będzie różnić się od tej w południowej części kontynentu europejskiego. Jednak opady będą mieć miejsce i mogą mieć okresami charakter konwekcyjny, to będą one głównie nieliczne i rozproszone, występując okresowo na strefach frontowych, lokalnych strefach zbieżności wiatru pomiędzy dniami ze pogodą słoneczną i cieplejszą z przekroczeniem progu dni gorących. Spora część tych opadów może być związane z wiosennymi burzami. Jednak ich akumulacja opadów nie osiągnie takich wartości jak na południu Starego Kontynentu. Tylko na moment i lokalnie będą zakłócać spokój w pogodzie.

Prognozy wstępnie zasięg burz na okres od 14.04.2025 r., 06 UTC do 15.04.2025 r. 06 UTC według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze w Europie i dynamiczna pogoda
Burze w Europie pojawią się w poniedziałek w wielu regionach. (ESSL)

Źródło: wxcharts.com, meteologix.com, tropicaltidbits.com, essl.org

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC