Prognoza pogody na Air Show Radom 2018. Aura może pokrzyżować plany organizatorom

W sobotę i niedzielę w Radomiu odbywać będą się międzynarodowe pokazy lotnicze. Ta lotnicza impreza zgromadzi z pewnością tłumy ludzi. Prognozy modeli numerycznych na weekend nie są jednak łaskawe. Szczególnie źle wyglądają na drugi dzień pokazów, gdy wystąpić może duże i całkowite zachmurzenie. Niskie podstawy chmur w skuteczny sposób mogą zakłócić przebieg części dynamicznej w powietrzu.

W weekend Polska znajdzie się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia z centrami ulokowanymi nad północną Europą. Przeważający obszar naszego kraju znajdzie się już w dużo chłodniejszej masie powietrza pochodzenia polarno-morskiego,

Nad wschodnimi dzielnicami kraju rozciągać ma się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Oddzielać ma ona dwie odmienne fizycznie masy powietrza. Najcieplejsza i najbardziej chwiejna masa znajdzie się już jednak poza granicą państwową.

Prognoza sytuacji synoptycznej według modelu ICON na 25.08.2018 r. godzina 12 UTC

Prognoza na pierwszy dzień pokazów w Radomiu

Termometry w Radomiu w ciągu dnia pokażą od 19°C do 21°C Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego, zza chmur może jednak na dłuższy czas wyłaniać się słońce. W pierwszej części dnia nie można wykluczyć opadów atmosferycznych a nawet burzy.

Niekorzystne wyliczenia modeli numerycznych na niedzielny dzień

W ostatni dzień weekendu ta część Polski znajdzie się pod chmurami frontu atmosferycznego. Występować mają opady o charakterze jednostajnym. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego chmurami piętra niskiego. Opady deszczu, niskie podstawy chmur skutecznie mogą utrudnić odbycie się części w powietrzu. Jeśli prognozy nie ulegną zmianie, są jednak na to małe szanse, to pozostanie oglądanie części statycznej, bądź pokazy w tym dniu zostaną odwołane. Temperatura będzie dużo niższa niż w sobotę, bo na termometrach zobaczymy tylko od 10°C do 13°C, wiać ma nieco silniejszy wiatr z kierunków północnych, który potęgować ma odczucie chłodu. Średnia prędkość około 15 km/h w porywach do 30 km/h.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 26.08.2018 r. godzina 12 UTC

Prognoza natężenia opadów na niedzielę według modelu GFS

Wygląda na to, że część dynamiczna pokazów ma największe szanse odbyć się w sobotni dzień. Pogoda pokrzyżuje najprawdopodobniej plany organizatorom w niedzielę, gdy spodziewane są opady deszczu o charakterze jednostajnym i niska temperatura powietrza.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ