Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na 16 dni: Na upały i gwałtowne burze przyjdzie nam poczekać w Polsce


Istotna przebudowa pola barycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym w ostatnich dniach czerwca oraz na początku lipca doprowadziła do zmiany sytuacji pogodowej w naszej części Europy. Przeważnie nasza część kontynentu europejskiego znajduje się w chłodnych masach powietrza, chociaż warto wspomnieć, że wczoraj do dzielnic południowych Polski dotarło powietrze zwrotnikowe i tam też było najcieplej. We Wrocławiu i Legnicy zanotowano 30 stopni, natomiast na północy było w tym samym czasie tylko 15°C. Dzisiaj tylko na krańcach południowych zalega masa zwrotnikowa i rozwijają się burze. Kolejne dni będą chłodne jak na lipiec i ze sporą ilością opadów przelotnych oraz punktowych burz.

Po rekordowo ciepłym czerwcu nadszedł lipiec, który nie rozpieszcza pogodą przeważającego obszaru Polski. Najcieplej jest w pasie dzielnic południowych, natomiast najchłodniej na północy oraz w centrum i na wschodzie. Warto zwrócić uwagę na bardzo duży kontrast termiczny, jaki panował w sobotę nad Polską.

Źródło: meteoprognoza.pl, dane IMGW-PIB, opracowanie J. Lewandowski

Chłodny nadchodzący tydzień z dużą ujemną anomalią temperatury

Wiele wskazuje, że ten bardzo chłodny okres w pogodzie przyniesie nieco więcej opadów, niestety przeważnie pochodzenia konwekcyjnego. Lokalnie w nadchodzącym tygodniu nie można wykluczyć zjawisk burzowych. W poniedziałek burze możliwe są na północy oraz północnym – wschodzie naszego kraju.

Na trasie burz prognozowane są opady silniejszego deszczu, punktowo wiatr do 80 km/h, drobny grad za sprawą nisko położonej izotermy zero stopni.

Liczne chmury Cumulonimbus rozwijające się wewnątrzmasy prognozowane są na wtorek i środę. Nie zabraknie wtedy opadów przelotnych, jak i też punktowych burz.

W wielu miejscach podczas najbliższego tygodnia ujemna anomalia temperatury zbliży się nawet do -10°C poniżej normy wieloletniej.

Prawdopodobnie na wyraźne ocieplenie przyjdzie nam poczekać do ostatniej dekady lipca. Modele w prognozach długoterminowych sugerują powrót temperatur do okolic normy wieloletniej, punktowo nawet powyżej.

Nie można wykluczyć, że wystąpią także fale upałów oraz gwałtowne burze. Wyliczenia na tak odległy okres są obarczone dość dużym błędem, dlatego będą one ulegać zmianie.

Z naszych analiz wynika, że na duże ocieplenie w całej Polsce przyjdzie nam poczekać do ostatniej dekady lipca. Wnioski takie wysuwamy po przejrzeniu wielu modeli numerycznych i wiązek.

Duża ujemna anomalia temperatury w Polsce na 2 m n.p.g względem normy wieloletniej

Prognoza na ostatnią dekadę lipca, anomalia temperatury na 2 m n.p.g

Prognozowany obszar burz w poniedziałek według IMGW-PIB

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB), w północnej połowie kraju możliwe burze

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB), prognozowane są także lokalne burze

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 11 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 12 lipca 2019 r. (IMGW-PIB)

Minimalna, średnia temperatura powietrza na najbliższe 10 dni wyliczana przez model GFS

Minimalna temperatura powietrza na okres 10 dni dla Europy
Maksymalna temperatura prognozowana przez GFS
Przeważnie będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia przez okres najbliższych 10 dni. Na zachodzie Europy panować ma dalej blokada wyżowa

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej