Prognoza pogody na 16 dni. Nadchodzi niebezpieczna wichura, burze oraz opady do Polski

Prognoza pogody na 16 dni. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na 16 dni. Czeka nas niebezpieczna wichura, burze i opady w Polsce.

Dynamika w atmosferze wzrasta. Dostaliśmy się w zasięg wyraźnej zachodniej cyrkulacji strefowej. Oznacza to nic innego jak zwiększoną dynamikę w pogodzie, opady oraz burze i silny wiatr.

W piątek Polska znajduje się w zasięgu niżu o imieniu “LYSANDER” z centrum znad Wysp Brytyjskich, natomiast z zachodu do centrum naszego kraju ma przemieszczać się zatoka z systemem frontów atmosferycznych, które zaczną się okludować w naszej części Europy. Z zachodu na głównych poziomach izobarycznych nadal napływać będzie powietrze polarne morskie, przejściowo cieplejsze, zwłaszcza w ciepłym wycinku niżu, chwilowo z południowego zachodu. W wielu miejscach popada, na południowym zachodzie oraz Lubelszczyźnie może zagrzmieć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27 września 2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na dzień (IMGW-PIB)

Pogoda. W nocy strefa opadów przemieści się w głąb kraju

W nocy z piątku na sobotę Polska znajdować ma się w dalszym ciągu pod wpływem rozległego, dojrzałego niżu znad Wysp Brytyjskich. Przez nasz kraj z zachodu na wschód przemieszczać będzie się okludujący stopniowo układ frontów atmosferycznych. Z prognozy wynika, że największa aktywność frontu będzie miała miejsce w godzinach popołudniowych i w nocy w północnej połowie kraju. Na południu opady mają być one słabe, dopiero w nocy większy deszcz spadnie na wschodzie. Podobnie jak ubiegłej nocy znów uformują się mgły, szczególnie na Pomorzu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28 września 2019 r. godzina 00 UTC

Prognoza pogody na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów wieczorem oraz w nocy z piątku na sobotę, model SWISS-HD, symulowane echa radarowe

Pogoda. Sobota z opadami a nawet burzami

W sobotę nasz kraj znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Pozostaniemy w zachodniej cyrkulacji powietrza. Izobary ułożone będą niemal z zachodu na wschód. Istotnie wzrośnie prędkość wiatru, zwłaszcza na zachodzie.

Dodatkowo za układami frontów atmosferycznych, szczególnie frontem chłodnym nastąpi spływ chłodniejszej masy powietrza, zwłaszcza do środkowych warstw troposfery. Powietrze napływające za frontem będzie chwiejne, co przyczyni się do rozwoju licznych komórek opadowych oraz burzowych na przeważającym obszarze Polski.

Największa intensywność konwekcji będzie w drugiej części dnia, lokalnie możliwe są nawet opady gradu, silny wiatr do 70 km/h i opady do 15 mm.

Model UMPL 4 km, liczony w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego oraz Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, zasilany danymi z Met Office bardzo dokładnie prognozuje na sobotni dzień rozwój licznych komórek konwekcyjnych nad Polską. Niektóre z nich wypiętrzą się na tyle wysoko, że będą w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne. Oczywiście należy mieć na uwadze, że burze są zjawiskiem lokalnym, jednak opady o charakterze konwekcyjnym wystąpią w całym kraju, zwłaszcza popołudniu.

Prognozowany obszar opadów i natężenie na drugą część sobotniego dnia przez model UMPL 4 km, źrodło ICM-UW, meteo.pl

ICM-UW, meteo.pl
ICM-UW, meteo.pl
ICM-UW, meteo.pl
ICM-UW, meteo.pl
ICM-UW, meteo.pl

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Niedziela z opadami głównie na zachodzie i północy

W drugi dzień weekendu Polska znajdzie się pod wpływem kolejnego układu niskiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich. To właśnie on prawdopodobnie przesunie się nad Morze Bałtyckie i przyniesie wichurę w ostatni dzień września na obszarze naszego kraju.

Opady deszczu spodziewane są zwłaszcza na zachodzie i północy kraju, gdzie zaznaczą się chmury frontu ciepłego związanego z niżem znad zachodniej Europy. W nocy z niedzieli na poniedziałek istotnie wzrastać ma dynamika w troposferze z powodu podchodzenia głębokiego niżu umiarkowanych szerokości geograficznych nad wody Morza Bałtyckiego. Nie zabraknie opadów, silnego wiatru, nie można wykluczyć nawet burz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29 września 2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Niebezpieczna pogoda w ostatni dzień września, wystąpi silna wichura i burze

30 września 2019 blisko Polski, a dokładniej nad południowym Bałtykiem ulokuje się głęboki układ niskiego ciśnienia. Według prognoz ciśnienie w jego centrum spadnie aż do 985 hPa – 986 hPa, co jak na początek jesieni robi wrażenie.

Opady deszczu a lokalnie nawet burze są prognozowane w niemal całym kraju. Po południowej i południowo zachodniej stronie niżu wystąpi duży gradient ciśnienia, dlatego porywy wiatru bez udziału konwekcji osiągną od 70 km/h do 90 km/h, natomiast z udziałem chmur Cumulonimbus mogą przekroczyć 100 km/h.

Prawdopodobnie już w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek prędkość wiatru wyraźnie zacznie wzrastać, natomiast fala wiatru zmierzać ma z południowego zachodu, zachodu na wschód kraju. Obecnie silnymi porywami wiatru zagrożona jest cała Polska. Na Morzu Bałtyckim trwać ma silny sztorm, natomiast w linii brzegowej tego akwenu porywy z samego gradientu ciśnienia mogą przekroczyć 100 km/h.

Prawdopodobnie fala silnego wiatru utrzyma się w nocy z poniedziałku na wtorek, migrując dalej na wschód, przynosząc duże szkody. Niewykluczone są burze, zwłaszcza na froncie chłodnym. Sytuacja powinna uspokoić się dopiero 1 października.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Wybrane wyliczenia modeli numerycznych na poniedziałek

Modele numeryczne w kolejnych aktualizacjach będą wprowadzać następne korekty położenia i głębokości omawianego niżu. Dlatego obszary zagrożone i siła wiatru może ulec jeszcze zmianie.

Pogoda. Początek października wietrzny, ale nie zabraknie opadów

Początek października przyniesie dużą dynamikę w pogodzie. W pierwszym dniu nowego miesiąca prędkość wiatru powinna się zmniejszyć, ale opadów deszczu nie zabraknie na obszarze naszego kraju. Pozostawać mamy w zasięgu dobrze funkcjonującej strefowej cyrkulacji atmosfery.

Prognoza pogody na 1 października 2019 (IMGW-PIB)

Pogoda. W środę opady w niemal całym kraju i silny wiatr

W drugim dniu października pozostaniemy w cyrkulacji strefowej. Kolejne niże atlantyckie kształtować mają pogodą w Polsce. Nie zabraknie silnego wiatru, opadów a nawet burz. Zmienność pogody będzie duża a wilgotne fronty atlantyckich układów niżowych psuć mają aurę w Polsce.

Co czeka nas w pogodzie po 2 października?

Wiele wskazuje, że utrzyma się duża dynamika w troposferze za sprawą cyrkulacji atlantyckiej, zwanej też cyrkulacją zachodnią. Kolejne układy niskiego ciśnienia przynosić będą opady, silny wiatr a nawet burze. Pierwsza dekada października charakteryzować ma się wędrówką atlantyckich niżów, temperatury będą jednak wysokie jak na październik i przekraczać mają nawet 15 stopni. Wkrótce okaże się czy nadejdzie większa stabilizacja pogody w październiku. Niewykluczone, że duża zmienność aury może być przez cały październik, chociaż okresy większej stabilizacji za sprawą blokady wyżowej są jak najbardziej możliwe.

Wkrótce więcej informacji na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej