Prognoza pogody na 1 listopada 2023. Jaka pogoda w Dzień Wszystkich Świętych?

Wtorek upłynął nam pod znakiem załamania pogody. Związane jest to z przechodzeniem przez Polskę chłodnego frontu atmosferycznego. Z frontem związana jest strefa intensywnych opadów deszczu oraz silny wiatr. Wszyscy martwimy się co przyniesie nam prognoza pogody na 1 listopada. Czy aura będzie przeszkadzać nam w odwiedzinach grobów bliskich? Sprawdźmy.

Prognoza pogody na 1 listopada. Sytuacja synoptyczna

O tym, że w dniu wczorajszym nad Polską przemieszczał się front atmosferyczny pisałem powyżej. Zobaczmy co prognoza pogody na 1 listopada przynosi nam odnośnie sytuacji synoptycznej. Poniżej mapa synoptyczna Europy na Dzień Wszystkich Świętych.

Prognoza pogody na 1 listopada. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na 1 listopada. Sytuacja synoptyczna

Dziś warto zwrócić nieco uwagi na południe Europy. To właśnie tutaj wykształcił się ośrodek wysokiego ciśnienia, który nieco wpływać będzie na aurę w naszym regionie. Południowa i centralna część kraju dostanie się pod wpływ tego wyżu, co jednoznaczne jest z poprawą aury względem wtorkowego dnia. Aktywny niż odsunął się nad północny wschód Bałtyku. Dlatego też poza wschodnie granice Polski odsunął się chłodny front atmosferyczny. Front ciepły związany z kolejnym cyklonem z zachodu w środę jeszcze nie dotrze do Polski. W związku z tym prognoza pogody na 1 listopada zapowiada się całkiem pozytywnie. Przeczytaj również: Atak zimy na północy Europy. Śnieżyce przyniosą ponad pół metra śniegu

Wysokie temperatury powietrza w środę w Polsce

W Dzień Wszystkich Świętych kraj podzieli się na dwie strefy temperatury. Podczas gdy w południowej połowie kraju napływało będzie cieplejsze powietrze, północ wciąż pozostanie w strefie wpływu mas chłodniejszych. Dlatego też rozkład temperatury na środę wygląda jak poniżej.

Ciepła środa 1 listopada w Polsce
Dość ciepła środa 1 listopada w Polsce

Na południu kraju termometry w środę wskażą nawet 16 stopni powyżej zera. Biorąc pod uwagę możliwe rozpogodzenia, a nawet chwile ze słońcem, temperatura odczuwalna może być nawet nieco wyższa. Ima dalej na północ kraju tym wartości temperatury będą nieco niższe. Najniższe wartości temperatury prognoza pogody na 1 listopada przynosi dla krańców północnych Polski, gdzie termometry wskazywać będą zaledwie 6-8 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody na 1 listopada. Wiatr coraz słabszy
Prognoza pogody na 1 listopada. Wiatr będzie tracił na sile

W pierwszej części dnia we wschodniej połowie kraju dokuczał będzie nam jeszcze wiatr. W porywach osiągać może on siłę do 60 km/h. Wiatr będzie obniżał temperaturę odczuwalną, jednak dobre wiadomości są takie, że wiatr będzie słabł z każdą godziną środy.

Prognoza pogody na 1 listopada. Opady deszczu powinny ustąpić

We wtorek nad krajem przemieszcza się strefa opadów deszczu. Lokalnie popadało intensywnie. Jednak w środę strefa frontowa będzie już opuszczać nasz kraj. O poranku słabe, zanikające opady deszczu możliwe są jeszcze na wschodzie kraju. Jednak z każdą godziną niebo powinno się przejaśniać. W pasie południowym i centralnym możemy oczekiwać dziś na chwile ze słońcem.

Zanikające opady w środę nad Polską
Zanikające opady w środę nad Polską

Deszcz nie powinien zakłócać nam w środę wypraw na cmentarze, ani dalsze podróże na groby bliskich. Lokalnie uważajmy na mgły, zwłaszcza o poranku na wschodzie Polski. Podsumowując, pogoda na Dzień Wszystkich Świętych będzie znacznie bardziej łaskawa niż we wtorek. Deszcz i silny wiatr będzie zanikał, a w wielu miejscach kraju możliwe są nawet przejaśnienia. Cieplej ubierzmy się w północnej połówce kraju. Na południu temperatury powinny zapewniać nam w środę komfort termiczny. Życzę spokojnego i bezpiecznego Święta !