Niszczące pożary w Europie i nie tylko. 69 osób nie żyje

W regionie Europy Południowej od wielu tygodni obserwujemy niszczące, śmiertelne pożary. W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy, gdzie obecnie pożary są najsilniejsze. Opiszę również sytuację w Algierii, gdzie pożary są tragiczne w skutkach. W wyniku rozprzestrzeniającego się ognia śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Więcej o tym dramacie poniżej. Zaczniemy jednak od pożarów w Turcji, we Włoszech i Grecji. To kierunki często wybierane jako cel wakacyjnych wypraw Polaków. Sprawdzimy, w których regionach jest niebezpiecznie.

Niszczące pożary w Turcji. Sytuacja stabilizuje się?

Na początek mam dobre wieści dla turystów wyruszających do Turcji. Okazuje się, że większość silnych ognisk pożarów udało się opanować. Znaczne siły strażaków, jakie zostały udostępnione Turkom z Europy oraz Bliskiego Wschodu pomogły opanować żywioł ognia. Możemy mówić, że sytuacja w kraju jest stabilna. Obecnie największe skupisko aktywnych pożarów znajduje się w okolicach Elmali (na zachód od Antlalyi). Na szczęście w regionie palą się tereny górskie. Ogień nie zagraża kurortom turystycznym. Ogień rozprzestrzenia się również w górach na północny wschód od Marmaris. Jednak to także nie jest odległość, która zagraża nadmorskim kurortom. Małe skupiska ognia notowane są również w okolicach Alanyi oraz Side. Tutaj jest już bliżej do nadmorskich hoteli i plaż. Te pożary nie są z kolei już tak intensywne jak jeszcze kilkanaście dni temu. Poniżej aktualna mapa z pożarami, które były aktywne przez ostatnie 24 godziny. Źródło mapy tutaj.

Pożary w Turcji. Sytuacja aktualna

Ogień trawi Grecję

Bardzo zła sytuacja panuje obecnie w Grecji. Silne pożary występują tu w wielu regionach kraju. Przypomnijmy, że do Grecji wyruszyły zastępy strażaków z Wielkopolski i Dolnego Śląska, by pomagać Grekom w walce z żywiołem. Strażacy z Polski są na miejscu od wczoraj i już wyruszyli do działań terenowych. Polacy działać będą na Evii. Sytuacji nie poprawia fakt, że w Grecji panują ponad 40 stopniowe upały. W prognozach nie widać również opadów deszczu, jakże zbawiennych w walce z pożarami. Bardzo zła sytuacja panuje również w regionie Olimpii. Na zachodzie Peloponezu zagrożonych ogniem jest tam kilkanaście wsi, których mieszkańcy zostali całkowicie ewakuowaniu ze swych domów. Ogień trawi Grecję od ponad tygodnia. W tym czasie spłonęło ponad 1000 domów.

Całkowitemu spaleniu uległo ponad 84 ha głównie lasów. Pożary w Grecji są w tym roku wyjątkowo rozległe i silne. Na szczęście ogień obecnie nie zagraża kurortom turystyczny. Przypomnijmy, że najwięcej turystów przebywa co roku na greckich wyspach. Tu pożarów jest mniej. Z ogniem w Grecji walczy obecnie ponad 1000 strażaków, z czego około 600 w regionie na Peloponezie.

Silne pożary we Włoszech

Zła sytuacja panuje obecnie we Włoszech, gdzie panuje niemiłosierna fala upałów. Wysokie temperatury i brak opadów związane są z wyżem Lucyfer, który przynosi stabilną lecz bardzo gorącą aurę w regionie. Najgorsza sytuacja panuje obecnie na Sycylii, gdzie przedwczoraj padł historyczny rekord temperatury maksymalnej dla Europy. Na południu Wyspy było aż 48.8 stopni Celsjusza. Obecnie na wyspie notuje się kilkaset aktywnych pożarów. Wiele z nich wymknęło się z pod kontroli strażaków.

Niebezpieczne pożary we Włoszech i w Grecji

Bardzo dużo ognisk ognia zanotowano ostatniej doby na południu Półwyspu Apenińskiego. Setki pożarów występują na południe od Neapolu i Bari. Podczas gdy ogień trawi Sycylię i kontynentalne Włochy dość spokojnie jest na Sardynii. To właśnie tam polecałbym planować obecnie urlop, jeśli naszym wakacyjnym celem mają być Włochy.

Ogień zebrał śmiertelne żniwo w Algierii

Bardzo zła sytuacja panuje w regionie Afryki Północnej. To tutaj trwa historyczna fala upałów. Przypomnijmy, że kilka dni temu padł historyczny rekord upału w Tunezji, gdzie słupki rtęci na oficjalnych stacjach pogodowych zanotowały 49 stopni Celsjusza. Dodajmy, że w skutek pyłu znad Sahary i dymu z pożarów warunki do kolejnych rekordów temperatury w regionie są coraz lepsze. Ciepło nagromadzone za dnia ma utrudnione warunki do opuszczenia dolnych partii troposfery nocami, przez co każdy kolejny poranek jest bardziej upalny od poprzedniego. Oczywiście takie warunki pogodowe faworyzują silne pożary jakie występują i w tym regionie. Płonie Tunezja, ale najtragiczniejsze w skutkach pożary występują obecnie w Algierii. Ogień w ostatnich dniach pochłoną tutaj 69 istnień ludzkich. To jedne z najbardziej tragicznych pożarów w historii regionu.

Jak widać piekielny (od wyżu Lucyfer) upał nie odpuszcza na południu Europy i północy Afryki. Padają kolejne rekordy temperatury. Wysokie temperatury i brak opadów przyczyniają się do silnych, często nieopanowanych przez strażaków pożarów. Ogień chłonie coraz więcej obszarów w regionie. Mieszkańcy z wiarą wypatrują w niebo czekając na zbawienny deszcz. Prognozy są jednak nieubłagane. Nic nie wskazuje na to, by fala upałów w regionie miała odpuścić w najbliższym czasie.