Prognoza pogody na 16 dni: Możliwa wichura, upał nie wróci, ale niewykluczone są burze

Prognoza pogody na 16 dni. Upały już w tym roku nie wrócą, kolejne dni przyniosą większą ilość chmur oraz opadów. Pod koniec miesiąca niewykluczone jest nawet wichura, prawdopodobne są również burze.

Pogoda. Dynamiczna aura w kolejnych dniach

W poniedziałek o godzinie 9.50 rozpoczęła się astronomiczna jesień, Słońce osiągnie punkt równonocy jesiennej, dni zaczną być krótsze od nocy. Słońce będzie coraz niżej nad horyzontem a dzień coraz krótszy. Wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie bardzo duży.

Ostatni dzień lata, czyli 22 września przyniósł w prawie całej Polsce bezchmurne niebo i tylko na północnym-wschodzie w pierwszej części dnia słońce zakrywały Stratocumulusy.

Europa Środkowa znajduje się w obszarze siodłowym utworzonym przez niże znad Rosji i Atlantyku oraz wyże znad Oceanu Arktycznego i Bałkanów.

W środkowych warstwach troposfery obserwujemy dość rozległy grzbiet geopotencjału – odpowiednika klina wyżowego w środkowej troposferze, który w skuteczny sposób blokuje strefową cyrkulacje atmosfery.

Za wkraczającym dziś od północnego-wschodu rozmywającym się frontem chłodnym napływać będzie chłodniejsze, kontynentalne powietrze pochodzenia arktycznego. Nadchodzącą noc z poniedziałku na wtorek będzie chłodna w wielu miejscach, na północnym-wschodzie niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

W kolejnych dniach na mapach synoptycznych rysuje się powrót cyrkulacji strefowej o różnych składowych, co sprzyjać ma deszczowej aurze. Prawdopodobne są nawet słabe burze.

W okolicach weekendu widać powrót temperatur na poziomie 20 stopni, ale lokalnie dalej występować będą opady deszczu. Wilgotne fronty przechodzić będą począwszy od jutrzejszego popołudnia, gdy front zokludowany zacznie zaznaczać się na zachodzie i przyniesie opady.

Modele numeryczne coraz wyraźniej akcentują możliwe przejście wichury bądź wichur pod koniec wrześnią albo na początku października. Wyliczenia te jednak są dość odległe i ulegają mniejszym bądź większym zmianom, dlatego na ten moment ciężko wskazać obszary zagrożone. W przypadku tak dynamicznych prognoz, większy sens ma analiza na 1-3 dni przed możliwym wystąpieniem zjawiska.

Przy dynamicznej strefowej cyrkulacji atmosfery możliwość wystąpienia silnego załamania pogody jest jak najbardziej prawdopodobna.

Początek października przyniesie prawdopodobnie mocno zróżnicowaną aurę. Będą dni, gdy temperatura przekroczy 15 stopni, ale wystąpią również okresy z temperaturą poniżej 12 stopni. Zwiększona dynamika w atmosferze może być spowodowana dominacją cyrkulacji atlantyckiej. Opadów i silnego wiatru a nawet burz może nie zabraknąć.

Prognozy na tak odległy okres są jednak obarczone dużym błędem prognostycznym, dlatego więcej informacji o pogodzie w pierwszej dekadzie września będzie można powiedzieć dopiero w ostatnich dniach września.

Przełom lata i jesieni, to okres, gdy zwiększona dynamika zmian w troposferze uniemożliwia podanie trafnych prognoz powyżej 5 dni. Całkiem jednak prawdopodobne jest to, że dominować będą układy niżowe wraz z frontami przeplatane wyżami barycznymi, które przynosić powinny stabilizacje pogody.

Wyż w porze jesiennej nie zawsze oznaczać będzie pogodną aurę, w wielu miejscach zmagać będziemy się z niskim zachmurzeniem, chmurami typu Stratocumulus i Stratus oraz mgłami i zamgleniami. Miejscami padać ma nawet mżawka.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB), na Podhalu prawdopodobne słabe opady deszczu.

Pogoda. Nadchodząca noc chłodna, na północnym-wschodzie możliwe przygruntowe przymrozki, w wielu miejscach wystąpią mgły oraz zamglenia.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB), na Podhalu istnieje niskie ryzyko opadów deszczu

Pogoda na wtorek (IMGW-PIB), w zachodniej połowie kraju opady wystąpią dopiero w nocy z wtorku na środę i ich natężenie będzie niskie. W pasie od Pomorza przez Kujawy aż po Mazowsze i Lubelszczyznę utrzymywać ma się w ciągu dnia zachmurzenie chmurami niskimi, jednak miejscami wystąpią większe rozpogodzenia.

Pogoda. W środę nad Polską front zokludowany w wielu miejscach może spaść deszcz i na zachodzie możliwe burze

Modele prognozują głównie opady na zachodzie Polski, chociaż niektóre z nich sugerują przelotne i słabe opady deszczu w całym kraju. Istnieje ryzyko słabych burz w zachodniej połowie RP.

Sytuacja synoptyczna na środę, godzina 12 UTC

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. W czwartek dalej deszcz i front okluzji nad Polską

Modele numeryczne prognozują w czwartek utrzymanie się strefy frontu okluzji. W wielu miejscach lokalnie spadnie deszcz, istnieje niskie ryzyko burz.

Sytuacja synoptyczna na 26.09.2019 r. 12 UTC

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. W piątek układ frontów atmosferycznych atlantyckiego niżu dotrze do Polski

W przeddzień weekendu do Polski dotrze system frontów atmosferycznych związany z wieloośrodkowym niżem z centrami w rejonie Wysp Brytyjskich i wtórnym znad Danii. Prawdopodobnie na zachodzie spadnie deszcz, jednak prognozy te mogą jeszcze ulec zmianie. Pod koniec dnia ta strefa może dotrzeć do centralnej i wschodniej połowy kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27 września 2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na 27 września 2019 r (IMGW-PIB)

Pogoda. W sobotę mniej deszczu i ocieplenie

W pierwszy dzień weekendu czeka nas ocieplenie. Miejscami temperatura przekroczy 20 stopni, ale dalej spodziewane są opady deszczu o mniejszym zasięgu niż w piątek.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Niedziela z deszczem i wysokimi temperaturami na końcówkę września

W niedzielę na sporym obszarze Polski temperatura przekroczy 20 stopni, ale lokalnie spadnie deszcz. Dalej będziemy pod wpływem cyrkulacji strefowej.

Maksymalna temperatura w niedzielę według modelu GFS

Przełom września i października minie pod znakiem dynamicznej aury. Niewykluczone, że październik przyniesie jeszcze pojedyncze epizody z temperaturą powyżej 16 stopni. Wkrótce podamy więcej informacji.

Spodziewane maksymalne wartości temperatury przez model GFS na 10 dni

Przeważnie znajdować będziemy się w zasięgu niżów znad Oceanu Atlantyckiego

Wiązki modelu GFS wskazują również na dużą zmienność pogody na początku października. Poniżej prognoza GFS-ensemble na 16 dni dla Warszawy.

Najnowsze informacje pogodowe na www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz oraz chmur tu

1 komentarz do “Prognoza pogody na 16 dni: Możliwa wichura, upał nie wróci, ale niewykluczone są burze”

Dodaj komentarz