Prognoza pogody na 16 dni: Upały już nie wrócą, ale niewykluczone jest 27°C i burze

Najcieplejszy okres roku mamy już za sobą. Dostajemy się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery, co oznacza zwiększoną zmienność pogody i napływ mas powietrza na ogół z zachodu i północnego – zachodu.

Już w nocy od naszych zachodnich sąsiadów nasuwać będzie się zatoka z okludującymi się system frontów atmosferycznym o charakterze chłodnym, przynoszącym niewielkie opady deszczu tylko wzdłuż naszego wybrzeża. Ulegający okluzji układ frontów w ciągu doby przesuwając się na wschód przejdzie przez Polskę. Jutro będzie już to forma frontu zokludowanego. Tuż za frontem napływać będzie chłodniejsze i wilgotne powietrze polarne o znacznym potencjale chwiejności z chmurami kłębiastymi i warstwowo kłębiastymi, nie dającymi opadów.

W okolicach piątku „Ex Gabrielle” przechodzić będzie nad Skandynawią, natomiast nad Polską znajdzie się jego front chłodny. W rejonie Wysp Brytyjskich ulokowany ma być silny wyż, co utrwalać ma napływ chłodnych mas powietrza do Polski. W okolicach weekendu nasz kraj znajdzie się pod wpływem silnego układu wysokiego ciśnienia. Zmiany w polu ciśnienia od środy do niedzieli można prześledzić na poniższych grafikach. Widoczny jest także „Ex Dorian”, który jest byłym huraganem 5 kategorii, obecnie w naszych szerokościach geograficznych głębokim niżem barycznym. Widać również „Ex Gabrielle”. Obydwa układy nie zagrożą jednak naszej części Europy.

Niewątpliwie pochód huraganów i cyklonów tropikalnych znad wód Oceanu Atlantyckiego zwiastuje szybko zbliżającą się jesień do Polski. W okolicach 10 września przypada klimatyczne maksimum aktywności huraganów. To właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że na Atlantyku pojawi się cyklon tropikalny.

Sytuacja synoptyczna według DWD, godzina 00 UTC, widoczny w rejonie Islandii „ex huragan Dorian” oraz ekspikalny cyklon „Gabrielle”. Polska jest w polu ciśnienia pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Oceanu Atlantyckiego aż po Rosję.

Ścieżka cyklonu „Gabrielle” w okresie od 3.09.2019 r. do 10.09.2019 r.

Co ciekawe Dorian był huraganem 5 kategorii, dotarł w ciągu krótkiego czasu w rejon Islandii oraz Skandynawii, dzięki silnemu prądowi strumieniowemu. Obecnie jest on głębokim niżem umiarkowanych szerokości geograficznych, stopniowo wypełniającym się. Gabrielle był silnym cyklonem tropikalnym.

Prognoza pogody na dzień 11.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z 11.09.2019/12.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 12 września 2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 13.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 14.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 15.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na 16.09.2019 r. (IMGW-PIB)

Maksymalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europy według GFS

Minimalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europy (tyczy się ona zwłaszcza nocy)

Temperatura na ogól utrzymywać ma się w okolicach normy wieloletniej przez okres 10 dni

Średnia temperatura powietrza na 2 m.n.p.g będzie zauważalnie niższa niż w sierpniu czy lipcu. Jesień zbliża się nieuchronnie.

Co wskazują wiązki modelu GFS na 16 dni?

Na upał w tym roku już nie mamy co liczyć. Na ogół temperatura ma być w okolicach normy wieloletniej. Mogą zdarzyć się okresy, gdy przez krótki okres czasu temperatura przekroczy nawet 25 stopni. Takich dni może być jeszcze kilka we wrześniu.

Wiązki modelu GFS wskazują na prawdopodobny trend w perspektywie 16 dni. Jak widać, czym dłuższa prognoza, tym rozbieżności są większe, co jest w pełni naturalne.

Wyliczenia modelu GFS-ensemble można zobaczyć poniżej dla wybranych miast na 16 dni. Warto zauważyć związek pomiędzy wzrostem długości prognozy a rozbieżnością poszczególnych wiązek, co jest naturalne. Przyjmuje się, że prognoza ma wysoką sprawdzalność do 5-6 dni. Czasami jednak przy dynamicznych sytuacjach ograniczona jest ona nawet do 2 – 3 dni.

Niewykluczone, że do końca miesiąca jeszcze zagrzmi w Polsce. Aktywność burzowa we wrześniu jest jednak dużo niższa niż w lipcu czy sierpniu.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów, chmur i burz poniżej