Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Powodzie na południu. Ogromne zniszczenia, spadło ponad 1000 mm deszczu i przeszły burze. Ludzie odcięci od ŚwiataPowodzie występują na południu Europy, gdy w tym samym czasie od kilku dni warunki pogodowe m.in w Polsce są stabilne. Są regiony, gdzie spadło ponad 1000 mm deszczu i wystąpiły również burze. Ludzie są odcięci od Świata.

Ulewy nawiedziły Bułgarię i Turcję, pozostawiając ogromne zniszczenia

Grecja stoi również w obliczu katastrofy humanitarnej. Woda w regionie nie będzie nadawała się do picia przez co najmniej miesiąc. Wiele dużych miast, wsi, fabryk i infrastruktury gospodarczej nie działa. Niestety, pojawiają się również doniesienia o martwych zwierzętach, a martwe ciała również przenoszą choroby. Tragedia w Grecji dorównuje tragedii Nowego Orleanu w 2005 roku po przejściu huraganu Katrina. Nie można obliczyć rzeczywistych opadów deszczu. Ponieważ wszystko znajduje się pod wodą, ale metodami pośrednimi są one równe ponad 1000 l/mkw.

Powodzie zbierają swoje śmiertelne żniwo. 14 ofiar w trzech krajach, w tym trzy osoby w Grecji

Rzecznik straży pożarnej Vassilis Vatrakoiannis powiedział, że specjaliści od ratownictwa wodnego i nurkowie z jednostek reagowania na katastrofy, a także wojsko, biorą udział w akcjach ratowniczych i próbują dotrzeć do odległych obszarów, mimo że drogi zostały zalane.

Groźna sytuacja pogodowa na południu Europy

Czwartkowa powódź koncentrowała się głównie w centralnych miastach Karditsy, gdzie ludzie podobno szukali schronienia przed rosnącym poziomem wody na dachach swoich domów. W dalszej części dnia prognozowano dalsze opady deszczu. Jednak już pod koniec tygodnie zaczną one słabnąć na tym obszarze, ale do weekendu może miejscami spaść jeszcze 100-150 mm deszczu na mkw miejscami.

Burze na południu Europy, 7 września 2023 r. według danych z serwisu Burze.dzis.net

powodzie błyskawiczne
Powodzie związane są głównie z opadami burzowymi na południu Europy

Pogoda powoli zacznie się poprawiać i odsłoni tragiczne skutki powodzi na południu Starego Kontynentu

Wyraźna poprawa pogody będzie mieć miejsce od piątku. Wtedy to niż odcięty zacznie się powoli wypełniać i odsuwać w kierunku Afryki. Jego miejsce zacznie zajmować klin wyżowy. Zacznie się liczenie strat po powodziach, które z pewnością będą bardzo duże.

Ogromne fale powodziowe odcięły tysiące ludzi

Vatrakoyannis powiedział, że na niektórych obszarach wody powodziowe przekraczały 2 metry. Pojazdy gąsienicowe i łodzie zostały wykorzystane do pomocy w ewakuacji ludzi. Jednak łodzie nie były w stanie dotrzeć do niektórych obszarów ze względu na dużą ilość gruzu i siłę ulewnych wód powodziowych. Częste wyładowania atmosferyczne oznaczały, że helikoptery nie mogły latać i ratować ludzi, dodał. Uratowane zostało 800 osób, ale wiele miejscowości jest odciętych od Świata. Są regiony w Grecji, gdzie sumy dobowe opadów sięgnęły 400-600 mm. Oznacza to, że spadło go więcej niż średnio spada w rok w wielu regionach naszego kraju.

Zobacz też: Fala gorącego powietrza sunie do Polski

Rzecznik rządu Pavlos Marinakis powiedział, że niektóre obszary otrzymały ponad dwukrotnie więcej opadów niż średnia roczna dla Aten w ciągu 12 godzin.

Minister obrony Nikos Dendias skrócił swoją podróż do Dubaju i wrócił do Grecji, „aby nadzorować największy wkład sił zbrojnych w radzenie sobie ze skutkami trudnych warunków pogodowych”, ogłosił na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter.

Premier Kyriakos Mitsotakis przełożył swoje coroczne przemówienie o stanie gospodarki i konferencję prasową zaplanowaną na weekend w północnym mieście Saloniki, aby odwiedzić zalane obszary.

Policja zakazała ruchu w trzech regionach, w tym na wyspie Skiathos. Wysłała liczne ostrzeżenia telefoniczne do ludzi w kilku częściach kraju, aby unikali wychodzenia na zewnątrz i trzymali się z dala od piwnic i parterów budynków.

Powtarzające się ulewy nawiedziły również stolicę Grecji w środę, zalewając ulice i zamieniając część głównego śródmiejskiego bulwaru w rzekę błota, która zmiotła ludzi.

W Polsce stabilna pogoda do około 13 września 2023 r.

Nie przewiduje się, aby w Polsce groźne zjawiska atmosferyczne pojawiły się do 13 września 2023 r. W okolicach połowy miesiąca wkroczyć powinny do kraju fronty atmosferyczne, które spowodują zmianę pogody. Nie będzie także warunków do występowania powodzi, które obserwowane są na południu Europy.

Prognozowane sumy opadowe na okres od 7.09.2023, 12Z do 10.09.2023 r. według modelu ICON dla Europy i obszarów przyległych

powodzie na południu europy

Prognozy pogody stale monitorujemy i wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz