Mamy bardzo chłodny początek maja. To zasługa napływu powietrza arktycznego, morskiego z okolic podbiegunowych. Jednak dużo wskazuje, że w okolicach 8 maja zaczną docierać dużo cieplejsze masy powietrza. Widać jednak, że najprawdopodobniej do drugiej dekady przyjdzie nam poczekać na temperatury powyżej 20 stopni na przeważającym obszarze Polski.
Warto zwrócić na środkowe warstwy troposfery, gdzie widoczna jest rozległa, górna zatoka niżowa wypełniona chłodem, której oś przebiega przez Skandynawie m.in Niemcy oraz Polskę aż po południe kontynentu europejskiego. Na zachód od naszego kraju od dłuższego czasu utrzymuje się blokada wyżowa rozciągająca się m.in od rejonu Azorów przez Wyspy Brytyjskie, ale także Islandię i rejony Grenlandii. W ten sposób, w skuteczny sposób odcięci zostaliśmy od napływu cieplejszego powietrza. Na szczęście ostatnie noce są bez przymrozków na sporym obszarze RP za sprawą dużego i całkowitego zachmurzenia. Najnowsze dane pomiarowe wskazują, że najchłodniejsza noc była w strefie rozpogodzeń i trwającej adwekcji arktycznego powietrza. Zimną masę powietrza zwłaszcza odczuli mieszkańcy Pomorza i woj. zachodniopomorskiego i zachodniej części Polski, gdzie o poranku zanotowane dość niskie temperatury. Niewykluczone, że lokalnie wystąpił przymrozek. Opisywaną konfigurację pola ciśnienia i geopotencjału widać poniżej.
Według informacji z systemu teledetekcji w Wielkopolsce zanotowano nawet kilkustopniowy przymrozek. Ujemne temperatury notowano także w zachodniopomorskim, ale także na Pomorzu.
Sytuacja meteorologiczna: Na obszarze powiatu temperatura powietrza spadła do -2°C. Temperatura przy gruncie do -5°C. W kolejnych godzinach temperatura będzie wzrastać. informacja z IMGW-PIB dla powiatu złotowskiego
Najbliższa noc przyniesie kolejne przymrozki m.in na Pomorzu Zachodnim, ale także Pomorzu i Kujawach również w Wielkopolsce oraz Warmii i Mazurach.
Na wschodzie i południu utrzymają się dziś niskie temperatury, nieco lepsza pogoda z szansą na pogodne niebo wystąpi na zachodzie. Poniżej prognoza na 5 dni
Prognoza pogody na dzień 5 maja 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza na nadchodzącą noc (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na dzień 6 maja 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na dzień 7 maja 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na dzień 8 kwietnia 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na dzień 9 kwietnia 2019 r. (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na dzień 10 maja 2019 r. (IMGW-PIB)
Na większe ocieplenie przyjdzie nam poczekać do okolic 17-20 maja. Jednak obecnie według prognoz bez szans na temperaturę powyżej 25 stopni.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Układ zatoki wyżowej kształtuje się wyjątkowo ch…wo.